Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada
Zdroj: ©Shutterstock

Knižné Vianoce: Tieto tituly potešia pod stromčekom každého milovníka kníh

Týchto 15 kníh poteší každého chlapa, ktorý rád číta.

Vianoce sa blížia závratnou rýchlosťou – už len párkrát sa vyspíš a budeš si môcť rozbaliť darčeky pod stromčekom a následne si užívať vianočnú pohodu. Predtým sa ale uisti, že máš prichystané prekvapenie pre každého, a venuj malú chvíľku aj baleniu – rozbaľovanie je predsa tá najlepšia časť.

V prípade, že s darčekmi ešte nie si stopercentne hotový, nemusíš panikáriť. Tipy na knižné darčeky, ktoré oslovia ženské čitateľky, sme ti predstavili v tomto článku. Teraz ti prinášame záchranu v podobe malej inšpirácie na knihy, ktorými môžeš potešiť otca, dedka, kamaráta, kolegu, priateľa – každého chlapa v tvojom okolí. Zároveň však mnohými z nich nepohrdnú ani ženské čitateľky.

Tipy na knihy pre milovníkov napätia:

Dominik Dán – Mačacia stopa

Aké by boli Vianoce bez najnovšej dánovky? Jednoznačne tie najhoršie! Dominik Dán však svojich čitateľov nesklamal a tak sa môžeme tešiť na novinku Mačacia stopa.

Detektívi z oddelenia vrážd práve vyriešili vraždu šoféra dodávky známej tabakovej firmy. Radosť z úspešnej akcie zatieňuje hanba, ktorú páchatelia vrhli na celý policajný zbor. Napriek rozpačitým pocitom vládne v kancelárii stoštyridsaťjeden pohodová atmosféra. Avšak iba do chvíle, kým šéf oddelenia nepošle Krauza a Chosého vyšetriť vraždu Lívie. Zistenie, že Lívia je v skutočnosti mačka, je prekvapivé, ale spojitosť a súvislosti so starou známou sú doslova desivé.

Z hlbín minulosti opäť vyplávala Hilda Wolfová, psychologička s kamennou tvárou a prísne racionálnym myslením, chladnokrvné monštrum, ktorú Burger s Hanzelom podozrievajú z vrážd mladých chlapcov ešte z čias socializmu.

A aby toho nebolo dosť, v ten istý deň cestou zo školy unesú trinásťročného syna vysokého štátneho úradníka. Unesú ho iba pár krokov od domu Hildy, čo nikto z detektívov nepovažuje iba za náhodu. Dovtedy prominentná štvrť Zlatý trojuholník sa razom stáva diabolským trojuholníkom, v ktorom miznú chlapci ako na bežiacom páse.

Knihu Mačacia stopa si môžeš objednať tu
Slovart
Bernard Minier – Lov

Ak máš medzi svojimi známymi milovníka francúzskeho spisovateľa Bernarda Miniera, pokračovaním série s Martinom Servazom – knihou Lov – nesiahneš vedľa.

V siedmej časti bestsellerovej série Servaz bojuje nielen o svoju česť, ale napokon aj o holý život.

V opare mesačného splnu sa z lesa náhle vynorí jeleň. Zviera má ľudské oči. Ale to, na čo poľujú v temných lesoch Ariege, nie je divá zver… a nejde ani o prvú poľovačku. No je to prvá obeť, ktorá neplánovane skončila pod kolesami auta a vyniesla na svetlo sveta sériu hrôzostrašných vrážd, o ktorých dosiaľ nikto ani len netušil.

Lindeni
Sebastian Fitzek, Vincent Kliesch – Frekvencia smrti

Keď chceš prekvapiť náročného čitateľa, určite sa ti to podarí psychologickým trilerom Frekvencia smrti od Vincenta Kliescha, ktorý sériu o forenznom fonológovi napísal na námet fenomenálneho Sebastiana Fitzeka.

„Pomôžte mi, prosím! Moja dcéra zmizla. Všade je krv…!“ V pozadí počuť, ako volajúcej padá mobil, rozbíja sa sklo, ozve sa bolestný výkrik a zvuky zápasu, no telefonát zdesenej ženy na tiesňovú linku Berlínskeho hasičského zboru sa náhle preruší.

Ak niekto dokáže z takého krátkeho zvukového fragmentu získať závažné informácie, ktoré by pomohli zachrániť ľudský život, potom len forenzný fonetik Matthias Hegel. Súd však rozhodol, že nemôže opustiť domáce väzenie. Preto potrebuje spojenca, ktorý mu pomôže vyšetriť prípad…

Hegelovi sa podarí zapojiť do pátrania autorku kriminálnych podcastov Julu Ansorgeovú, ktorá mu už pomohla zbaviť sa obvinenia z vraždy manželky. On má zas v talóne informácie o jej zmiznutom a možno aj mŕtvom bratovi Moritzovi. Telefonát zúfalej matky, ktorej uniesli dieťa, Julu dojme natoľko, že nevníma smrteľné nebezpečenstvo, ktoré jej hrozí zo strany únoscov, a Hegelovu ponuku prijme.

Knihu Frekvencia smrti si môžeš objednať tu

Ria Veresová / EMEFKA
Arne Dahl – Sloboda

Pre čitateľov, ktorí v príbehu ocenia napätie, drsnosť, brutalitu a svižné tempo, odporúčame knihu Sloboda od Arneho Dahla – jedného z najuznávanejších autorov severskej krimi.

Spočiatku sa zdá, že Sam Berger získal všetko. Odpustenie bývalej manželky, svoje dve deti z prvého manželstva, novú lásku aj spoločné dieťa. Lenže život je občas vrtkavý a Sam veľmi rýchlo prichádza na to, že to, čo má v hrsti, si musí vedieť aj udržať. Pri honbe za vlastným šťastím sa Sam zapletie do ďalšieho napínavého prípadu.

Tentoraz je v hre ruská mafia a únos bývalej prostitútky Nadje. Sam má presne 74 hodín na to, aby ju našiel skôr, než ju popravia. S vyšetrovaním mu znova pomáha Molly Blomová, ktorá však vie viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Prečo je Nadja taká dôležitá a čo ju spája s Molly? A kto je záhadný Plukovník?

Knihu Sloboda si teraz môžeš kúpiť s 20 % zľavou
Grada

Mohlo by ťa zaujímať:

8 tipov na darčeky pre mužov, vďaka ktorým budeš ten najlepší Ježiško

Jonas T. Bengtsson – V podmienke

Príbehom V podmienke z pera Jonasa T. Bengtssona potešíš každého knihomoľa, ktorý má v obľube texty písané strohým jazykom evokujúcim absurdnosť Tarantinových filmov.

Danny, Christian a Malik sú priatelia z detstva. Danny si vo väzení odpykáva šiesty rok za násilný trestný čin, keď ho nečakane prepustia na podmienku. Prvá vec, ktorú chce urobiť, je nájsť svojho starého kamaráta, lenže Malika nikto nevidel už celé týždne. A hoci je Christian policajtom, nemá práve chuť zneužívať svoje právomoci. Pre Dannyho však zákony nikdy neboli prekážkou, a tak sa vydáva po Malikových stopách.

V detektívnom románe V podmienke sa mieša tvrdý sociálny realizmus s crimi-noir aj násilie so zábleskami vzácnej nehy, pričom prináša dokonalú zábavu bez zbytočného moralizovania.

Knihu V podmienke si teraz môžeš kúpiť s 20 % zľavou
Grada

Tipy na knihy pre milovníkov scifi a fantasy:

Marlon James – Čierny leopard, červený vlk

Fantasy sága Čierny leopard, červený vlk od nositeľa Bookerovej ceny Marlona Jamesa spája prvky afrických dejín, mytológie a fantázie autora.

Stopár je široko-ďaleko známy ako vynikajúci lovec. Ľudia o ňom hovoria, že má dobrý nos, lebo je obdarený výnimočnou pamäťou na vône a pachy. Keď si ho najmú, aby našiel záhadného chlapca, ktorý pred rokmi zmizol, je nútený porušiť vlastné pravidlo, že vždy pracuje sám.

Pátraciu skupinu tvorí pestrá zmes postáv a každá z nich má vlastné tajomstvá. Je medzi nimi aj Leopard, bytosť, ktorá sa premieňa z človeka na zviera. Časom však zisťujú, že hľadanie chlapca je životu nebezpečné.

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Knihu Čierny leopard, červený vlk si môžeš objednať tu
Slovart
Stephen King – Odpor

O tom, že sa za menom Stephen King ukrýva overená kvalita, niet pochýb. Postapokalyptický román Odpor poteší každého milovníka žánru sci-fi.

Na začiatku dochádza k zlyhaniu ľudského faktora, na konci zem posievajú mŕtvoly. Nedostatky v zabezpečení laboratória na vývoj biologických zbraní a príliš starostlivý otec mladej rodiny spôsobia únik smrtiaceho vírusu superchrípky. Nezastaviteľná choroba v priebehu niekoľkých týždňov vyhladí viac ako deväťdesiatdeväť percent svetovej populácie, zvyšky sa brodia v troskách civilizácie.

Tí, čo prežili, sa vydajú na cestu – tajuplné sny ich ako magnet priťahujú do Las Vegas, kde sa usídlil muž s mnohými menami a podobami, alebo k domčeku uprostred kukuričných polí. Ten obýva staručká Matka Abagail, ktorej Boh dožičil dlhý život, aby mu pomohla naplniť Plán.

Svet sa ešte len spamätáva z katastrofy a na šachovnici dobra a zla sa už rozohráva partia, v ktorej sa komunita na strane svetla musí postaviť na odpor temnote. Zvíťazí temný muž, ktorý ovláda mágiu, alebo starena, ktorá si aj v úctyhodnom veku stoosem rokov sama pečie koláče?

Ikar
Frank Herbert – Duna: Grafický román

Fanúšikom sci-fi klasiky Duna by v zbierke nemala chýbať ani výnimočná a čitateľmi ospevovaná publikácia Duna: Grafický román.

Táto adaptácia žánrovej klasiky science fiction od Franka Herberta rozpráva príbeh Paula Atreida a jeho rodiny, ktorí na púštnej planéte Arrakis preberajú ťažbu mystickej drogy melanže, ktorá umožňuje cestovanie medzi hviezdami. Frank Herbert svojou Dunou a jej jedinečnou zmesou dobrodružstva, mystiky, ekológie a politických intríg spôsobil revolúciu v žánri science fiction.

Jeho syn Brian Herbert spolu s autorom bestsellerov Kevinom J. Andersonom adaptuje toto dielo v troch zväzkoch ako grafický román, aby inšpiroval novú generáciu čitateľov. Spolu s Raúlom Allénom sa o grafickú realizáciu Herbertovej vízie postarala jedna z najvýznamnejších výtvarníčok na komiksovej scéne Patricia Martín a ilustrácie na obálke od legendy Billa Sienkiewicza pozdvihli projekt na úroveň, ktorú si táto výnimočná predloha zasluhuje.

Premedia

Tipy na knihy pre milovníkov zaujímavých publikácií:

Stephen Fry – Hrdinovia

Milovníkov gréckych bájí a histórie potešíš pokračovaním bestselleru Mýty od Stephena Frya – novinkou Hrdinovia.
Len veľmi málo obyčajných smrteľníkov sa pustilo do takých odvážnych a vzrušujúcich dobrodružstiev plných hrôzostrašných nástrah či prekabátilo intrigujúcich a pomstychtivých bohov tak štýlovo a triumfálne ako grécki hrdinovia.

Kniha Hrdinovia je plná vášnivých vzbĺknutí, dramatických útekov a prenasledovania, zápasov a bitiek, neriešiteľných hádaniek a bezvýchodiskových situácií, činov vykonaných zo zbabelosti alebo so skutočnou odvahou, ako aj vrážd a príkladov nezištnej obetavosti. Je to jednoducho príbeh príbehov o tom, čoho všetkého sme my smrteľníci – vo svojich najsvetlejších aj najtemnejších chvíľach – schopní.

Knihu Hrdinovia si teraz môžeš kúpiť s 18 % zľavou

Tatran

Mohlo by ťa zaujímať:

Knižné Vianoce: Tieto tituly potešia pod stromčekom každé dieťa

Ian Haydn Smith – Filmové plakáty

Kniha Filmové plakáty poteší každého knihomoľa, ktorý miluje filmy. Ide o „must have“ záležitosť pre všetkých filmových nadšencov, ktorá mapuje vizuály filmových plagátov naprieč celou históriou filmu.

Tvorba filmových plagátov je stará ako film samotný. Plagáty spočiatku poukazovali na tému propagovaného filmu – od dobrodružstva cez romantiku až po mrazivé horory. Neskôr, s nástupom fenoménu filmových hviezd, začali predávať predovšetkým hollywoodsky životný štýl.

Táto kniha je s plagátmi z rôznych častí sveta a všetkých období filmovej tvorby podrobnou históriou jedného z najzaujímavejších reklamných médií. Obsahuje kapitoly zamerané na tvorcov plagátov, vývoj štýlov, vplyv politiky a ideológie aj na to, akú úlohu vo vývoji filmového plagátu hrala komercia. Je to zábavná a poučná cesta naprieč kinematografiou, umením a obchodom, ktorý láka do kín milióny divákov. Kniha je doplnená o 16 nových strán o vývoji českého a slovenského filmového plagátu.

Knihu Filmové plakáty si môžeš objednať tu
Slovart
David Gerstmeier, Tobias Miltenberger – Ekologické včelárstvo

V poslednej dobe nie je ničím zvláštnym, že sa Slováci začali viac zaujímať o včelárstvo. Pokiaľ máš v okolí tiež nejakého zanieteného včelára, publikáciou Ekologické včelárstvo môžeš prispieť k jeho budúcim úspechom.

Včelárenie sa nachádza v kríze. Včelstvá sú oslabované jedmi, ktoré sú používané v poľnohospodárstve, čoraz menšou ponukou potravy, chorobami, ale aj prevčelením krajiny. Navyše sa už niekoľko rokov hovorí o hromadnom vymieraní včelstiev. Profesionálni nemeckí včelári David Gerstmeier a Tobias Miltenberger idú v prekonávaní tejto krízy svojou vlastnou cestou.

Vracajú sa k tradičným metódam včelárenia, kladú dôraz na prirodzenú stavbu a rozmnožujú svoje včelstvá rojením. A nielen týmito, ale aj mnohými ďalšími opatreniami posilňujú vitalitu svojich včelstiev. Táto kniha je určená nielen začiatočníkom, ale aj skúseným včelárom a milovníkom prírody, ktorí sa chcú zoznámiť s alternatívnym spôsobom včelárenia, ktorý prináša nový pohľad na prirodzené súvislosti a vzťahy vo včelstvách.

Nie je to klasická príručka s návodmi, ale skôr publikácia, ktorá ukazuje cestu, akou môže človek dospieť k maximálne prirodzenému včeláreniu. Základom tohto prístupu je predovšetkým premena jeho myslenia a vzťahu ku včelám.

Knihu Ekologické včelárstvo si teraz môžeš kúpiť s 20 % zľavou
Grada
James Hibberd – Oheň draka nezabije

Fanúšikovia seriálu Game of Thrones – pozor! V prípade, že máš napozeranú každú časť a prečítaný každý diel tohto megaúspešného fenoménu, novinka Oheň draka nezabije ti doma nesmie chýbať!

Scenáristi, členovia filmového štábu a herci, ktorí boli priamo „pri tom“, po prvý raz porozprávajú celý príbeh zo zákulisia nakrúcania fenomenálneho seriálu Hra o tróny. Od počiatočných stretnutí až po nakrútenie strhujúceho finále mal James Hibberd z Entertainment Weekly exkluzívny prístup do prísne stráženého zákulisia tohto hitu z dielne HBO, ktorý získal množstvo cien Emmy.

Oheň draka nezabije odhaľuje necenzurované a prekvapivé príbehy o tom, ako si skupina tvorcov – väčšina z nich dovtedy nikdy nepracovala na televíznom seriáli – poradila s „nesfilmovateľnými“ bestsellermi z pera Georgea R. R. Martina. Pod ich rukami sa fantasy príbehy o vojne, rodine, moci a drakoch premenili na najznámejší a najveľkolepejší seriál našich čias.

Knihu Oheň draka nezabije si teraz môžeš kúpiť s 20 % zľavou
Tatran
Ian Buxton – 101 Whisky – Škola degustace pro každého

Priaznivcov tohto lahodného nápoja môžeš potešiť knižným sprievodcom 101 Whisky – Škola degustace pro každého, ktorý v sebe ukrýva viac, než iba zoznam 101 „najlepších“ whisky na svete.

Expert na whisky Ian Buxton prehľadal regály svetových obchodov s whisky a odporúča rozmanitú zbierku starých favoritov, hviezdnych nováčikov a z nepochopiteľných dôvodov aj neznáme značky, ktoré jednoducho musíte vyskúšať.

Táto praktická kniha, ktorá z výberu vyradila podozrivé, smiešne limitované a neskutočne drahé whisky, neobsahuje zoznam 101 „najlepších“ whisky na svete. Je to skôr sprievodca pre nadšencov, v ktorej nájdete tipy, ktoré nápoje sa oplatí vyhľadať a vyskúšať, aby ste si doplnili svoje vedomosti.

Navyše je táto kniha aj veľmi praktická – pomáha dekódovať marketingový humbuk a ide priamo k veci. V skratke – prináša 101 značiek whisky – či už z Indie, Ameriky, Švédska, Írska, Japonska alebo Škótska, ktoré stoja za vyskúšanie.

Knihu Škola degustace pro každého si môžeš objednať tu
Slovart
Steven R. Gundry – Skryté príčiny únavy a nedostatku energie

Priaznivcov zdravého životného štýlu môžeš potešiť edukačnou publikáciou Skryté príčiny únavy a nedostatku energie od uznávaného lekára Stevena R. Gundryho.

V tejto knihe autor ponúka informácie a nástroje potrebné na upokojenie autoimunitnej bitky, ktorá zúri v našom vnútri a vyčerpáva cenné zásoby energie, takže sa cítime vyčerpaní, sme náchylní na výkyvy nálad aj priberanie. Kniha prináša nové tipy, ako zvýšiť produkciu mitochondriálnej energie a vyživovať mikrobióm.

Nové recepty spolu so zoznamom potravín odporúčaných na zvýšenie energie a tiež tých, ktorým by ste sa mali vyhnúť, nám pomôžu vziať život späť do vlastných rúk a dodávajú nám energiu potrebnú na to, aby sme sa cítili a vyzerali čo najlepšie.

Knihu Skryté príčiny únavy a nedostatku energie si teraz môžeš kúpiť s 20 % zľavou
Grada
Jay Morton – Vojak

Pre tých, ktorí sa odhodlali od ďalšieho roka na sebe popracovať, odporúčame inšpiratívnu knihu Vojak od elitného vojaka Jaya Mortona. Táto kniha vychádza z autorových osobných skúseností pretavených do podrobných a komplexných lekcií myslenia a stratégie, doplnených praktickými skúsenosťami.

Autor sa vo svojej knihe delí o vlastný strhujúci príbeh a inšpiratívne poučenia zo štrnásťročnej vojenskej kariéry. V siedmich kapitolách prináša zásady strategického myslenia a motivácie, vďaka ktorým sa môžeš stať úspešným lídrom. Názorne ukazuje, že vo vojenskej službe nadobudneš schopnosti, o akých sa ti ani nesnívalo, a môžeš ich uplatniť aj v každodennom živote.

Morton čitateľov nabáda, aby sa nedali ochromiť strachom a netopili sa v pohodlnom živote, ktorý neprináša nijaké uspokojenie. Ak chceš dosiahnuť viac, musíš si osvojiť pevné a pozitívne životné princípy.

Knihu Vojak si môžeš objednať tu
Tatran

Mohlo by ťa zaujímať:

Knižné Vianoce: Tieto tituly potešia pod stromčekom každú milovníčku kníh

Dúfame, že ti náš výber uľahčí rozhodovanie a zabezpečí ti viac času na príjemnejšie záležitosti, než je bezduché prehľadávanie ľuďmi preplnených obchodných centier.

A nezabúdaj – darovaním knihy nedávaš iba vytlačený popísaný papier, ktorý zabaví človeka na pár hodín, ale aj nezabudnuteľný čitateľský zážitok, na ktorý bude obdarovaná osoba v prípade správneho výberu ešte dlho spomínať.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť