Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie
V spolupráci s Grada
Zdroj: ©Shutterstock

Knižné Vianoce: Tituly, ktoré potešia pod stromčekom každé dieťa

Týchto 12 kníh poteší nielen deti, ale aj rodičov.

Vianoce sa blížia závratnou rýchlosťou – už len párkrát sa vyspíš a budeš si môcť rozbaliť darčeky pod stromčekom a následne si užívať vianočnú pohodu. Predtým sa ale uisti, že máš prichystané prekvapenie pre každého, a venuj malú chvíľku aj baleniu – rozbaľovanie je predsa tá najlepšia časť.

V prípade, že s darčekmi ešte nie si stopercentne hotový, nemusíš panikáriť. Tipy na knižné darčeky, ktoré oslovia mužov aj ženy, sme ti predstavili v predošlých článkoch. Teraz ti prinášame záchranu v podobe malej inšpirácie na knihy, ktorými môžeš potešiť každé dieťa v rodine – či už mladších súrodencov, krstniatka, netere alebo synovcov. Nikdy predsa nie je dosť skoro začať rozvíjať detskú predstavivosť.

Jamie Oliver – Billyho obrovské dobrodružstvo

Kúsok dobrodružstva, štipka priateľstva, kvapka tajomstva a obrovská lyžica mágie… To všetko nájdeš v príbehu Billyho obrovské dobrodružstvo, ktoré napísal Jamie Oliver.

Billy a jeho kamaráti vedia, že do Vodopádového lesa chodiť nesmú. Povráva sa, že pred mnohými rokmi sa tam prihodilo niečo zvláštne, a preto tam už desaťročia nikto z dediny nevkročil… Potom však Billy a jeho najlepší kamaráti Anna, Jimmy a Andy objavia tajný vchod do lesa a neodolajú túžbe preskúmať ho. Čoskoro zistia, že vo Vodopádovom lese sa to len tak hmýri kúzlami a žijú v ňom rôzne nezvyčajné bytosti – bzučiaci elfovia, smradľaví búnovia a všeličo iné.

No les má problémy. Všetko je prepojené prostredníctvom Rytmu, tepu prírody, ktorý udržiava veci v harmónii, no práve teraz sa Rytmus vychyľuje… Dokážu Billy a jeho kamaráti zistiť, čo sa deje, a napraviť to skôr, ako bude príliš neskoro?

Knihu Billyho obrovské dobrodružstvo si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou

Charles Dickens – Vianočná koleda

Na knižnom trhu nájdeš mnoho podôb tejto knihy, ale tento rok je vďaka vydavateľstvu Tatran špeciálny – najslávnejší vianočný príbeh Vianočná koleda od Charlesa Dickensa nájdeš v exkluzívnom vydaní s krásnymi ilustráciami Lisy Aisato. S radosťou potvrdzujeme, že je to kniha, ktorú chce mať doma každý.

Príbeh rozpráva o starom Ebenezerovi Scroogeovi, ktorý miluje peniaze a nenávidí Vianoce. Vždy sedáva sám vo svojom veľkom chladnom dome a zlostne pozoruje rozsvietené okná okolitých domov, kde si ľudia v teplom kruhu rodín pochutnávajú na vianočnej hostine. Scrooge sa uloží do postele, ale akosi nedokáže zaspať.

Vtom ho navštívia traja duchovia a jeden po druhom ho berú na poučné cesty, ktoré by chamtivcovi mali otvoriť oči. Scrooge zistí, že nič nie je také, ako si dovtedy myslel. Prehodnotí svoj životný postoj alebo ostane naďalej plný zloby a nenávisti?

Eliška Kramerová – Vianoce v Sniežkove

Pre prípad, že máš v rodine dieťa, ktoré je priam posadnuté nádhernými ilustráciami, dávame ti do pozornosti skvelý tip na darček. Je ním krásna detská rozprávková knižka Vianoce v Sniežkove. Ilustroval ju Adrian Macho, ktorý má na starosti aj veľrybu Gerdu alebo výročnú edíciu Harryho Pottera, takže máš istotu, že drobného čitateľa nezabaví iba text, ale aj ilustrácie.

V Malej studenej doline v Snežných horách sa schyľuje k Vianociam a miestne zvieratká sa tešia, ako ich spolu oslávia. To však ešte netušia, že im niekto potajomky skryje všetky vianočné ozdoby. Nie nadarmo sú však Vianoce časom zázrakov…

Knihu Vianoce v Sniežkove si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou

Christopher Paolini – Eragon (Ilustrované vydanie)

Na fantasy príbehu Eragon, ktorý napísal Christopher Paolini, sme vyrástli mnohí. Tento rok môžeš mladšiu generáciu potešiť prekrásnym ilustrovaným vydaním k 20. výročiu tejto fenomenálnej fantasy, ktorá pobláznila svet!

Jeden chlapec, jeden drak, jeden čarovný svet plný dobrodružstiev. Chudobný pätnásťročný farmársky chlapec Eragon nájde v Dračích horách modrý kameň, z ktorého sa vyliahne dračie mláďa Zafira. Spolu sa vydajú na nebezpečnú cestu Kráľovstvom ovládaným tyranom, ktorého zlo nepozná hraníc. Dokáže Eragon naplniť svoj osud a prevziať bremeno legendárnych Dračích jazdcov? Osud krajiny možno leží práve v jeho rukách…

Sébastien Perez – Najlepšia mamička na svete

Existuje tisíc a jeden spôsobov, ako byť mamou. Ktorá je teda tá najlepšia na svete? To sa malí knihomoli dočítajú v knihe plnej nežných portrétov mamičiek zvieracej ríše – rozprávke Najlepšia mamička na svete – z pera ilustrátorskej dvojice Benjamina Lacombe a Sébastiana Pereza.

Knihu Najlepšia mamička na svete si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou

Karine-Marie Amiot – Najkrajšie rozprávky starej mamy

Zaspávanie ešte nikdy nebolo krajšie! Knižka Najkrajšie rozprávky starej mamy z pera Karine-Marie Amiotovej, ktorá je doplnená o jemné ilustrácie Julie Mellanovej, sa stane nerozlučným spoločníkom každého dieťaťa, a nielen pred spaním.

Spoznaj príbeh Veľkého jeleňa a myšku Hryzku a pomôž im zachrániť rozlietané stránky rozprávkovej knižky. Zavítaj do domácnosti Zajačikovcov a uši papučky pre malé zajačiky, nakukni do poštovej schránky Medveďa samotára, v ktorej sa ukrýva nečakané vtáčie priateľstvo. Na stránkach tejto knihy na teba čaká ešte veľa rozkošných, nielen zvieracích dobrodružstiev! Dozaista vyčaria úsmev na perách malých aj veľkých čitateľov.

Elisabeth Barféty – Baletky

Všetky mladé slečny, ktoré majú obľubu v ružovej farbe a baletných sukničkách, poteší pod stromčekom rozprávková knižka Baletky, ktorú napísala Elisabeth Barféty.

V parížskej Opernej škole tanca to vrie. Najmladšie dievčatká zo šiestej divízie súperia o dve úlohy v balete Garnier. Zatiaľ čo Constance sa zodpovedne pripravuje a trénuje, Zoé rebeluje. Zdá sa, že jedine jedenásťročná Maïna je úplne pokojná. Pomáha svojim priateľkám, povzbudzuje ich, uisťuje… a vôbec pri tom nemyslí na seba! Vyzerá to tak, že si neuvedomuje, že aj ona by mala bojovať o úlohu v opere.

Kto nakoniec získa vysnívanú úlohu v balete? A ako sa empatickej Maïne podarí zladiť svoju vášeň, ambície a priateľstvá?

Knihu Baletky si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou

Maria Isabel Sanchez Vegara – Séria Malí ľudia, veľké sny

Milé útle knižky zo série Malí ľudia, veľké sny zoznámia najmladších čitateľov s výnimočnými ľuďmi a ich nevšednými osudmi. Či už ide o dizajnérov, umelcov alebo vedcov, všetci dosiahli úžasné úspechy, hoci na začiatku bol každý z nich len malé dieťa s veľkými snami.

Kráľovná Alžbeta II.: Blízka rodina ju volala Lilibet. Od detstva milovala psy, kone a svoju rodinu. Keď jej otca nečakane korunovali za kráľa a ona sa stala nasledovníčkou trónu, celý svet sa jej obrátil hore nohami. Stala sa najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou. Prežila úžasný život, svoj ľud a krajinu vždy kládla na prvé miesto. Na konci knihy nájdeš skutočné fotografie Alžbety a fakty z jej života.

Dan Gemeinhart – Deti polnoci

Malých nezbedníkov môžeš prekvapiť aj knižkou Deti polnoci z pera Dana Gemeinharta, ktorá v sebe skrýva tajomný príbeh o priateľstve, odvahe a túžbe nájsť miesto, kam patríme.

Pod rúškom temnej noci dorazí do malého mestečka Slaughtervill kamión. Vystúpi z neho sedem záhadných detí. Poobzerajú sa okolo seba a vojdú do opusteného domu. Ich príchod potajomky sleduje osamelý a nesmelý Ravani Foster. Postáva pri okne vo svojej izbe a chce sa o svojich nových susedoch dozvedieť čo najviac.

Nakoniec si medzi záhadnými deťmi nájde kamarátku, srdečnú a odvážnu Virgíniu. Lenže nové priateľstvo so sebou prináša aj zopár tajomstiev a jedno veľké nebezpečenstvo. Keď sa Ravani dozvie o hrozbe, ktorá číha na jeho nových priateľov, musí začať bojovať, aby ich ochránil. Inak stratí jediného človeka, ktorý mu kedy rozumel.

Knihu Deti polnoci si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou

Michael Scott – Alchymista

Mladí knihomoli, ktorých neodradia ani dlhšie príbehy, si prídu na svoje v knihe Alchymista od Michaela Scotta, ktorá rozpráva príbeh o najväčšej legende všetkých čias – legende o večnom živote.

Nicholas Flamel sa narodil 28. septembra 1330 v Paríži. Záznamy tvrdia, že zomrel v roku 1418. No jeho hrobka je prázdna. Podľa legendy Nicholas Flamel žije – pretože pozná tajomstvo večného života, ukryté v najmocnejšej knihe, aká kedy existovala. Ak sa však dostane do nesprávnych rúk, je schopná zničiť celý svet.

Niekedy sú legendy pravdivé. A Sophie a Josh Newmanovci sa čoskoro stanú súčasťou najväčšej legendy všetkých čias…

Lukáš Fibrich, Markéta Bolfová – Chlapec v kopačkách

Chlapčenské osadenstvo knihomoľov potešíš príbehom z prostredia futbalového tímu – knihou Chlapec v kopačkách od spisovateľskej dvojice Lukáš Fibrich a Markéta Bolfová.

Tomáš je školská futbalová hviezda s množstvom kamarátov. Teraz sa však musí kvôli ockovej novej práci presťahovať na druhý koniec krajiny. Tam ho čaká nielen nástup do novej školy, ale aj noví, nie vždy priateľskí spolužiaci, z ktorých najhorší je populárny a namyslený Michal. Ten sa Tomášovi posmieva, že nemá mobil a býva u svojho čudáckeho dedka Divnofúza na Húkalke – záchrannej stanici pre lesné zvieratá.

Súperenie oboch chlapcov vyvrcholí dobrodružným útekom pred zúriacimi prírodnými živlami na školskom výlete, a hlavne veľkým futbalovým turnajom. Naučia sa školskí rivali ťahať za jeden povraz?

Knihu Chlapec v kopačkách si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou

Joanna Farrow – Harry Potter: Oficiálna kniha receptov

Okrem čítania je chladné zimné počasie ideálne aj na rôzne vyčíňanie v kuchyni. A čo tak to spojiť dokopy? Malých fanúšikov Harryho Pottera môžeš potešiť „kuchárskou knihou“ Harry Potter: Oficiálna kniha receptov, ktorú dala dokopy Joanna Farrow.

Táto kniha je inšpirovaná filmami a zaslúži si svoje miesto nielen v poličke každého fanúšika série o mladom čarodejníkovi, ale aj v kuchyni všetkých nadšencov pečenia. Nájdeš v nej 45 chutných receptov – sladké aj slané, jednoduché i náročnejšie, dokonca aj vegetariánske, vegánske či bezlepkové.

Na svoje si príde každý, kto sa do pečenia pustí s odhodlaním, s akým sa Harry púšťal do nových čarodejníckych dobrodružstiev!

Dúfame, že ti náš výber uľahčí rozhodovanie a zabezpečí ti viac času na príjemnejšie záležitosti, než je bezduché prehľadávanie ľuďmi preplnených obchodných centier.

A nezabúdaj – darovaním knihy nedávaš iba vytlačený popísaný papier, ktorý zabaví človeka na pár hodín, ale aj nezabudnuteľný čitateľský zážitok. A na ten bude obdarovaná osoba v prípade správneho výberu ešte dlho spomínať.


Tagy:

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.