Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Vianoce sa blížia závratnou rýchlosťou – už len párkrát sa vyspíš a budeš si môcť rozbaliť darčeky pod stromčekom a následne si užívať vianočnú pohodu. Predtým sa ale uisti, že máš prichystané prekvapenie pre každého, a venuj malú chvíľku aj baleniu – rozbaľovanie je predsa tá najlepšia časť.

V prípade, že s darčekmi ešte nie si stopercentne hotový, nemusíš panikáriť. Prinášame ti záchranu v podobe malej inšpirácie na knihy, ktorými môžeš potešiť otca, dedka, kamaráta, kolegu, priateľa – každého chlapa v tvojom okolí. Tipy na knižné darčeky, ktoré viac oslovia ženské čitateľky, nájdeš v tomto článku.

Tipy na knihy pre milovníkov napätia:

Dominik Dán – Konečne normálna vražda

Každý ozajstný fanúšik krimi žánru vie, že december patrí najnovšej dánovke. Tentokrát to bude v poradí už 37. kniha, ktorú autor Dominik Dán nazval Konečne normálna vražda.

Na jeseň 2008 rozohral detektív Krauz špionážno-detektívnu hru netušiac, kedy a ako sa skončí. Čakal na odozvu z Viedne, čakal a premýšľal, ako pomôcť demotivovanému kolegovi hnijúcemu v kúte kancelárie. Riešenie prišlo samo od seba – šéf oddelenia ich poslal preveriť bizarný nález mŕtvoly mladého dievčaťa visiaceho na strome. Chosé sa potešil, okamžite sa chopil iniciatívy.

Čokoľvek mu bolo odrazu dobré, len aby sa nemusel rýpať v starých Krauzových prípadoch. Konečne normálnu vraždu si vzal za svoju a vrhol sa do vyšetrovania, hoci nikomu nebolo jasné, či ide o vraždu, samovraždu alebo iba o nehodu. Chosému to bolo jedno, mal svoj prípad, mal svoju verziu a neochvejné presvedčenie, že krásnu Grétu niekto zavraždil.

Už po dvoch dňoch, keď detektívi zistili, že Burger s Hanzelom vyšetrujú tri roky starú vraždu podobného dievčaťa, prestali si z Chosého robiť žarty a celá kancelária stoštyridsaťjeden pristúpila k vyšetrovaniu s patričnou vážnosťou. Nitky spájajúce dve vraždy mladých krásnych dievčat s trojročným odstupom sa začínajú preplietať a ani jeden detektív nevie, kde sa skrýva zákerný vrah.

Robert Bryndza – Ťaživé ticho

Milovníci napätia vedia, že príbehy od obľúbeného autora Roberta Bryndzu sú jednoducho stávkou na istotu. Inak to nie je ani pri autorovom poslednom románe – príbehu Ťaživé ticho.

Maggie je úspešnou lekárkou a s manželom Willom žije presne taký život, o akom vždy snívali. Jedného dňa však do nemocnice privezú postreleného muža v povedomom oblečení. Maggin život sa najprv zastaví a potom otočí hore nohami. Napriek všetkej snahe sa Willa nepodarí zachrániť a Maggie je presvedčená, že sa stal obeťou vlámania. Policajná správa však znie jasne: spúšť potiahol Will sám.

Maggie je zdrvená od žiaľu a zožierajú ju nezodpovedané otázky. Jej manžel nebol samovrah. Mal toľko dôvodov žiť. Po pohrebe odchádza Maggie do ich prázdninového domu na malom chorvátskom ostrove, aby unikla realite. Lenže všetko ju to dostihne aj na opustenom mieste a pravda je oveľa temnejšia, než čakala.

Všetko odštartuje list, ktorý jej Will napísal pre prípad svojej smrti a ktorý obsahuje indície odhaľujúce strašidelné tajomstvo. Postupne, ako si Maggie skladá čriepky dokopy, zisťuje, že Willova smrť je spojená s niekým z jeho minulosti… S niekým, kto urobí všetko pre to, aby ju umlčal.

Knihu Ťaživé ticho si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou
Sebastian Fitzek – Lovec očí

Tvorbu Sebastiana Fitzeka miluje veľa čitateľov, čo nás vôbec neprekvapuje. Jeho knihy si nachádzame pod stromčekom naozaj mnohí, a inak to nebude ani pri jeho najnovšom trileri Lovec očí, ktorý voľne nadväzuje na otvorený koniec románu Zberateľ očí a ďalej sleduje osudy postáv, s ktorými sme sa už zoznámili.

Znovu stretávame policajného reportéra Alexandra Zorbacha, jeho spolupracovníkov z polície či psychoterapeutku Alinu Gregorievovú, pribudli však aj ďalšie kladné i záporné postavy, napríklad doktor Zarin Suker, jeden z najlepších očných chirurgov na svete, ale aj psychopat.

Príbeh má dve dejové línie, ktoré striedavo rozprávajú dvaja rozprávači. Jeden z nich, Alexander Zorbach, stále hľadá svojho synčeka Juliana a pátra po Zberateľovi očí, až napokon natrafí na jeho úkryt. Dúfa, že tam nájde svojho uneseného syna. Stále verí, že Julian žije, dokonca je ochotný ponúknuť svoj život, len aby ho zachránil.

Druhou rozprávačkou je nevidiaca psychoterapeutka Alina Gregorievová. Polícia ju požiadala, aby vo väzenskej nemocnici vyšetrila očného chirurga dr. Sukera a pokúsila sa pomocou svojich jasnovideckých schopností zistiť, kto má byť ďalšou obeťou. Uznávaný špecialista Suker vedie dvojitý život. Cez deň vykonáva tie najkomplikovanejšie operácie ľudského oka a v noci sa venuje špeciálnym pacientkam – v pivnici svojej kliniky im odstraňuje viečka, znásilňuje ich a doháňa svoje obete k samovražde.

Tipy na knihy pre milovníkov sci-fi:

Frank Herbert – Kapitula: Duna

V poslednej časti svojej série, knihe Kapitula: Duna, Frank Herbert znovu vytvára vesmír plný neskutočne rozvinutých postáv a kontextov, v ktorých sa dajú najlepšie oceniť.

Zavedené usporiadanie galaxie odchádza do dejín. Ctené matre, bezohľadné spoločenstvo, ktoré zničilo planétu Duna, je na vzostupe. Proti nim sa stále bránia zvyšky Bene Gesseritu a koordinujú odpor z dosiaľ neobjaveného sveta, planéty zvanej Kapitula.

Plánujú nový Rozptyl, no tentoraz so sebou povezú aj jeden starostlivo opatrovaný poklad: piesočné červy, potomkov jediného gigantického červa, ktorého sa podarilo zachrániť z Duny. Zelený svet na planéte Kapitula sa čoskoro stane vyprahnutou pustatinou – a novou Dunou.

Andrzej Sapkowski – Zaklínač: Zaklínač (Poviedka 1)

V prípade, že máš niekoho, kto patrí medzi skalných fanúšikov Geralta z Rivie, máš „vyhraté“. Okrem bežných kníh alebo konzolových hier totiž existujú na knižnom trhu aj exkluzívne ilustrované vydania troch poviedok zo zbierky Posledné želanie.

Ilustrátor Timothée Montaigne získal jedinečnú možnosť vtisnúť zaklínačovi Geraltovi z Rivie svoj výtvarný rukopis. V spolupráci s francúzskym vydavateľstvom Bragelonne vydavateľstvo Lindeni prinieslo slovenským fanúšikom unikátnu knižnú publikáciu – ilustrované vydanie poviedky Zaklínač s celostránkovými ilustráciami v exkluzívnom formáte a knižnom prevedení.

Tipy na knihy pre milovníkov životopisných kníh:

James Allen – Michael Schumacher: Cesta na vrchol

Publikácia Michael Schumacher: Cesta na vrchol, ktorú napísal James Allen, patrí jednoznačne medzi výtlačky, ktoré si chce pod vianočným stromčekom nájsť každý fanúšik pretekov F1.

Michael Schumacher nepochybne patrí medzi najlepších jazdcov v histórii Formuly 1. Vo svojom ikonickom červenom Ferrari dominoval pretekárskym okruhom aj srdciam miliónov fanúšikov po celom svete. Stal sa sedemnásobným majstrom sveta. Prekypoval talentom a disponoval vzácnou kombináciou schopností, trpezlivosti a neutíchajúcich ambícií. Zároveň však zostáva kontroverznou osobnosťou. Súperi sa ho obávali pre jeho nekompromisnú taktiku, často bezohľadný štýl jazdy aj extrémne metódy, ktoré sa nebál použiť na dosahovanie svojich cieľov.

Cesta na vrchol skúma Schumacherovu kariéru od jeho prvej veľkej ceny v roku 1991 cez tituly majstra sveta s Benettonom až po neopakovateľnú kariéru v tíme Ferrari, s ktorým získal v rokoch 2000 až 2004 päť titulov v rade. Dozvieš sa, ako sa Michael dokázal tak dlho udržať na vrchole a aký mala jeho dominancia vplyv na motošport. James Allen v tejto knihe odhaľuje anatómiu dokonalého šampióna!

David Goggins – Nič ma nezlomí

Milovníkov životopisných kníh môžeš potešiť aj publikáciou Nič ma nezlomí, v ktorej David Goggins rozpráva svoj ohromujúci životný príbeh a odhaľuje, že väčšina z nás využíva približne štyridsať percent svojich schopností. Nazýva to štyridsaťpercentným pravidlom a svojimi skúsenosťami ukazuje cestu, ktorou môže hocikto zvládnuť bolesť, rozdrviť strach a naplno zúročiť svoj potenciál.

Pre Davida Gogginsa bolo detstvo nočnou morou – chudoba, predsudky a fyzické násilie mu vypĺňali dni a strašili ho po nociach. Vďaka sebadisciplíne, psychickej odolnosti a tvrdej práci sa však zmenil z deprimovaného mladého muža s nadváhou a bez budúcnosti na ikonu amerických ozbrojených síl a jedného z najlepších vytrvalostných športovcov na svete.

Ako jediný človek v dejinách úspešne absolvoval elitný výcvik špeciálnych jednotiek amerických námorných, vzdušných a pozemných tímov Navy SEALs, ľahkej pechoty Army Rangers aj taktických jednotiek vzdušných síl Air Force Tactical Air Controller, vytvoril rekordy v množstve vytrvalostných súťaží a časopis Outside mu preto dal prezývku najzdatnejší muž Ameriky.

Tipy na knihy pre milovníkov zaujímavých publikácií:

Martin Kasarda – Kniha – najväčší vynález ľudstva

Knihomoli sa vždy tak nejak extra potešia, ak natrafia na knihu, ktorá má nejaký súvis či už so samotnými príbehmi, alebo s procesom písania, vydania, recenzovania alebo zhromažďovania kníh. V prípade, že máš v okolí niekoho s podobnými záujmami, publikácia Kniha – najväčší vynález ľudstva bude tým správnym darčekom.

Martin Kasarda si vo svojej najnovšej monografii kladie štyri základné otázky: Aké je miesto a aké sú funkcie knihy v dnešnej spoločnosti? Ako sa kniha vyrába, aký je celý životný cyklus tovaru kniha? Ako sa môže marketingová teória pozrieť na knihu ako produkt, aké nástroje môže využiť pri predaji knihy? A ako sa kniha zžila s digitálnymi technológiami? Ohrozili ju a zmenili? Dá sa digitálny svet využiť pri príprave a predaji kníh?

V štyroch častiach knihy autor systematicky odhaľuje aktuálne informácie z domáceho aj medzinárodného knižného sveta. Dozvieš sa, ako knihy vznikajú, aký je slovenský knižný trh a čo môže (a nemusí) zaberať pri ponuke kníh čitateľom. Táto kniha pomôže nazrieť do sveta kníh nielen milovníkom kníh, ale aj autorom, vydavateľom, redaktorom či kníhkupcom.

Knihu Kniha – najväčší vynález ľudstva si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou
Peter Moczo, Eva Rutšeková – Zemetrasenia

Pútavé, prekvapujúce a poučné. Také je čítanie o tragických zemetraseniach a cunami v rokoch 1755, 1906, 1960, 1985, 2004, 2011 a 2023. Ako ovplyvnili tieto udalosti poznanie planéty, na ktorej žijeme; ako poznamenali osudy krajín a aké varovanie znamenajú pre budúcnosť; a ako ovplyvnilo poučenie zo zemetrasení misie človeka na Mesiac a Mars?

Kniha Zemetrasenia je jedinečnou publikáciou špičkového kolektívu slovenských autorov o zemetraseniach, seizmických vlnách, lunotraseniach a marsotraseniach. Je určená pre najširšiu verejnosť a prvá svojho druhu na našom trhu. Kniha je cenným zdrojom informácií pre každého, kto chce získať najnovšie informácie o tom, čo je úlohou seizmológov a seizmológie, ako aj o významných zemetraseniach v histórii ľudstva, ktoré zmenili štruktúru miest aj samotnej spoločnosti.

Knihu Zemetrasenia si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou
Susan Cain – Sila melanchólie

Prečo nás baví smutný film, počúvame smutnú hudbu a čítame srdcervúce príbehy? Ak ťa upokojuje daždivý deň, čerpáš inšpiráciu zo samoty a intenzívne reaguješ na krásu v umení či v prírode, nie si sám. Sladkobôľny pocit mali v sebe filozofi, básnici, vedci, skladatelia či maliari, a asi ho máš aj ty. A presne takto nastavených ľudí môžeš potešiť knihou Sila melanchólie.

Susan Cain sa touto knihou snaží ukončiť tyraniu pozitivity, a tvrdí, že je v poriadku a prospešné zažívať smutné emócie. Bez smútku tlmíme plnosť našej radosti, melancholický a nostalgický pohľad na život pomáha našej kreativite a spája nás s inými ľuďmi.

Uvedomili si to aj v Pixare, a tak Smútok obsadili do hlavnej úlohy v úspešnom animovanom filme V hlave. Autorka v tejto knihe prináša prekvapivé lekcie z prežívania smutných emócií, ktoré nás učia o kreativite, súcite, spiritualite a smrteľnosti.

Knihu Sila melanchólie si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou
Guido Barbujani – Akí sme boli

Všetkých milovníkov histórie a príbehov pôvodu poteší zaujímavá publikácia o príbehoch veľkých dejín človeka – kniha Akí sme boli, ktorú napísal Guido Barbujani.

Od prvej dobrodružnej výpravy na dvoch nohách v afrických stepiach až po jaskynné maľby, pyramídy, plavidlá, parlamenty a oveľa viac: mnoho sa popísalo o evolučnej ceste ľudstva vďaka práci paleontológov, archeológov a genetikov. Každý z nich má svoj podiel pri tvorbe veľkého obrazu našich dejín.

Dnes sa nám však podarilo urobiť ďalší krok: vďaka nadobudnutej schopnosti čítať do dôsledkov DNA mnohých ľudí, minulých i súčasných, a interpretovať rozdiely medzi nimi. Ich pozostatky nám nielenže poskytujú obraz o migráciách, výmenách, procesoch adaptácie prostrediu, ktoré z nás urobili to, čím sme, ale umožnili nám aj zrekonštruovať vzhľad našich predkov.

Vďaka dôslednej práci skupiny umelcov sa konečne môžeme pozrieť do tváre Homo erectus, ktorý sa ako prvý naučil narábať s ohňom; malým hominidom z ostrova Flores v Indonézii, ktorých niekto nazval hobitmi; starým Európanom neandertálcom, ba aj tým novým, ako bol Ötzi, ľadový muž z múzea v Bolzane, a mnohým iným. Keď sa im zadívame do očí, môžeme lepšie pochopiť, čo všetko máme spoločné, akí sú nám blízki a pravdu o tom, že, napriek obrovskej časovej vzdialenosti, my sme svojím spôsobom oni.

Knihu Akí sme boli si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou

Kolektív autorov – Veľký sprievodca karavanistu

Máš medzi priateľmi niekoho, kto už dlhšie zvažuje, že sa namiesto klasickej dovolenky vyberie na roadtrip s karavanom, ale stále ešte nie je celkom presvedčený? Prekvap ho príručkou Veľký sprievodca karavanistu.

Kúpiť obytné auto alebo príves? Aké základné vybavenie budem potrebovať? Kam s autom alebo karavanom vyraziť a na čo si dať pozor? Tieto a mnohé ďalšie otázky si kladú začínajúci karavanisti. Odborníci na túto problematiku, Klára Velinská a Jan Bordovský, v knihe podrobne odpovedajú na tieto a ďalšie otázky. Vysvetľujú základné pojmy, ako sú státia pre obytné autá, kde môžete vyčistiť nádrže a doplniť vodu, ale aj pripojiteľnosť súprav a doložiteľnosť automobilu. Poradia tiež, kde hľadať užitočné rady a ako ušetriť.

Knihu Veľký sprievodca karavanistu si teraz môžeš kúpiť s 15 % zľavou
Grada

Dúfame, že ti náš výber uľahčí rozhodovanie a zabezpečí ti viac času na príjemnejšie záležitosti, než je bezduché prehľadávanie ľuďmi preplnených obchodných centier.

A nezabúdaj – darovaním knihy nedávaš iba vytlačený popísaný papier, ktorý zabaví človeka na pár hodín, ale aj nezabudnuteľný čitateľský zážitok. A na ten bude obdarovaná osoba v prípade správneho výberu ešte dlho spomínať.


Tagy:

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.