Knižnica celkom inak: Knihovníčka prezradila 28 zaujímavých vecí, ktoré ju jej práca naučila

„Ľudia nevedia, ako sa píše slovo knižnica.“

Zdroj: Eliabe Costa / Unsplash

K práci v knižnici sa viaže nepríjemná stigma. Je to nudná, stereotypná a sedavá robota. Väčšinou ju vykonávajú tetuchy v preddôchodkovom veku, ktoré nemajú nič lepšie na práci, ako napomínať mladých, nech si vypnú hlasitosť na telefóne. Knižnica – miesto, kde sa nič prevratné nedeje. A tak ďalej, a tak ďalej.

Z tohto dôvodu je ľuďom táto práca a všetky jej zákutia úplne ukradnuté. Nemyslia si, že by ich na nej niečo mohlo prekvapiť. Zmeniť sa to rozhodla knihovníčka, ktorá na Twitteri vystupuje pod prezývkou grumpwitch. Práve na tejto platforme prezradila hneď niekoľko vecí, ktoré sa o tomto povolaní bežný človek nemá odkiaľ dozvedieť. To však nič nemení na tom, že by ich vedieť mal.

1. Veľké množstvo mladých pod dvadsať rokov nepozná ručičkové hodiny. Vyrastali na digitálnych a vyčítať čas z týchto klasických je pre nich takmer nemožné.

2. Veľké množstvo ľudí (bohužiaľ nielen tých pod dvadsať rokov) nevie, ako sa píše slovo „knižnica“. Máme to v mailovej adrese, a teda sa z toho stáva obrovský problém.

3. Je znepokojujúce, koľko ľudí, a to najmä detí, netuší, ako celá vec s požičiavaním kníh vlastne funguje. Myslia si, že sa za to platí. Rodičia, naučte svoje deti, ako funguje knižnica!

4. Krimi a thriller je vo väčšine prípadov vlastne ten istý žáner. Z toho dôvodu máme z niektorých kníh po dva výtlačky – každý v jednej kategórii.

The Staircase of Knowledge. Stunning steps at University of Balamand Library, Lebanon. from oddlysatisfying

Schody vedomostí do jednej z libanonských univerzitných knižníc.

5. Ľudia používajú tajné kódy či značky, ako napríklad hviezdičky, aby si označili knihy, ktoré už prečítali. Prosím, nerobte to a neznehodnocujte tým majetok knižnice. Systém vie, ktorú knihu ste si už v minulosti požičali. Stačí sa teda opýtať a my sa radi podelíme o túto informáciu aj s vami.

6. Keď sa pokazia automatické dvere, deväťdesiat percent ľudí sa ich aj tak pokúsi použiť, ignorujúc obrovský nápis, ktorý na nich svieti.

7. Knižnice sú skvelým miestom pre slepých ľudí, a to nielen vďaka audioknihám. Naši zamestnanci im radi pomôžu aj s inými vecami, napríklad s vypĺňaním formulárov.

8. Starší ľudia čítajú závratnou rýchlosťou a striedajú knihy rýchlejšie ako ponožky. Mali by ste sa ich báť. A rešpektovať ich!

My university library, ladies and gentlemen. from funny

V našej univerzitnej knižnici sa môže človek pred odchodom „omrknúť“.

9. Niektorí ľudia sú takí odporcovia počítačov a modernej techniky, že keď za vami prídu s otázkou a vy hľadáte odpoveď online, nahnevajú sa. Boli v tom, že to budete hľadať v knihe.

10. Niektorí ľudia nikdy, naozaj nikdy v živote, nepoužili telefón. Reč je prevažne o starších ženách. „Využívajú“ svojich manželov, aby všetky tieto ultra technické záležitosti robili za nich.

11. Knihovníci sú skutočne omnoho nápomocnejší, ako si mnohí myslia a sú veľmi ústretoví voči tým, ktorých postihla nepríjemná životná situácia. Nemám jediného kolegu, ktorý by odmietol ponúknuť jedlo, požičať svoj mobilný telefón na zavolanie, či nedal šálku čaju v zime človeku, ktorého odpojili od kúrenia.

12. Úrad práce k nám často posiela uchádzačov, s ktorými sa nechcú vybavovať, aby sa dožadovali služieb, ktoré vôbec neponúkame. Napriek tomu sa snažíme poskytnúť im pomoc, ktorej sa im v prvom rade malo dostať tam. Je to však absurdné.

"Please do not let in the cat." from cats

Prosím, nepúšťajte mačku do knižnice. Jej meno je Max. Max je zlatý. Jeho majiteľ nechce, aby bol Max v knižnici. My nechceme, aby bol Max v knižnici. Max chce byť v knižnici. Prosím, nepúšťajte Maxa do knižnice. 

13. Väčšina knižníc predpokladá, že jej klienti majú mailovú adresu. Niekedy je ťažké vôbec dokázať, že človek existuje, ak žiadnu nemá.

14. Ľudia z knižnice sú dobrí ľudia. Robíme to, čo robíme, lebo nás to baví. Inak by to ani nešlo.

15. Knižnica už nie je tichým miestom. Je to malá bzučiaca komunita, v ktorej to srší životom a aktivitou. Deti, hodiny spievania či memorovania pre pacientov s demenciou, krúžok šikovných rúk, hlasné kancelárske pomôcky… to všetko je nezlúčiteľné s dokonalým tichom. Ale, samozrejme, sú v nej kútiky vyhradené na štúdium, kde ticho je.

16. Knižnica je takmer jediné miesto dostupné pre širokú verejnosť, kde je možné stráviť hodiny a nezaplatiť nič. Mamičky sem chodia zabávať deti počas upršaných dní. Chudobní ľudia si tam chodia na chvíľu posedieť v teple. Knižnica je útočiskom pre všetkých.

Found this at the my University Library from pics

Toto som našiel v našej univerzitnej knižnici.

17. Niektorí ľudia celý život siahajú len po tých istých dvoch či troch autoroch, a aj tak majú každý mesiac čo čítať. Hovoríme napríklad o Danielle Steel, Jamesovi Pattersonovi, Clivovi Cusslerovi a iných.

18. Celá knižnica stojí na zamestnancoch. Môže ju financovať samotný Bill Gates, môže mať tie najlepšie knihy a najmodernejšie technológie, a aj tak to celé zlyhá na neochotnom personálne. Niekedy však ani to nezaručuje úspech a je to frustrujúce.

19. Peniaze dostávame na základe návštevnosti. Videla som kolegyňu plakať, pretože sme stratili skupinu mládežníkov. Išli radšej do privátnej haly, ktorá ponúkala lepšie vybavenie, napríklad kaviareň. Potrebujeme každého návštevníka…

20. Robíme strašne veľa neplatenej práce. Vymýšľame podujatia, krúžky a iné aktivity, len aby ich naša miestna rada zrušila. Prečo? Pretože z nich chcú mať profit, chcú, aby sme za ne zaplatili… a keďže ich my chceme robiť zadarmo, nie je to finančne možné.

My university library has a wall where you can quite literally take a seat from mildlyinteresting

Naša univerzitná knižnica má stenu, z ktorej si môžete zobrať stoličku.

21. Väčšina vecí v knižnici funguje len vďaka zamestnancom. Často dávame peniaze z vlastných vreciek, aby to v knižnici vôbec nejako vyzeralo. Môj manažér za svoje kúpil novú laminovačku, keď si knižnica ako taká žiadnu dovoliť nemohla a stará sa pokazila. Kolega kupuje ceruzky a fixky, aby si deti mali s čím kresliť. Všetky kancelárske pomôcky si hradíme sami, dokonca aj také banálne, ako sú čisté papiere. Och, a potom sú tu žiarovky…

22. Autori neradi chodia na besedy či autogramiády do knižníc, pretože by to museli robiť zadarmo. Kníhkupectvá im zaplatia.

23. Porno koncept „sexy knihovníčka“ je väčším problémom, ako by sa zdalo. Množstvo žien v tejto brandži sa potýka s nepríjemnými narážkami hraničiacimi so sexuálnym obťažovaním, lebo niektorí muži jednoducho nepoznajú hranicu medzi filmom pre dospelých a realitou.

24. Staršie panie držia knižnicu pri živote. Staršie panie, ktoré čítajú, sú tie najlepšie. Staršie panie, ktoré vám presne vedia povedať číslo strany, na ktorej sa stala tá nechutná vražda, sú totálne najlepšie.

The library was closed because a moose took a nap on the sidewalk blocking the front door from pics

Táto knižnica bola zatvorená, pretože sa los rozhodol zdriemnuť na chodníku a blokoval vchodové dvere.

25. Vždy chceme vedieť, čo ste si o knihe mysleli. Naozaj nás zaujíma váš názor! Chceme vedieť, čo odporučiť iným.

26. Nemala by som mať obľúbených návštevníkov, ale predsa mám – knižničné páry. Také, ktoré si navzájom kritizujú svoj knižný vkus alebo spolu čítajú knihu, a potom sa o nej schuti hádajú. A ešte mám rada autistické detičky.

Pokojne sa vyšplhám aj na tú najvyššiu policu na svete, len aby som chlapčekovi našla knižku o jednom konkrétnom type vláčika, ktorý ho zaujíma. Budem ho pozorne počúvať, keď mi o ňom bude detailne rozprávať. A budem sa snažiť zapamätať si každé jedno slovo, aby som to do budúcna vedela.

27. Milujem, keď dieťa dostatočne vyrastie na to, aby mohlo začať chodiť do dospeláckej sekcie. Už žiadny úzky výber pre pubertiakov, ale celkom nový svet – klasiky, sci-fi, horory! Sú z toho nadšení (ale ja som asi ešte viac)!

28. A na záver jedno múdro. Pracovníci knižnice vám pomôžu so všetkým, čo bude v ich silách. No Knižný Boh nás všetkých ochraňuj, ak im niekto odoprie kofeín!

What every Library should have. from pics

Toto by malo byť v každej knižnici. 

Zdroj: grumpwitch / Twitter

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
13
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 3

  1. Ako už pred pár rokmi, som sa hádal z adminom keď sa sťažoval, že ďaľšie stránky kradnú meme z emefka, keď som mu odpísal že on asi 90% vecí berie z 9gagu len to preloží tak je to to isté. Ale teraz keď som videl tento článok ktorý som čítal asi 2 týždne dozadu na 9 gagu od slova do slova tak prosím chcem byť moderátor či ako sa nazývate. Prekladať meme „články“ zo stránok čo sú písané po anglicky dokážem. Väčšina týchto článkov je len pre kopírovaná či už zo Slovenských alebo zahraničných stránok. Mohol by som poprosiť o vrátenie času kde populárne stránky boli kreatívne? Ďakujem.

    1. V článku sa uvádza zdroj, takže je logické, že nejde o autorský článok. Tento článok však absolútne nie je „ukradnutý“ z tvojho obľúbeného 9gagu, je vytvorený na základe tweetov danej knihovníčky, takže je logické, že ak o nich písalo viac stránok, vety sa budú opakovať. Rovnako je to aj pri iných správach zo zahraničia, ktoré prinášame slovenskému čitateľovi. Na našom webe však nájdeš aj mnoho autorských článkov, z posledných sú to napr. Šialené súťaže, o ktorých si pravdepodobne doteraz nepočul, Hudobné videoklipy, ktoré u mnohých z nás vzbudili záujem o opačné pohlavie, Night King pre EMEFKA: Sleduj bláznivé interview a jeho reakcie na Game of Thrones memes! Ak by si bol rád súčasťou nášho tímu, budeme radi, keď nám pošleš mail

  2. Ja celkom rozumiem tomu, že článok môže niekto poskladať z tweetov, ktoré preložil. Ale nebolo by dobré keby to robil niekto, kto sa rozumie tomu, o čom píše? Alebo čítal, čo prekladá? Lebo uviesť ako bod 3, že ľudia nechápu, ako funguje knižnica a myslia si, že sa za to platí mi príde na slovensku veľmi hlúpe, dokonca priamo spôsobujúce to, že niekto nechápe ako funguje knižnica. Pretože som sa na Slovensku zatiaľ nestretol s knižnicou, kde by nebolo potrebné mať preukaz, za ktorý bolo treba zaplatiť.
    Nebolo by teda vhodnejšie tieto časti, ktoré u nás veľmi nesedia, vynechať?

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Facebook zaplavili komentáre v znení "wow cool post, thanks for sharing". Čo sa deje?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME