Pondelok 23.5.2022
sk
Želmíra
cz
Vladimír, Vladimíra

Koalícia pod vedením USA ukončila bojovú misiu v Iraku

Zahraničné vojská boli v krajine nasadené v rámci boja proti teroristickému hnutiu Islamský štát.


Bojová misia Spojenými štátmi vedenej koalície zameraná proti teroristickej skupine Islamský štát (IS) v Iraku sa v posledný deň roka 2021 skončila. Zúčastnené krajiny už svoje bojové jednotky z krajiny aj s ich vybavením stiahli, potvrdila v piatok vláda v Bagdade. Informácie priniesla agentúra DPA.

„Misia tejto koalície je teraz obmedzená na poradenstvo a podporu na základe záverov strategického dialógu,“ uviedla iracká vláda. Zahraniční vojaci, ktorí budú radiť irackým bezpečnostným silám i kurdským oddielom známym ako péšmarga, sú teraz „pozvanými hosťami Irackej republiky“.

Profimedia

Iracký premiér Mustafá Kázimí sa lídrom koalície a zúčastneným partnerom už pred niekoľkými dňami poďakoval za boj proti IS. „Naše bezpečnostné sily sú pripravené brániť nás ľud,“ vyhlásil.

Koalíciu proti IS založili po tom, ako táto džihádistická skupina v roku 2014 rýchlo ovládla veľké časti severného Iraku a susednej Sýrie. Iracká vláda vyhlásila víťazstvo nad IS v decembri 2017, no hoci táto skupina prišla o územie, extrémisti hlásiaci sa k nej naďalej podnikajú útoky v oboch krajinách. Aktuálne panujú obavy, že ukončenie bojovej misie USA by mohlo byť pre džihádistov príležitosťou na ďalšie ataky, približuje DPA.

USA avizovali v júli odsun bojových jednotiek z Iraku do konca roka. V krajine bolo podľa Bieleho domu dosiaľ okolo 2500 amerických vojakov. Pozorovatelia predkladajú, že sa tento počet po prechode na výcvikovú a poradenskú misiu veľmi nezmení.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť