Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Koalícia pod vedením USA ukončila bojovú misiu v Iraku

Zahraničné vojská boli v krajine nasadené v rámci boja proti teroristickému hnutiu Islamský štát.


Bojová misia Spojenými štátmi vedenej koalície zameraná proti teroristickej skupine Islamský štát (IS) v Iraku sa v posledný deň roka 2021 skončila. Zúčastnené krajiny už svoje bojové jednotky z krajiny aj s ich vybavením stiahli, potvrdila v piatok vláda v Bagdade. Informácie priniesla agentúra DPA.

„Misia tejto koalície je teraz obmedzená na poradenstvo a podporu na základe záverov strategického dialógu,“ uviedla iracká vláda. Zahraniční vojaci, ktorí budú radiť irackým bezpečnostným silám i kurdským oddielom známym ako péšmarga, sú teraz „pozvanými hosťami Irackej republiky“.

Profimedia

Iracký premiér Mustafá Kázimí sa lídrom koalície a zúčastneným partnerom už pred niekoľkými dňami poďakoval za boj proti IS. „Naše bezpečnostné sily sú pripravené brániť nás ľud,“ vyhlásil.

Koalíciu proti IS založili po tom, ako táto džihádistická skupina v roku 2014 rýchlo ovládla veľké časti severného Iraku a susednej Sýrie. Iracká vláda vyhlásila víťazstvo nad IS v decembri 2017, no hoci táto skupina prišla o územie, extrémisti hlásiaci sa k nej naďalej podnikajú útoky v oboch krajinách. Aktuálne panujú obavy, že ukončenie bojovej misie USA by mohlo byť pre džihádistov príležitosťou na ďalšie ataky, približuje DPA.

USA avizovali v júli odsun bojových jednotiek z Iraku do konca roka. V krajine bolo podľa Bieleho domu dosiaľ okolo 2500 amerických vojakov. Pozorovatelia predkladajú, že sa tento počet po prechode na výcvikovú a poradenskú misiu veľmi nezmení.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.