Zamýšľal si si niekedy nad tým, ako by to vyzeralo, keby historické osobnosti slovenských dejín žili v dnešnej dobe? Ako by asi na dnešné dianie v spoločnosti reagoval taký Jánošík či Ľudovít Štúr? Nad tým, ako dnes žijeme, majú najväčšiu moc politici. Preto sme sa v EMEFKA v minulom článku pozreli na to, koho by volili osobnosti slovenskej histórie. A dnes tu máme pokračovanie.
Pomocou umelej inteligencie sme sa pokúsili vytvoriť hypotetické predpoklady toho, komu by historické osobnosti v dnešnej dobe odovzdali svoj hlas. Tieto predpoklady vychádzajú primárne z ich morálneho nastavenie v čase, keď žili, preto ich, samozrejme, ber trošku s rezervou. Na druhej strane, tie odhady nie sú až také mylné.
Svätopluk
Svätopluk, významný panovník Veľkej Moravy v 9. storočí, ktorý rozšíril jej územie a posilnil jej moc, by v dnešnej dobe pravdepodobne inklinoval k politickým stranám a hnutiam, ktoré kladú dôraz na národnú suverenitu, jednotu a silné vedenie.
Jeho historický odkaz ako mocného vládcu, ktorý usiloval o jednotu a ochranu svojho ľudu a kládol dôraz na silný štát a ochranu národa, by rezonoval s politikou SNS, ktorá sa zameriava na národné záujmy, ochranu slovenskej identity a suverenity. Druhou možnosťou by mohla byť strana Smer-SD. Svätopluk by mohol sympatizovať s touto stranou pre jej dôraz na silné a stabilné vedenie krajiny a ochranu národných záujmov.
Samo Chalupka
Samo Chalupka, významný slovenský básnik a jeden z hlavných predstaviteľov štúrovskej generácie, ktorý sa aktívne zúčastňoval na národnom hnutí a revolučných udalostiach roku 1848, by v dnešnej dobe pravdepodobne podporoval strany alebo iniciatívy, ktoré presadzujú národné uvedomenie, slobodu a sociálnu spravodlivosť.
Z toho dôvodu by boli jeho prirodzenými voľbami rovnako strany SNS a pravdepodobne aj strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. ĽSNS sa zameriava na národnú suverenitu a ochranu tradícií. To by mohlo rezonovať s Chalupkovým patriotizmom a bojom za národné hodnoty.
Janko Kráľ
Janko Kráľ ako jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského romantizmu, básnik a revolučný bojovník, ktorý sa aktívne zúčastňoval na udalostiach revolučného roku 1848, by v dnešnej dobe pravdepodobne inklinoval k politickým stranám a hnutiam, ktoré podporujú revolučné zmeny, sociálnu spravodlivosť, národnú slobodu a rovnosť.
Ako revolucionár v rôznych oblastiach by pravdepodobne najvýraznejšie sympatizoval so stranou Progresívne Slovensko (PS). PS sa zameriava na sociálnu spravodlivosť a modernizáciu, čo by mohlo rezonovalo s jeho revolučným duchom a bojom za spravodlivosť a slobodu.
Na druhej strane možno predpokladať, že ako bojovník za sociálnu spravodlivosť a rovnosť by Kráľ mohol podporovať aj ľavicové strany alebo sociálne iniciatívy, ktoré sa zameriavajú na ochranu práv pracujúcich a znevýhodnených skupín.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane