Milan Rastislav Štefánik
Astronóm, politik, generál a diplomat Milan Rastislav Štefánik sa významne podieľal na vzniku Československa. Takže v dnešnej dobe by pravdepodobne inklinoval k politickým stranám a hnutiam, ktoré kladú dôraz na vlastenectvo, medzinárodnú spoluprácu, vzdelanie a vedecký pokrok. Jeho dedičstvo ako významného diplomata a vlastenca by ho mohlo priviesť k nasledujúcim možnostiam:
Demokrati Slovenska (DS)
- Dôvod: DS sa zameriava na vlastenectvo, medzinárodnú spoluprácu a vzdelanie, čo by bolo blízke Štefánikovým hodnotám ako vedca, diplomata a vlastenca.
SaS (Sloboda a Solidarita)
- SaS podporuje ekonomické reformy, slobodný trh a osobné slobody. Štefánik by mohol oceniť ich dôraz na individuálnu iniciatívu a inovácie, čo je blízke jeho vlastným skúsenostiam ako vedca a podnikateľa.
Andrej Sládkovič
Andrej Sládkovič, vlastným menom Andrej Braxatoris, bol významný slovenský básnik a predstaviteľ štúrovskej generácie. V dnešnej dobe by pravdepodobne podporoval politické strany a hnutia, ktoré podporujú kultúru, vzdelanie, národnú identitu a sociálnu spravodlivosť. Jeho diela, ako napríklad Marína a Detvan, oslavujú krásu slovenského jazyka a prírody, čo by mohlo ovplyvniť jeho súčasné politické preferencie.
Sloboda a Solidarita (SaS)
- SaS podporuje ekonomické reformy, slobodný trh a individuálne slobody. Sládkovič ako intelektuál a umelec by mohol oceniť ich dôraz na slobodu prejavu a podporu vzdelania a kultúry.
Progresívne Slovensko (PS)
- PS sa zameriava na modernizáciu, rovnosť a sociálnu spravodlivosť. Sládkovič by mohol podporovať stranu, ktorá sa snaží o inovácie v oblasti kultúry, vzdelania a sociálnej politiky, čo by bolo v súlade s jeho literárnymi a národnými ideálmi.
Alžbeta Báthoryová
Alžbeta Báthoryová, historická postava známa aj ako Čachtická pani, žila na prelome 16. a 17. storočia. Je kontroverznou postavou kvôli legendám o jej krutosti a záľube v mučení. Ak by žila v dnešnej dobe, jej politické preferencie by mohli byť ovplyvnené jej historickým postavením, mocenskými ambíciami a aristokratickým zázemím.
Vzhľadom na tieto skutočnosti možno predpokladať, že by najviac sympatizovala so stranou Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Prezentuje sa ako strana, ktorá sa usiluje o ochranu národných záujmov a sociálnu spravodlivosť. To by Báthoryovej mohlo byť po chuti.
Ako šľachtičná s výrazným postavením by mohla sympatizovať so stranou, ktorá má silný vplyv, čo by mohlo rezonovať aj s jej aristokratickým dedičstvom a záujmom o moc. Okrem strany Smer by Báthoryová mohla hypoteticky priľnúť aj k strane Republika kvôli ich dôrazu na národnú suverenitu a silné vedenie.
Ľudmila Podjavorinská
Bola významnou osobnosťou slovenského literárneho života v prvej polovici 20. storočia a keby žila v roku 2024, jej hlas by dostala pravdepodobne strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Hlas-SD sa zameriava na sociálnu spravodlivosť, podporu vzdelania a kultúry, takže prvá slovenská poetka, ktorá písala pre deti aj dospelých a podporovala vzdelanosť, by pravdepodobne podporovala stranu, ktorá presadzuje tieto hodnoty.