Sobota 20.8.2022
sk
Anabela
cz
Bernard

Kolaps ľadovca v Alpách neprežilo najmenej šesť ľudí

Nešťastie sa stalo na hore Marmolada v talianskych Alpách.


Najmenej šesť ľudských životov si vyžiadal kolaps ľadovca na hore Marmolada v talianskych Alpách. Ako informuje spravodajský web BBC, ľudia prišli o život po tom, ako ich strhla lavína, ktorú vyvolalo zrútenie ľadovca. Podľa záchranárov utrpelo zranenia ďalších deväť osôb.

Pokračuje tiež pátranie po nezvestných osobách. BBC informovalo o 19 ľuďoch, agentúra AP s odvolaním sa na prokurátora v Trente Sandra Raimondiho ponúkla odhadovaný počet 17. Podľa agentúry AP zostalo na parkovisku pod horou 16 automobilov, pričom úrady sa snažia identifikovať nezvestných podľa poznávacích značiek. Nie je však známe, koľko vozidiel mohlo patriť identifikovaných obetiam alebo zraneným. Národnosti obetí nezverejnili, no podľa Raimondiho dvaja z deviatich zranených sú Nemci.

TASR

Príčina kolapsu ľadovca, ktorý sa po odtrhnutí rútil dolu svahom rýchlosťou približne 300 kilometrov za hodinu, zatiaľ nie je známa. Ako pravdepodobný faktor sa však uvádzala vlna horúčav, ktorá už v máji zachvátila Taliansko a priniesla so sebou na začiatok leta mimoriadne vysoké teploty aj vo zvyčajne chladnejších Alpách.

Ľadovec na hore Marmolada je najväčší v Dolomitoch na severovýchode Talianska. Ľudia na ňom v zime lyžujú. Ľadovec sa však v ostatných desaťročiach rýchlo topí a veľká časť jeho objemu sa už stratila. Odborníci z talianskeho štátneho výskumného centra pred niekoľkými rokmi odhadli, že ľadovec o 25 až 30 rokov už nebude existovať.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť