Keď príde na vzťahy, zásnubný prsteň je jeden z kľúčových krokov, ktorý naznačuje, že už ide o niečo vážne. Reprezentuje žiadosť o ruku a je to symbol, ktorý dáva najavo, že osoba má zámer prežiť s inou osobou zvyšok svojho života. Pri tejto téme sa však často naskytujú nejasnosti a ľudia vlastne nevedia, do čoho idú – aký prsteň vybrať, koľko by mal stáť, aký materiál zvoliť. Znie to ako celá veda.
My sme sa preto rozhodli osloviť odborníka, majiteľa Zlatníctva Panaks, pána Kamila Panáka, ktorý prstene zároveň aj vyrába. Počas svojej dlhoročnej kariéry sa stretol s nespočetným množstvom rôznych prsteňov či príbehov, ktoré mu utkveli v pamäti dodnes, ale viac už priamo v rozhovore. Ako to teda s tými zásnubnými prsteňmi je?
Sú rôzne dohady o tom, koľko by mal stáť zásnubný prsteň. Niektorí tvrdia, že jeho cena by mala predstavovať dva až tri mesačné platy, prípadne aj viac. Aká je pravda? Je nejaká presná suma alebo tradícia?
Čo sa týka ceny zásnubného prsteňa, áno, viem a niekoľkokrát som počul, že cena takého prsteňa by mala byť vo výške dvoch až troch mesačných platov muža. Ak by to tak fungovalo na Slovensku, bolo by to pre obchodníkov fajn, ale realita je však iná a vychádza z ekonomických možností partnera.
Aká je taká priemerná suma, ktorú Slováci míňajú na zásnubné prstene?
Ak vychádzam z toho, čo sa predáva v našich kamenných predajniach a e-shope, tak 80 % zákazníkov kupuje zásnubné prstene v cenovej úrovni 300 až 600 eur, záleží, či sú v nich vsadené zirkóny alebo diamanty.
Sú nejaké trendy, ktoré sa menia? Aké štýly zásnubných prsteňov preferujú zákazníci v súčasnosti najviac?
Samozrejme, nové trendy prichádzajú aj v oblasti zásnubných prsteňov každý rok. Ja osobne som zástancom klasických jednokameňových prsteňov, tzv. solitérov, kde je v rámci zásnubného prsteňa osadený rôznymi spôsobmi len jeden kameň. S takýmto prsteňom žiaden muž nemôže nič pokaziť, ak by aj jeho partnerka očakávala iný typ prsteňa.
Ktoré materiály volia ľudia najčastejšie? Má každý nejaký hlbší zmysel alebo je to len o preferencii či finančných možnostiach?
Najčastejšie používaným materiálom pre výrobu zásnubného prsteňa je v rámci SR a ČR s určitosťou klasické 14-karátové zlato v rôznych farebných prevedeniach. Najčastejšie biele, potom žlté a najmenej býva v ružovom farebnom prevedení.
Ak by mal zákazník vyššie finančné možnosti, potom by som odporúčal platinu, ktorá je zo všetkých najčastejšie používaných drahých kovov na výrobu zásnubných prsteňov najtvrdšia a najodolnejšia voči opotrebeniu.
Na rozdiel od bieleho zlata nie je na svojom povrchu nijakým spôsobom farebne upravená a má jednoducho, rovnako ako žlté a ružové zlato, svoju prirodzenú farbu. Prsteň, ktorý je vyrobený napríklad z bieleho zlata, je potrebné po určitom čase opätovne preleštiť a celý prsteň povrchovo upraviť vrstvou ródia, ktoré dodá bielemu prsteňu zlatú farbu, ktorú poznajú zákazníci z výkladov klenotníctiev.
Zvyknú si Slováci dávať nejak personalizovať prstene? Ak áno, aké úpravy vyžadujú najčastejšie?
Áno, často sa stretávame s takýmito požiadavkami. Máloktorý zákazník si ale na druhej strane uvedomuje, že ak máme vyrábať prsteň podľa jeho predlohy, je to o úplne inom čase potrebnom na výrobu a úplne iných výrobných nákladoch, ako keď si vyberie z prsteňov, ktoré máme štandardne v ponuke.
V súčasnosti je obrovskou výhodou pre zákazníkov oproti minulosti, že im pred zadaním prsteňa do výroby dokážeme emailom poslať vizualizácie prsteňa z rôznych uhlov pohľadu s presným popisom (veľkosť kameňa/kameňov, šírka obrúčky a tak ďalej).
Aký materiál odporúčate z hľadiska odolnosti najviac?
Spomenul som to už vyššie, jednoznačne platinu, hlavne z dôvodu jej vlastností. Napríklad, väčšina anglických kráľovských korunovačných klenotov je vyrobená z platiny. Pri platine je prípadné riziko vypadnutia kameňa oproti zlatu výrazne nižšie.
Stretli ste sa s nejakou netradičnou zákazkou? Ak áno, o čo išlo?
Tých bolo veľa, ale viackrát sa nám stalo, že zákazník si priniesol zo zahraničia nejaký drahokam alebo diamant a špeciálne potom sme na daný konkrétny kameň vyrábali prsteň. Prípadne sa nám často stáva, že zákazník chce do prsteňa osadiť diamant konkrétnych parametrov, tzn. čistota, farba, veľkosť či brus.
Naša spoločnosť viac ako 30 rokov spolupracuje s viacerými spoločnosťami, ktoré nám dodávajú diamanty z celého sveta, preto aj takéto špecifické požiadavky vieme zákazníkom splniť.
Stretávate sa aj s tým, že vám niektorí ľudia chcú vrátiť prstene? Je toto vôbec možné?
V prvom rade, legislatíva je nastavená tak, že zákazník môže pri nákupe v rámci e-shopu prsteň vrátiť bez udania dôvodu do 14 dní od jeho zakúpenia. To je zákon, ale viem, kde asi smerovala vaša otázka. Áno, viackrát sa nám stalo, že nám zákazník vrátil prsteň.
Nakoľko sa snažíme so zákazníkmi komunikovať, ak nám tovar vrátia, prečo sa tak stalo, boli muži, ktorí povedali, že ich pri žiadosti o ruku partnerka odmietla.
Pamätám si na pána, ktorý od nás pred pár rokmi kúpil v priebehu času dva zásnubné prstene a v oboch prípadoch ho jeho partnerka odmietla. Oba prstene nám vrátil. Po pár rokoch objednal tretí prsteň, ktorý už dal inej žene, a tam to klaplo. Pamätám si ako dnes, keď mi zatelefonoval a povedal: „Pán Panák, konečne to klaplo a mám tú pravú.“
Pánovi Panákovi ďakujeme za rozhovor. 🙂
Pýtali sme sa aj Slovákov v uliciach
Dostali sme vyjadrenie odborníka, ktorý má dlhoročné skúsenosti. No ako to všeobecne vnímajú Slováci? Vybrali sme sa do ulíc Bratislavy a pýtali sme sa rôznych vekových kategórií. Názory sa poriadne líšili.
Jedna respondentka uviedla, že by mohol stáť aj dve eurá, ale je to z lásky, takže je to jedno. Viacerí sa zhodli na tom, že záleží aj od toho, z akého je materiálu. Dvaja zas povedali, že by to mali byť tri mesačné platy muža, obaja priznali, že vychádzajú z toho, čo niekde počuli, jeden z nich z amerických filmov. No a jeden z opýtaných priznal, že za zásnubný prsteň minul viac ako za svadobnú obrúčku.
Viac o pohľade na zásnubné prstene z pohľadu Slovákov si môžeš pozrieť v našom videu na Instagrame.