Dá sa nejako určiť konkrétna suma, ktorú ak človek dosiahne, už sa o peniaze nemusí starať? Podľa odborníkov áno, ale treba dodať, že ide o dosť komplikovanú otázku. Záleží to aj od toho, kde na svete človek žije, a v neposlednom rade aj od toho, aké vysoké má životné nároky.
Ako píše portál LADbible, spoločnosť OnePoll nedávno vykonala prieskum na podnet organizácie Beyond Finance for Mental Health Awareness Month. Z výsledkov vyplýva, že až dve tretiny Američanov trpia úzkosťami spojenými s ich financiami.
Ono, vlastne sa ani niet čo čudovať. Mnohí máme pocit, že v práci sme ohodnotení nízko, ceny sa zvyšujú a je nemálo ľudí, ktorí žijú z ruky do úst. OnePoll vo svojej štúdii pracoval so vzorkou 2-tisíc amerických občanov. Až 66 % z nich priznalo, že sa za svoju finančnú situáciu hanbí. Dokonca až tak, že sa vyhýbajú rôznym situáciám, kde by na túto tému mohla prísť reč (oslavy, svadby…).
Koľko peňazí treba na pohodlný život?
V súvislosti so zvyšujúcimi sa cenami pohonných hmôt, plynu a inflácie sa cíti byť v strese až 56 % Američanov. V rámci prieskumu sa mali ľudia vyjadriť aj k tomu, aká suma by im zabezpečila, že by sa kvôli peniazom už nemuseli trápiť. Odpovede sa rôznili, ale v priemere sa prikláňali k tomu, že potrebujú zarobiť minimálne 86-tisíc dolárov (viac ako 80-tisíc eur) ročne.
Na druhej strane ale vyšlo, že pokiaľ by za rok zarábali viac ako milión dolárov, predstavovalo by to pre časť z nich ďalší zdroj stresu, keďže by išlo o príliš vysokú sumu. No a 57 % ľudí odpovedalo, že bez ohľadu na to, koľko by zarobili, ich finančná situácia by im nikdy nedala pokoja.
61 % respondentov uviedlo, že má pocit, že zarába málo na to, aby mohlo žiť svoj život naozaj komfortne. Rovnaké percento ľudí sa cíti nepríjemne, keď má o svojich financiách hovoriť pred ostatnými, 58 % priznalo, že vo svojich finančných problémoch sa cíti osamelo, a 51 % uviedlo, že sa za svoju finančnú situáciu hanbí.
Dáta zároveň ukázali, že ľudia majú tendenciu zbavovať sa stresu nakupovaním. Často tak kupujú aj veci, ktoré nepotrebujú, nehovoriac už o tom, že prichádzajú o ďalšie peniaze. Toxický kolotoč tak nemá koniec. Až 80 % z nich má nejakú formu dlhu a 42 % z nich uviedlo, že ich dlh negatívne vplýva na ich sebavedomie. V priemere tiež prezradili, že na to, aby zvládli vyplatiť všetky svoje dlhy, budú potrebovať 38 rokov.