Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin

Koľko zaplatia Slováci za cestu do Chorvátska? Takéto sú ceny za diaľnice (PREHĽAD)

Vôbec to nie je malá čiastka.


Leto sa blíži a pre mnohých to znamená dovolenku. Jednou z obľúbených destinácií Slovákov je Jadranské more, koľko však necháme tento rok za cestu do Chorvátska? Na tému sa bližšie pozrela Pravda, ako sa ukázalo, tak to zďaleka nie je také lacné, akoby si asi čakal.

Na maďarských diaľniciach pribudla novinka v podobe jednodňovej diaľničnej známky. Zaplatíš za ňu však celkom dosť, až 5 150 forintov, čo je v prepočte 13,15 eura. Viac sa oplatí 10-dňová známka, tá stojí 16,32 eura, alternatívne je tu potom mesačná, tá stojí 26,45 eura. Známku si radšej kúp na prvej pumpe za hranicami, na Slovensku totižto necháš nejaké peniaze aj za sprostredkovateľský poplatok.

Aj v Rakúsku si priplatíme. Krajina zaviedla novú jednodňovú známku, tá však stojí 8,6 eura. Znamená to teda, že lepšie je kúpiť rovno 10-dňovú za 11,50 eura. Ak však ideš na dovolenku na viac ako 10 dní, tak tu nastáva menší problém.

Rakúšania majú totižto dvojmesačnú diaľničnú, nie mesačnú, a tá stojí 28,90 eura. Viac sa ti v tomto prípade oplatí kúpiť si pri ceste tam aj naspäť jednodňovú známku za celkom 17,20 eura. Pozor, ak známku kupuješ online (fyzická osoba), tak platiť začne až o 18 dní. Lepšie teda bude, ak ju kúpiš na čerpacej stanici.

Shutterstock

Ku krajinám, ktoré zdražovali, sa pridalo aj Slovinsko. Kúpiť si tam môžeš 7-dňovú známku za 16 eur, avšak neoplatí sa to. Mesačná známka ťa vyjde 32 eur, nebudeš sa musieť nikam naháňať. Treba si však dať pozor na to, akú známku kupuješ. Niektoré vozidlá môžu spadať do drahšej kategórie áut. Ak je výška tvojho auta nad prednou nápravou vyššia ako 1,3 metra, tak si priplatíš. Reč je najmä o mikrobusoch, dodávkach či karavanoch, avšak pozor si treba dať aj pri niektorých SUV-čkách.

Určite si prečítaj:

20 mrazivých miest, ktoré vyzerajú ako z post-apokalyptickej budúcnosti (2. časť)

Ach to Chorvátsko…

Pri samotnom Chorvátsku je to trochu komplikovanejšie. Toto leto budeme musieť ešte strpieť ich mýtne brány, zmeny nastanú totižto až koncom roka. V tejto krajine neplatíš za diaľničnú známku, ale za jednotlivé úseky. Z maďarsko-chorvátskej hranice do Záhrebu zaplatíš 5,8 eura.

Ak ideš do hlavného mesta Chorvátska cez Slovinsko, tak tam zaplatíš 6,4 eura. Ak smeruješ až k Dubrovníku, tak zaplatíš 30,60 eura. Cez most na ostrov Krk sa dostaneš zadarmo. Platiť nemusíš ani za tunel SV. Ilija, ktorý funguje ako skratka na Makarskú riviéru.

Koľko zaplatia Slováci za cestu do Chorvátska
Shutterstock
15 zvláštnych vecí, na ktoré ľudia narazili pri potulkách svetom

Určite si prečítaj:

15 zvláštnych vecí, na ktoré ľudia narazili pri potulkách svetom. Internet im ich pomohol identifikovať

Hraničné kontroly sa síce zrušili, no je tu stále jeden zádrh. Sú nim práve mýtne poplatky, kvôli ktorým sa tvoria dlhé kolóny. Mnohí odporúčajú vybaviť si bezkontaktné zariadenie ENC, vďaka ktorému nemusíš riešiť žiadne platenie, skrátka len prejdeš a ideš ďalej.

Môžeš si ho kúpiť na internete alebo priamo pri výbere mýta. Normálne zaň necháš 15 eur, avšak keď si ho zoberieš s predplatným, napr. paket S, tak zaplatíš 60 eur, pričom ti zostane kredit 57,50 eura, za ENC tak necháš iba 2,5 eura. Treba si však dávať pozor a vopred si pozrieť, či ti bude kredit stačiť.

Ak premýšľaš nad tým, kedy ísť, tak pozor. Najhoršie sú noci z piatka na sobotu a sobota celkovo. Najlepšie je vyštartovať v strede týždňa, ideálne teda streda či štvrtok. Prajeme ti šťastnú cestu k moru.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.