Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil

Koľko zarábajú slovenskí poslanci? Ich platy sa pohybujú v tisícoch

Poslanec má podľa zákona nárok na plat vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci rok.


Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2023 zarábať vyše 6000 eur. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla Kancelária Národnej rady (NR) SR. Plat poslanca určuje zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR.

Poslanec má podľa zákona nárok na plat vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci rok. „Plat poslanca v roku 2023 je na základe uvedeného určený vo výške 3912 eur,“ uviedol odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

Koľko zarábajú slovenskí poslanci? Ich platy sa pohybujú v tisícoch
TASR

K platu patria ešte paušálne náhrady, ich výška sa líši podľa toho, či je poslanec z Bratislavského kraja alebo z iného. Pokiaľ je z Bratislavského kraja, mesačne dostáva ešte 2348 eur, poslanec z iného kraja má paušálne náhrady vo výške 2739 eur.

Predseda a podpredsedovia parlamentu a tiež predsedovia a podpredsedovia výborov dostávajú k platu aj funkčné príplatky. Predseda NR SR má funkčný príplatok vo výške 497,91 eura, podpredseda NR SR 331,94 eura, predseda výboru 165,97 eura a podpredseda výboru NR SR 82,99 eura.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje