Koľkokrát denne zahreší bežný zamestnanec? Výskum sa zameral na nadávky na pracovisku

Len málokto dokáže prežiť v práci s čistým slovníkom.

Zdroj: needpix.com

Keď sa niečo pokazí, spŕška nadávok je zárukou (aspoň) dočasnej úľavy. Výskum uskutočnený vo Veľkej Británii sa, ako informoval portál 4Com, zameral na problematiku používania vulgarizmov v pracovnom prostredí.

Nadávkami sa nešetrí a priemerný pracujúci ich na pracovisku započuje až 11 denne. Dvanásť percent pracujúcich priznalo, že si nikdy nedáva servítku pred ústa a štvrtina vraví, že tak robí len zriedkavo. Najviac si pozor na jazyk dáva obsluha stravovacích zariadení a celkom pochopiteľne aj stážisti a osoby v zácviku.

Vitamin Swearing GIF - Find & Share on GIPHY

Čo sa týka firemnej hierarchie, najčastejšie hrešia tí, ktorí sa nachádzajú zhruba niekde uprostred rebríčka. Toto zistenie má aj svoje celkom logické opodstatnenie – ľudia „dole“ si nevhodným správaním nechcú poštvať autority, najvyšší šéfovia zasa reprezentujú firmu aj navonok, tak sa musia krotiť.

Angry Computer GIF - Find & Share on GIPHY

Výskum ďalej ukázal niečo, čo nikoho neprekvapí. V anglicky hovoriacom prostredí Spojeného kráľovstva sú najpoužívanejšie tie dve škaredé slovíčka, ktoré pozná každý začínajúci angličtinár – f*ck a sh*t. Dáta pre slovenčinu nemáme, ale rebríček popularity by určite ovládlo slovíčko na j a všetky jeho odvodené tvary.

Používanie škaredých slov má aj pozitívny prínos. Hrešenie uľahčuje komunikáciu a navyše ľudia, ktorí nadávajú, sú v kolektíve vnímaní ako úprimnejší. O tom, či nadávky pomáhajú uvoľňovať napätie, existujú protichodné výskumy. Podľa niektorých zistení vulgarizmy napätie uvoľňujú, podľa iných ho len ďalej eskalujú.

Aj napriek týmto benefitom by malo byť každého snahou ich používanie na pracovisku obmedziť a zachovávať profesionalitu. Väčšina zamestnávateľov nemá formálne pravidlá, ktoré by sa detailne dotýkali slovného prejavu, očakávajú ale, že hlavne vo formálnych situáciách sa zamestnanec nebude správať ako návštevník podnikov štvrtej cenovej.

Zdroj: 4com.co.uk

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
8
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Japonská firma navrhla dokonalý byt pre majiteľov mačiek

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME