Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika
Zdroj: ©Shutterstock

Kombinácia červenej a žltej stimuluje hlad. Psychológia farieb je mocnejšia, než sa zdá

Nekupuj si veci podľa obľúbenej farby, ale podľa žiaducej reakcie.

Farby sú jednou z prvých vecí, ktoré sa učíme pomenovávať a identifikovať. Ich potencia je vplyvnejšia, než si pripúšťame. Celý život je o farbách. Aj keď zavrieš oči, vidíš konkrétnu farbu (eigengrau). Okrem toho, že lahodia oku, môžu spôsobiť hlad, halucinácie alebo zvýšiť pravdepodobnosť získania práce. Okrem faktu, že farby v skutočnosti neexistujú, sú len v našej hlave, posvietili sme si na fascinujúcu mágiu tohto svetelnému fenoménu.

Klamú naše zmysly

Existuje množstvo prvkov, ktoré ovplyvňujú to, ako sa cítime, keď sme vystavení určitému odtieňu. Jedným z dôležitých faktorov je osobná asociácia s farbou. Už Kurt Goldstein v 30. rokoch zistil, že ľudia automaticky predpokladajú, že červené predmety sú ťažšie, zatiaľ čo zelené ľahšie. Teda, ak nechceš vyzerať ťažkotonážne, hoď sa do zelenej.

62 až 90 % prvého dojmu tvoria farby

Pri prvom stretnutí gro impresií tvorí rozpoznávanie farieb. Ľudia dôsledne sa držiaci neutrálnej sivej, béžovej či čiernej vyvolávajú menej pozitívnych prvých dojmov. Majú menšiu šancu vytvárať priateľské putá. Presnejšie povedané, odieť sa do odtieňov červenej (ženy) alebo modrej (muži) na prvom rande vedie k silnejším zážitkom a k ďalšiemu (dobrovoľnému) stretnutiu.

Na druhej strane, na pracovnom pohovore skôr zaskóruješ v čiernej.

farby, psychológia farieb, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Ružoví chlapci, modrá patrila dievčatám

V článku z roku 1918 sa písalo o všeobecne akceptovanom pravidle, že ružová je pre chlapcov, modrá pre dievčatá. Dovtedy bola farba oblečenia batoliat neutrálna biela. Na začiatku minulého storočia sa ružová považovala za príliš drsnú pre dievča. Preto im pridelili nebíčkovú spájanú s oblohou a denným svetlom. Toho sa chopili obchodníci, začali masovo kategorizovať farby podľa pohlavia. Až v 40. rokoch sa výrobcovia rozhodli, že ružová bude lepšia pre dievčatá a modrá pre chlapcov.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť