Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

V týchto dňoch sa do slovenských kín dostáva lákavá rodinná fantasy komédia Dolittle. Tá nám opäť predstaví excentrického veterinára, ktorý dokáže hovoriť so zvieratami. Ten bude mať tentokrát tvár Roberta Downeyho Jr. a zatiaľ sa zdá, že by nás v kinách mohla čakať sympatická a nenáročná oddychovka.

V tomto článku sme ti do niekoľkých bodov zhrnuli rôzne zaujímavosti a fakty, ktorými sa naladíš na návštevu kina.

1. Dr. Dolittle má svoje korene v známej knižnej sérii

Postavu Dr. Dolittlea vytvoril anglický spisovateľ Hugh Lofting. Prvá knižka, v ktorej sa tento bláznivý veterinár objavil, sa volala The Story of Doctor Dolittle a vyšla v roku 1920. Odvtedy Lofting napísal ešte ďalších 14 kníh s týmto hrdinom.

Tie sa stali v Anglicku veľmi populárne a dodnes si ich s radosťou čítajú nové generácie detí. V našich končinách sme sa mohli s Dr. Dolittleom stretnúť tiež. V roku 1950 vyšla kniha Doktor Dolittle sa vrátil, ktorú vydala Biblioteka Bratislava. V roku 1991 vo vydavateľstve Remedium zase vyšla knižka Zvieratká doktora Dolittlea.

V českom jazyku vyšli tituly Příběh doktora Málodělala (1925) a Cesty doktora Málodělala (1925).

CinemArt SK

2. Pôvodne mal film štartovať v kinách skôr

Prvá klapka novej verzie padla uprostred februára roku 2018 a pôvodne sa plánovalo, že Dolittle dorazí do kín 24. mája 2019. Premiéra sa však niekoľkokrát presunula, najprv na apríl 2019 a napokon na 16. január 2020. Za odkladom premiéry zrejme budú dotáčky a dodatočné zmeny v scenári, ktoré boli podľa zdrojov zo štúdia dosť náročné a nákladné.

3. Pre Roberta Downeyho Jr. ide po dlhom čase o rolu mimo marvelovského univerza

Roberta Downeyho Jr. poznáme hlavne ako Tonyho Starka alias Iron Mana z marvelovských komiksoviek. Prvýkrát sa Downey Jr. v tejto úlohe objavil v roku 2008 a zbohom jej dal až v hitovke Avengers: Endgame, ktorá si premiéru odbila minulý rok.

Medzitým si strihol hlavnú úlohu v právnickej dráme The Judge z roku 2014, avšak minulé roky sme ho vídali najmä v spomínaných marvelovkách. Dolittle je tak jeho prvá ne-komiksová rola od roku 2014.

CinemArt SK

4. Na projekte participovalo plno skvelých hercov

Okrem spomínaného Downeyho Jr. uvidíme aj také herecké esá, ako Harry Collett, Antonio Banderas, Michael Sheen, Jessie Buckley, Ralph Ineson či Jim Broadbent. V originálnej verzii navyše zveracím hrdinom prepožičali hlasy Emma Thompson, Rami Malek, John Cena, Kumail Nanjiani, Octavia Spencer, Tom Holland, Craig Robinson, Ralph Fiennes, Selena Gomez, Carmen Ejogo či Selena Gomez.

V slovenskom dabingu zase budeme počuť hercov, ako Štefan Skrúcaný, Oliver Oswald, Kamila Magálová, Martin Kaprálik, Boris All-Khalagi, Lucia Vráblicová, Juraj Kemka, Dušan Szabo, Marián Miezga, Roman Pomajbo, Dominika Ziaranova či Pavol Topoľský.

5. Speváčka Sia skomponovala špeciálne pre film pieseň Original

Známa austrálska speváčka a textárka Sia sa rozhodla pre film napísať a naspievať novú pieseň s názvom Original. Vychutnať si ju budeš môcť počas záverečných titulkov.

Zdroj: imdb.com, CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.