Slovenská komora učiteľov (SKU) dnes vláde symbolicky odovzdala 190 vizitiek učiteľov, ktorí si nemôžu dovoliť ďalej pracovať v školstve. Pripomenuli, že na problém odchodu zamestnancov školstva a ich nedostatku upozorňovali nielen štrajky pedagógov v rokoch 2012 a 2016, ale aj analytické útvary ministerstva financií či školstva aj odborné štúdie Európskej komisie.
Prezident SKU Vladimír Crmoman v tlačovej správe poukázal na to, že Inštitút vzdelávacej politiky nedávno zverejnil, že do roku 2025 môže chýbať takmer 8 600 učiteľov. Aj pracovné portály hlásia za posledných päť rokov rekordný nárast pracovných ponúk, ktoré uverejnili školy. Napríklad na portáli Edujobs sa aktuálny počet voľných miest blíži k dvom tisícom.
Crmoman zhodnotil, že predstavitelia súčasnej vlády napriek tomu, že kritizovali predchádzajúce vlády za ich nečinnosť v oblasti školstva, dodnes nepredstavili žiaden plán zvyšovania atraktivity učiteľského povolania a ďalších profesií v školstve. Podotkol pritom, že školstvo netrápi len nedostatok záujmu o pedagogickú profesiu ale aj nárast počtu vyučovacích hodín, ktoré sú odučené neodborne.
„Predseda vlády a minister financií sa 25. júna ospravedlnili zamestnancom školstva, že sú rukojemníkmi nálad a hádok politikov. Toto ospravedlnenie by sa dalo brať vážne jedine vtedy, ak by minister financií splnil svoj sľub, ktorý dal v decembri 2021, že príde s návrhom zvyšovania platov, ktorý bude zakotvený v ústavnom zákone. Zdá sa, že po neúspešnom účinkovaní všetkých doterajších vlád je toto jediné riešenie,“ konštatoval prezident SKU.
Dodal, že združenie na rokovaní vyzvalo ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), aby neodkladne takýto zákon predložil na prerokovanie vláde. Zároveň ho týmto vyzývajú, aby schválenie takto formulovaného zákona podmienil svojou demisiou. Podľa neho sú druhý rok svedkami výhovoriek na ministra financií, preto hodnotia Gröhlingovu celkovú činnosť pre školstvo ako mimoriadne nedostatočnú. Ako ďalej vysvetlil, na dosiahnutie sľubu, ktorý dal minister pred voľbami, aby nástupný plat učiteľa dosahoval výšku priemernej mzdy za posledné dostupné obdobie, by dnes bolo potrebné zvýšiť platové tarify o 32 percent.