Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Komora učiteľov vláde symbolicky odovzdala vizitky učiteľov, ktorí si už nemôžu dovoliť pracovať v školstve

Prezident SKU Vladimír Crmoman zhodnotil, že predstavitelia súčasnej vlády dodnes nepredstavili žiaden plán zvyšovania atraktivity učiteľského povolania a ďalších profesií v školstve.


Slovenská komora učiteľov (SKU) dnes vláde symbolicky odovzdala 190 vizitiek učiteľov, ktorí si nemôžu dovoliť ďalej pracovať v školstve. Pripomenuli, že na problém odchodu zamestnancov školstva a ich nedostatku upozorňovali nielen štrajky pedagógov v rokoch 2012 a 2016, ale aj analytické útvary ministerstva financií či školstva aj odborné štúdie Európskej komisie.

Prezident SKU Vladimír Crmoman v tlačovej správe poukázal na to, že Inštitút vzdelávacej politiky nedávno zverejnil, že do roku 2025 môže chýbať takmer 8 600 učiteľov. Aj pracovné portály hlásia za posledných päť rokov rekordný nárast pracovných ponúk, ktoré uverejnili školy. Napríklad na portáli Edujobs sa aktuálny počet voľných miest blíži k dvom tisícom.

Shutterstock

Crmoman zhodnotil, že predstavitelia súčasnej vlády napriek tomu, že kritizovali predchádzajúce vlády za ich nečinnosť v oblasti školstva, dodnes nepredstavili žiaden plán zvyšovania atraktivity učiteľského povolania a ďalších profesií v školstve. Podotkol pritom, že školstvo netrápi len nedostatok záujmu o pedagogickú profesiu ale aj nárast počtu vyučovacích hodín, ktoré sú odučené neodborne.

„Predseda vlády a minister financií sa 25. júna ospravedlnili zamestnancom školstva, že sú rukojemníkmi nálad a hádok politikov. Toto ospravedlnenie by sa dalo brať vážne jedine vtedy, ak by minister financií splnil svoj sľub, ktorý dal v decembri 2021, že príde s návrhom zvyšovania platov, ktorý bude zakotvený v ústavnom zákone. Zdá sa, že po neúspešnom účinkovaní všetkých doterajších vlád je toto jediné riešenie,“ konštatoval prezident SKU.

Dodal, že združenie na rokovaní vyzvalo ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), aby neodkladne takýto zákon predložil na prerokovanie vláde. Zároveň ho týmto vyzývajú, aby schválenie takto formulovaného zákona podmienil svojou demisiou. Podľa neho sú druhý rok svedkami výhovoriek na ministra financií, preto hodnotia Gröhlingovu celkovú činnosť pre školstvo ako mimoriadne nedostatočnú. Ako ďalej vysvetlil, na dosiahnutie sľubu, ktorý dal minister pred voľbami, aby nástupný plat učiteľa dosahoval výšku priemernej mzdy za posledné dostupné obdobie, by dnes bolo potrebné zvýšiť platové tarify o 32 percent.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť