Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 20.12.2024
sk
Dagmara
cz
Dagmar
, Dagmara, Dáša

Crowdsurfing, headbanging a iné. Ako vznikli známe prvky, ktoré dostávajú návštevníkov koncertov do varu?

Poriadne vybláznenie sa na koncertoch vie byť niekedy ten najlepší liek.


Hype man

Na koncertoch niektorých hiphopových umelcov sa pódium len tak hemží ľuďmi. Okrem samotných raperov, členov kapely a prípadných tanečníkov tam vidíme aj osoby, ktoré sa nedajú jednoznačne zaradiť ani do jednej skupiny, ale istým spôsobom patria do všetkých troch. Takýto človek sa nazýva hype man.

Koncerty modernej hudby sa nezaobídu bez určitých charakteristických prvkov, ktoré každý fanúšik pozná a očakáva. Kde sa však vzali?
Shutterstock

Hype man môže plniť rôzne funkcie, ako však názov naznačuje, hlavnou úlohou je vniesť viac života do davu, rozprúdiť zábavu a udržiavať plynulý priebeh vystúpenia, keď si hlavná hviezda potrebuje vydýchnuť. Môže to robiť mnohými spôsobmi ako pokrikmi, tancom, tlieskaním, spievaním vokálov či odrapovaním časti textu. Veľmi časté sú zvolania smerom k publiku v štýle „všetci ruky nad hlavu“, „poďme všetci heeeej“ a podobne.

Dá sa povedať, že hype mani sú takí starí ako hip hop sám. Za prvého hype mana je považovaný Kidd Creole zo skupiny Grandmaster Flash and the Furious Five. Tí, čo boli na festivale Pohoda v roku 2022, mali možnosť naživo vidieť legendárneho Grandmastera Flasha, ktorému počas jeho DJ setu nechýbala podpora v podobe hype manov.

Headbanging

Na koncertoch tvrdej gitarovej hudby (ale aj rôznych elektronických žánrov) sa stretneme s fanúšikmi, ktorí intenzívne krútia hlavou v rytme hudby. Čím dlhšie vlasy na hlave, tým pôsobivejšie to vyzerá! Ide o veľmi jednoduchý a živelný pohyb, a nie je preto prekvapením, že niečo ako headbangovanie existovalo už v stredoveku. V Iráne a v Indii ho moslimskí sufisti vnímali ako formu náboženského rituálu.

Koncerty modernej hudby sa nezaobídu bez určitých charakteristických prvkov, ktoré každý fanúšik pozná a očakáva. Kde sa však vzali?
Shutterstock

Rockeri a metalisti začali headbangovať niekedy na prelome 60. a 70. rokov. Samotný pojem vznikol v roku 1969, keď si na koncerte Led Zeppelin v Bostone niektorí fanúšikovia rytmicky trieskali hlavu o pódium. Išlo teda o niečo iné (a asi menej príjemné) ako to, čo headbanging opisuje dnes. Headbanging môžeme vidieť už na koncerte Cream v roku 1968 či na koncerte Black Sabbath v roku 1970.

Headbanging so sebou prináša zdravotné riziká a mnohí svetoznámi metaloví veteráni ako Dave Mustaine či Cliff Burton mali problémy s chrbticou či cievami v krku, ktorých vznik je lekármi pripisovaný dlhoročnému headbangingu.

Mosh pit

Ďalšou klasikou punkových a metalových koncertov je moshovanie. Mosh pit má svoj pôvod v kalifornskej hardcore scéne a dá sa povedať, že vychádza z pogovana a iných punkových tancov. Postupne si ho vďaka prieniku scén prirodzene osvojili aj americkí fanúšikovia metalu, a neskôr celý svet.

Koncerty modernej hudby sa nezaobídu bez určitých charakteristických prvkov, ktoré každý fanúšik pozná a očakáva. Kde sa však vzali?
Profimedia

Pri moshovaní sa ľudia agresívne oháňajú rukami, divoko vrážajú a vyzerá to takmer, akoby spolu bojovali. Nikdy však nikto nikomu nechce ublížiť. Ak niekto spadne, ostatní mu okamžite pomôžu vstať (aspoň tak by to malo byť). Niekedy sa masa ľudí pohybuje v kruhu (circle pit) alebo sa dav rozdelí na dve polovice a následne sa rozbehne oproti sebe (wall of death).

Za najznámejší príklad moshovania na internete je považované vystúpenie lokálnej americkej metalcore skupiny Live Without v reštaurácii zo siete Denny’s. Metaloví nadšenci si tento klip zamilovali pre jeho bezprostrednosť a úprimnú vášeň pre hudbu, ktorá je viditeľná na všetkých prítomných. Video je dôkazom, že fenomenálne hudobné zážitky nie sú vyhradené pre svetoznáme hviezdy, ale vytvoriť ich môže aj kapela tvojho spolužiaka alebo ty sám. Miestne kapely si zaslúžia tvoju podporu!

Kvíz: Poznáš zaujímavosti o najvyšších vrchoch sveta? Tieto ti vyrazia dych!

Odporúčame prečítať:

Kvíz: Poznáš zaujímavosti o najvyšších vrchoch sveta? Tieto ti vyrazia dych!


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.