Dnes bude reč o predpisovaní „liekov“. Schválne uvádzame slovo liekov v úvodzovkách, pretože veci, o ktorých sa dnes budeme baviť, zoženieš v niektorých krajinách buď ešte stále, alebo, vďakabohu, iba v minulosti, len na lekársky predpis.
Väčšina vecí na tomto zozname ťa asi prekvapí. Buď sú to totiž predmety také bežné ako cigarety, alebo spadajú do tej oblasti ľudského života, o ktorej sa bavíme a ktorú praktizujeme v čo najväčšej možnej diskrétnosti. No, aspoň väčšina z nás.
Tu je osem vecí, na ktorých nákup potrebuješ, resp. si v minulosti potreboval, lekársky predpis.
Hračky pre dospelých
V meste Sandy Springs v štáte Georgia (USA) bol kedysi potrebný lekársky predpis na nákup sexuálnej hračky. Zákaz sa týkal nákupu alebo predaja „akéhokoľvek zariadenia navrhnutého alebo predávaného s cieľom stimulácie ľudských pohlavných orgánov“.
Účely, na ktoré mohli byť takéto pomôcke predávané a kupované, boli medicínske, vedecké, vzdelávacie, legislatívne a súdne. Zákon síce nešpecifikoval, aké sú to súdne účely, no presne stanovoval, že sexuálnu hračku je možné si zakúpiť len na lekársky predpis.
Vieš si predstaviť, že by to tak bolo aj dnes? Sexuálne hračky sú niečo, čo si ľudia kupujú skôr v tajnosti. Ak by sme si dnes na Slovensku museli na takýto nákup pýtať povolenie od lekára, asi by sa proti tomu zdvihla pomerne hlasná vlna kritiky. A tá sa dvihla aj v minulosti.
V histórii sa proti tomuto nariadeniu postavila žena, ktorá po prekonaní sklerózy multiplex zostala s poškodením nervov. Ako argument uviedla, že ochorenie negatívne ovplyvnilo aj jej sexuálny život a že bez použitia hračiek by sa jej manželstvo určite rozpadlo.
Aj keď v tomto prípade by jej lekár s istotou vystavil recept na nákup tohto predmetu, ona sama považovala za absurdné a smiešne, že o to musí žiadať. Hlasov proti tomuto nariadeniu bolo viac, napriek tomu sa však zrušilo relatívne nedávno, a to v marci v roku 2017.
Kondómy
Nachádzaš sa v Ayala Alabang (Filipíny) a potrebuješ kondóm? Nuž, ak nemáš nablízku lekára, asi máš smolu. Tieto ochranné pomôcky sa v jednej z najdrahších oblastí hlavného mesta Filipín Manily predávajú len na lekársky predpis. Ide totiž o miesto, kde medzi sebou zvádzajú dlhoročné boje konzervatívni rímski katolíci a liberáli.
Väčšina Filipíncov sú totiž rímski katolíci a katolicizmus v ich ponímaní zakazuje používanie akejkoľvek formy umelej antikoncepcie vrátane kondómov. Tu tkvie podstata nariadenia o zákaze voľného predaja kondómov. Antikoncepcia je totiž medzi Filipíncami veľmi diskutovanou témou a tento zákaz do značnej miery podporuje polarizáciu tunajšej spoločnosti.
Liberálnejšie zmýšľajúca časť ľudí presadzuje názor, že vláda by mala skôr podporovať antikoncepciu, než ju potláčať. Našťastie pre tých, ktorí sa obávajú tehotenstva alebo pohlavne prenosných chorôb, požiadavka na predpis kondómov sa tu nepresadzuje veľmi prísne.
Žuvačky
O tom, že existuje krajina, v ktorej sú žuvačky zakázané, sme sa už bavili. Predsa len to však spomenieme aj v tomto článku. Ide konkrétne o Singapur, kde zákaz platí od roku 1992. V roku 2004 bol tento zákaz v rámci obchodných diskusií medzi Singapurom a USA uvoľnený. Na základe dohody Singapur schválil dovoz a predaj toho, čo nazýval „terapeutická žuvačka“.
Tieto špecifické žuvačky majú presne definovaný účel – ide napríklad o nikotínové žuvačky alebo žuvačky predávané ako prospešné pre zuby. Avšak ani úzko špecifikované žuvačky nie je možné kúpiť si len tak, potrebuješ na ne lekársky predpis. Z tohto dôvodu sa žuvačky v Singapure predávajú iba v lekárňach. To však nie je všetko.
Okrem získania lekárskeho oprávnenia a návštevy lekárne za účelom kúpy terapeutickej žuvačky sa od kupujúcich očakáva, že pred tým, ako im lekárnik tovar predá, mu poskytnú meno a preukaz totožnosti. V prípade, že lekárnik toto pravidlo poruší, hrozí mu dvojročný trest odňatia slobody a pokuta vo výške 2 940 dolárov (cca 2 770 eur).
Alkohol
Asi si sa už niekedy v živote stretol so slovom prohibícia. Ak nie, teraz ti ho v súvislosti s témou tohto článku vysvetlíme. V roku 1920 totiž v USA začal platiť zákon o národnej prohibícii, ktorého podstatou bola snaha o úplný zákaz výroby a predaja alkoholu. Ale, keďže ľudia sú tvory prispôsobivé a najmä prefíkané, vynašli sa aj v tomto prípade.
Vzniklo totiž niečo, čo dostalo názov „liečivý alkohol“. Tzv. medicínsky alkohol bol však úplne rovnaký ako klasický alkohol. Jediný rozdiel predstavovalo to, že ten klasický bol zakázaný a tento liečivý dostupný. Aj keď, samozrejme, nešlo to iba tak. Na to, aby si človek mohol liečivý alkohol kúpiť, potreboval lekársky predpis.
Liečivý alkohol bol v podstate tvorivým pokusom obísť prohibíciu. Lekári ho predpisovali na liečenie skutočných zdravotných problémov, akým bola rakovina či depresia. Bol to predovšetkým výnosný biznis, keďže pacienti platili za recept 6 – 7 dolárov (cca 5,64 – 6,58 eura). Predpis platil desať dní, takže po uplynutí tejto doby sa pacienti k lekárovi vracali po ďalší.
Zaujímavosťou je, že takéto obídenie prohibície veľmi svižne využil aj sir Winston Churchill, neskorší premiér Veľkej Británie. V roku 1931 pri návšteve USA ho pri tom, ako vystupoval z taxíka, zrazilo auto. Keďže v cudzej krajine sa inak k alkoholu dostať nevedel, nenechal si ujsť dobrú príležitosť.
Ako súčasť liečby mu lekár naordinoval lekársky lieh. Ošetrujúci sirovi Churchillovi predpísal minimálne šesť dávok alkoholu počas každého jedla, čo si budúci najvyšší britský politik „dávkoval“ podľa vlastného uváženia.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane