Cigarety a e-cigarety
Niekedy neboli cigarety takou bežnou komoditou, akou sú dnes. Rovnako prekvapivé pre dnešných ľudí je aj to, že cigarety sa v minulosti predpisovali lekármi a boli určené pacientom trpiacim astmou ako súčasť liečby. Tieto cigarety však neobsahovali nikotín, ale iba antiastmatické zlúčeniny ako stramonium.
Tabakové cigarety obsahujúce nikotín sa stali populárnymi až neskôr. Po rozšírení tohto druhu cigariet si však ľudia začali uvedomovať ich nebezpečenstvo a otvorene protestovali proti fajčeniu. Lekári však všetky negatívne účinky fajčenia ignorovali a naďalej sa sústredili na zdravotné benefity tabaku. Veci sa zmenili po druhej svetovej vojne, keď sa používatelia začali obávať všetkých foriem cigariet. To viedlo k zániku astmatických cigariet.
E-cigarety patria medzi najnovšie kontroverzné vynálezy. Zatiaľ čo výrobcovia ich propagujú ako riešenie, ako prinútiť ľudí prestať fajčiť, kritici tvrdia, že v skutočnosti môžu spôsobiť, opak – že nefajčiari začnú fajčiť. Tieto predmety totiž obsahujú ovocnú prímes, ktorá láka najmä neplnoletých.
Z toho dôvodu navrhol Anglický úrad na ochranu zdravia (PHE), agentúra spadajúca pod Ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Spojeného kráľovstva, aby sa elektronické cigarety predávali len na lekársky predpis. Touto cestou chcú zabezpečiť, aby k nim mali prístup iba ľudia, ktorí sa pokúšajú prestať fajčiť.
Podľa štatistík PHE sú elektronické cigarety o 95 % menej škodlivé ako tie bežné. Ročne vraj pomôžu až 20 000 ľuďom prestať fajčiť. V roku 2016 vydal britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotníctvo (MHRA) spoločnosti British American Tobacco licenciu na predaj elektronickej cigarety s názvom e-Voke ako „pomôcky pri odvykaní od fajčenia“. To znamená, že britskí lekári môžu skutočne predpísať e-Voke ľuďom, ktorí sa snažia prestať fajčiť.
Vibrátor
Ženy a ich „nálady“ boli odjakživa kontroverznou témou, najmä vo výrazne maskulínnom prostredí dejín medicíny. V časoch, keď sa o ženskej sexualite nemohlo ani len šepkať, bolo úplne normálne, že lekári ženám predpisovali masáž panvy, aby ich vyliečili z toho, čo nazývali hystériou.
Aby sa hysterické ženy, rozumej tie nepokojné, úzkostné a podráždené, nejakým spôsobom liečili, bola im prevádzaná masáž panvy, rozumej orgazmus. Ten viedol výlučne iba lekár a aj keď sa tomu chápe asi dosť ťažko, doktori túto úlohu považovali za veľmi náročnú a nepríjemnú.
Tohto strašného utrpenia zbavil lekárov v 80. rokoch 19. storočia Dr. J. Mortimer Granville. Ako? Vynašiel vibrátor. Hoci pôvodne navrhol vibrujúci prístroj na liečbu bolesti svalov pre mužov, čoskoro našiel využitie aj v upokojení „hysterických záchvatov“ žien.
Vibrátor sa teda pôvodne obmedzoval len na použitie v zdravotníckych zariadeniach ako terapeutická pomôcka, obsluhoval ho výlučne lekár, aby upokojil ženy s diagnózou hystérie, teda aby im pomohol dosiahnuť orgazmus.
Postupne sa však u(s)pokojovanie hysterických žien prestalo mýtizovať, spoločnosť sa stala otvorenejšou voči ženskej sexualite a ženy si čoskoro začali vibrátory kupovať na osobné použitie. Vibrujúce terapeutické pomôcky prechádzali z lekárskych ordinácií do spální a prípady „hystérie“ postupne ubúdali, až napokon zmizli.
Čokoláda
Čokoláda ako droga tu bola počas celej histórie ľudstva. Aztékovia ju používali na liečbu všetkých druhov chorôb a neduhov, či už samostatne, alebo zmiešaním s inými bylinami, koreňmi a kôrou. V Európe sme čokoládu považovali za drogu, takže úplne prirodzene sa stala potravinou, ktorú bolo možné získať len na lekársky predpis.
Lekári ju predpisovali pri liečbe rôznych chorôb, niekedy k nej primiešavali iné horké a nechutné liečivá, aby ich pacienti užili. Pochopiteľne, veď len málo ľudí by bez problémov užilo prášok vyrobený z podrvených dážďoviek. Postupne sa však do všetkého zamiešali podvodníci, ktorí prenikli na trh s čokoládou a začali predávať čokoládu ako univerzálny liek na každú chorobu pod slnkom.