Áno, konečne sa to podarilo. Nedávno sme zverejnili rebríčky najlepších polievok a dezertov vôbec. Síce nás teší, že sme sa v nich umiestnili, v oboch prípadoch boli naši českí bratia o niekoľko priečok lepší. Teraz sme ich však konečne predbehli a dokonca musíme konštatovať, že žiadny šalát z Česka sa v rebríčku, ktorý zostavil populárny portál TasteAtlas, vôbec nenachádza.
Samozrejme, nejde o žiadny veľký súboj medzi dvomi národmi, ktoré boli kedysi spojené v jednom. Ako ale určite vieš, vzájomné podpichovanie a porovnávanie tu bolo odjakživa a zrejme pretrvá navždy. V pomyselnom dueli jedál sme tak stav skóre z nášho pohľadu znížili na 1:2.
Zahraniční medailisti
Tretie miesto patrí šalátu Mechouia, ktorý pochádza z Tuniska. Pozostáva z grilovanej zeleniny, paradajok, papriky, cibule a cesnaku, môže obsahovať aj baklažán. Zelenina sa griluje v rúre alebo sa pripravuje na kachliach, následne sa všetko zomelie, okorení, pridá sa mäso z tuniaka a olivový olej. Zvykne sa zdobiť vajcom uvareným natvrdo.
Striebornú medailu si odniesol Šopský šalát, ktorým sa pýšia najmä Bulhari. Je to zeleninový šalát, podáva sa so syrom feta (balkánsky syr), ktorý sa vyrába z ovčieho alebo kravského mlieka. Šalát pochádza z okolia Sofie a Dupnice od obyvateľov nazývaných Šopovia.
Víťazom sa stali Gréci so svojím šalátom Dakos. Ako si ho môžeš pripraviť? Zmiešaš pokrájané čerstvé paradajky, čierne olivy alebo kapary a na kolieska pokrájanú červenú cibuľu. Pridáš zálievku z panenského olivového oleja a červeného balzamikového octu v pomere cca 3 ku 1. Ochutíš soľou a oreganom. K šalátu pridáš feta syr a nasucho opečený toastový alebo iný chlebík.
Žilinský a košický klenot
Naším zástupcom v rebríčku nie je nikto iný ako treska v majonéze. Či už miluješ tú žilinskú alebo košickú, Slováci ju jedia na raňajky, obed aj večeru. Je to tzv. „univerzál“, s ktorým nič nepokazíš. Ak vieš variť, môžeš si ju pripraviť aj doma.
Do hrnca naleješ 3 litre vody, pridáš 300 ml octu, bobkový list, celé čierne korenie a necháš variť asi 5 až 7 minút. Potom pridáš rozmrazenú tresku a povaríš asi 15 minút. Tresku zleješ a necháš vychladnúť. Do osolenej vody dáš asi na 5 minút variť mrkvu, medzitým si ošúpeš a nadrobno nakrájaš cibuľu.
Mäso z tresky natrháš alebo nadrobno nakrájaš, pridáš nastrúhanú mrkvu, nadrobno nakrájanú cibuľu, majonézu, horčicu, ocot a dochutíš mletým čiernym korením a soľou. Následne vložíš do chladničky a necháš odležať asi 4 až 5 hodín. Keďže domáca treska neobsahuje konzervanty, musíš ju zjesť najneskôr do 24 hodín.