Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Kongres Spojených štátov schválil obranný grant pre Slovensko vo výške viac ako 200 miliónov dolárov

Ide o jeden z najväčších podielov, ktoré USA prerozdeľujú medzi celkovo 18 krajín.


Spojené štáty americké (USA) poskytnú Slovensku 200-miliónov dolárov z podporných fondov FMF (Foreign Military Financing) na modernizáciu techniky Ozbrojených síl SR (OS SR) v kontexte technickej pomoci, ktorú SR poskytla Ukrajine.

Ide pritom o jeden z najväčších podielov, ktoré USA prerozdeľujú medzi celkovo 18 krajín. „Môžem s veľkou radosťou povedať, že sa nám podarilo získať z dvoch grantov USA pre rezort obrany a ozbrojené sily SR 205,8 milióna dolárov. Dvesto miliónov je suma, ktorú môžeme použiť na nákup techniky. A tých 5,8 milióna je na antidronovú ochranu a na hybridné hrozby,“ uviedol na tlačovej konferencii minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Ministerstvo obrany použije tieto prostriedky na obstaranie vojenskej techniky s cieľom posilnenia bezpečnosti Slovenska a tiež kolektívnej interoperability a prvku odstrašenia. „Ide o významnú príležitosť diverzifikovať našu vojenskú techniku, najmä jej časť sovietskeho typu, na ktorej už nemôžeme a nechceme byť závislí,“ zdôraznil minister Naď.

TASR

Avizoval tiež ďalšiu významnú pomoc USA vo výške 5,8 milióna dolárov na projekty v rámci boja proti ruskému vplyvu „Countering Russian Influence Fund“, ktoré podporia rozvoj kapacít SR v oblasti strategickej komunikácie v prospech budovania odolnosti spoločnosti. O konkrétnom využití prostriedkov bude rezort obrany bližšie informovať, keď to bude aktuálne.

Ako uviedol veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku Gautam A. Rana, grantové prostriedky FMF pre Slovensko dokazujú silu bilaterálnej spolupráce a tiež uznanie za solidaritu, akú preukázalo Ukrajine. „Keďže sa blíži 30. výročie bilaterálnych vzťahov medzi našimi krajinami, tento balík programu zahraničného vojenského financovania (FMF) potvrdzuje náš záväzok priateľstva k vám, dôležitosť spoločných hodnôt a porozumenie, že spolu sme silnejší,“ povedal Rana.

Ministerstvo obrany SR v nasledujúcich dňoch plánuje oznámiť ďalšie informácie, ktoré majú viesť k zlepšeniu OS SR. „Čoskoro vás budem informovať o ďalšom veľkom úspechu, ktorý budem asi v najbližších dňoch podpisovať. Opäť to bude veľmi dobrá správa aj pre Slovensko, OS SR aj obranný priemysel,“ dodal Naď.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť