S našou planétou to vôbec nevyzerá dobre. Či si to chceme priznať, alebo nie, je nás na svete veľa a ešte viac je odpadu, ktorý produkujeme. Keďže problém sa týka nás všetkých, aj jeho riešenie by sme mali hľadať a presadzovať spoločne. Malou troškou k zvráteniu ekologickej katastrofy pomáha recyklovanie fliaš.
V posledných rokoch sa na každom kroku stretávame s recykláciou, filozofiou obnoviteľnosti, či už ide o znovupoužiteľné obaly, alebo oblečenie. Je to ale naozaj také dokonalé riešenie problémov s množstvom odpadu?
Ako píše The Daily Digest, podľa najnovšej štúdie môže mať recyklácia negatívnejší dopad na životné prostredie, ako sa pôvodne očakávalo. Vo všeobecnosti platí, že recykláciou sa problém s nadmerným množstvom plastov na svete nevyrieši. Samozrejme, spracovanie odpadov, ako aj ich obnoviteľné použitie je dôležité, no oveľa dôležitejšia je samotná nadmerná výroba plastov.
Podľa výsledkov prelomovej štúdie môže recyklácia spôsobiť výrazné škody na životnom prostredí, keďže počas samotného procesu spracovania plastov vzniká neskutočné množstvo mikroplastových častíc. Spomínaná štúdia sa uskutočnila v recyklačnej firme v Anglicku.
Triediť, drviť a umývať
V tomto závode sa recyklovaný plastový odpad po každom rozbití a spracovaní umýval, v dôsledku čoho vzniklo veľa vody kontaminovanej mikroplastovými časticami. „Množstvo mikroplastov bolo astronomické,“ napísal Matt Simon, novinár z média Wired, ktorý zároveň informoval o výsledkoch analýz vykonanej štúdie.
„Celkové množstvo odtečenej vody z rôznych umývaní môže, dokonca aj po odfiltrovaní, vyprodukovať až 75 miliárd častíc mikroplastov na meter kubický odpadovej vody, “ dodal Simon. Poukázal aj na to, že takto kontaminovaná voda sa dostáva do vodného systému mesta alebo aj priamo do ekosystému životného prostredia.
Je recyklácia škodlivá?
Zistilo sa, že väčšina častíc vytvorených procesom recyklácie je menšia ako 10 mikromolov. Kvôli tomu sú podľa autorov štúdie „relevantné pre životné prostredie“. Vo svojom závere autori štúdie poznamenali, že súčasné procesy recyklácie by mohli byť potenciálnym zdrojom znečistenia životného prostredia, ale dodali, že je nevyhnutný aj ďalší výskum.
Veľký vplyv na pomer kontaminácie mala jednoznačne filtrácia vody. Bez filtrácie by totiž skúmaný závod vyprodukoval takmer 3 milióny kilogramov mikroplastov ročne. Vďaka filtrácii sa množstvo mikroplastov znížilo približne na polovicu.
Napriek tomu však ide o obrovské množstvo znečistenia mikroplastami z jedného spracovateľského zariadenia. Ukazuje sa teda, že na zlepšenie situácie a vyriešenie neustále sa prehlbujúcej krízy je nevyhnutné odstrániť, resp. minimalizovať plasty v našich životoch.