Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.4.2024
sk
Jela
cz
Rostislav, Rastislav

Koniec spásneho riešenia? Vedci zistili, že recyklácia by mohla viac škodiť ako pomôcť

Recykláciou asi prírodu nezachránime, skôr naopak.


S našou planétou to vôbec nevyzerá dobre. Či si to chceme priznať, alebo nie, je nás na svete veľa a ešte viac je odpadu, ktorý produkujeme. Keďže problém sa týka nás všetkých, aj jeho riešenie by sme mali hľadať a presadzovať spoločne. Malou troškou k zvráteniu ekologickej katastrofy pomáha recyklovanie fliaš.

V posledných rokoch sa na každom kroku stretávame s recykláciou, filozofiou obnoviteľnosti, či už ide o znovupoužiteľné obaly, alebo oblečenie. Je to ale naozaj také dokonalé riešenie problémov s množstvom odpadu?

Ako píše The Daily Digest, podľa najnovšej štúdie môže mať recyklácia negatívnejší dopad na životné prostredie, ako sa pôvodne očakávalo. Vo všeobecnosti platí, že recykláciou sa problém s nadmerným množstvom plastov na svete nevyrieši. Samozrejme, spracovanie odpadov, ako aj ich obnoviteľné použitie je dôležité, no oveľa dôležitejšia je samotná nadmerná výroba plastov.

Podľa výsledkov prelomovej štúdie môže recyklácia spôsobiť výrazné škody na životnom prostredí, keďže počas samotného procesu spracovania plastov vzniká neskutočné množstvo mikroplastových častíc. Spomínaná štúdia sa uskutočnila v recyklačnej firme v Anglicku.

Triediť, drviť a umývať

V tomto závode sa recyklovaný plastový odpad po každom rozbití a spracovaní umýval, v dôsledku čoho vzniklo veľa vody kontaminovanej mikroplastovými časticami. „Množstvo mikroplastov bolo astronomické,“ napísal Matt Simon, novinár z média Wired, ktorý zároveň informoval o výsledkoch analýz vykonanej štúdie.

recyklácia, odpad, veda, vedci
Shutterstock

„Celkové množstvo odtečenej vody z rôznych umývaní môže, dokonca aj po odfiltrovaní, vyprodukovať až 75 miliárd častíc mikroplastov na meter kubický odpadovej vody, dodal Simon. Poukázal aj na to, že takto kontaminovaná voda sa dostáva do vodného systému mesta alebo aj priamo do ekosystému životného prostredia.

Je recyklácia škodlivá?

Zistilo sa, že väčšina častíc vytvorených procesom recyklácie je menšia ako 10 mikromolov. Kvôli tomu sú podľa autorov štúdie „relevantné pre životné prostredie“. Vo svojom závere autori štúdie poznamenali, že súčasné procesy recyklácie by mohli byť potenciálnym zdrojom znečistenia životného prostredia, ale dodali, že je nevyhnutný aj ďalší výskum.

Koľko kilogramov odpadu denne vyhodí bežný Slovák? Z týchto čísel zostaneš zhrozený

Mohlo by ťa zaujímať:

Koľko kilogramov odpadu denne vyhodí bežný Slovák? Z týchto čísel zostaneš zhrozený

Veľký vplyv na pomer kontaminácie mala jednoznačne filtrácia vody. Bez filtrácie by totiž skúmaný závod vyprodukoval takmer 3 milióny kilogramov mikroplastov ročne. Vďaka filtrácii sa množstvo mikroplastov znížilo približne na polovicu.

Napriek tomu však ide o obrovské množstvo znečistenia mikroplastami z jedného spracovateľského zariadenia. Ukazuje sa teda, že na zlepšenie situácie a vyriešenie neustále sa prehlbujúcej krízy je nevyhnutné odstrániť, resp. minimalizovať plasty v našich životoch.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.