Najbežnejšou formou trestu pre deti sú fyzické trest ako facky alebo preplesky. Rodičia často používajú slovné spojenia „Dám ti jednu výchovnú a bude dobre“ v snahe zabezpečiť, aby ich dieťa začalo poslúchať.
Ako píše portál Interez, osem krajín sveta sa rozhodlo zakázať „výchovné“ tresty. Medzi tieto krajiny patria Panama, Uganda, Srí Lanka a s veľkým prekvapením sa k tejto ideológii pridala aj Česká republika.
Aktivisti hovoria o zásadnom posune
Aktivisti hovoria o zásadnom posune pre viac ako 100 miliónov osôb mladších ako 18 rokov. Aktuálne platí úplný zákaz telesných trestov v 67 štátoch zo 193. Prvou krajinou, ktorá k zákazu pristúpila, bolo Švédsko v roku 1979.
Násilie neexistuje bez dôsledkov
Pribúdajúce výskumy neustále upozorňujú na negatívne dôsledky telesných trestov. Výchova, ktorá zahŕňa facky, preplesky či iné formy násilia, môže mať vážne a dlhodobé následky. Takéto následky sa vzťahujú hlavne na zdravie a správanie dieťaťa. Takéto tresty sa nielenže spájajú s horším duševným zdravím a kognitívnym rozvojom, ale tiež ovplyvňujú vzdelávacie výsledky a správanie dieťaťa v spoločnosti.
Výskumy ukazujú, že deti, ktoré sú vystavené fyzickému násiliu, majú vyššiu pravdepodobnosť vyvinúť agresívne a antisociálne správanie. Rodičia, ktorí používajú telesné tresty, často nevedomky učia svoje deti, že násilie je riešením problémov. Takto sa môže cyklus násilia prenášať aj na ďalšie generácie.
Nahradiť fyzický trest sa dá, dôležité je dôkladné zameranie sa na pozitívne a láskavé metódy riešenia konfliktov. Rodičia by mali hľadať spôsoby, ako vychovávať deti s porozumením, trpezlivosťou a láskou, namiesto toho, aby sa uchyľovali k násilnému trestaniu.