Konkláve sa blíži a do Vatikánu prichádzajú kardináli z celého sveta s jediným cieľom – zvoliť nového pápeža. Pápež František zomrel 21. apríla a jeho nástupcom sa môže stať ktorýkoľvek zo 135 kardinálov, ktorí ešte nemajú 80 rokov. Práve tento atribút sa spája s dnešnou kuriozitou, ktorá zasiahla svetové médiá. Web tvnoviny informuje, že kardinálovi z chudobného afrického štátu Burkina Faso vo Vatikáne nedokážu určiť presný vek.
Voľba nového pápeža by sa mala začať 7. mája. Tajné hlasovanie môže trvať niekoľko dní, pričom predchádzajúce dve konkláve v rokoch 2005 a 2013 trvali len dva dni. Kvôli nejasnostiam ohľadom veku kardinála s menom Philippe Nakellentuba Ouédraogo sa veci pravdepodobne nenatiahnu, no aj tak ide o jedinečný problém, ktorý vo Vatikáne hádam nikto neočakával.
Kardinál chaotický stav okolo svojho veku ospravedlňuje situáciou v krajine. Neistota jeho presného veku však preňho môže byť problémom. Ako sme spomenuli vyššie, konkláve sa môže zúčastniť iba kardinál, ktorí ešte nedovŕšil 80 rokov. Práve pri tomto kardinálovi sa nevie, či 80 rokov už mal, alebo ešte nie.
Kuriozita tesne pred konkláve
„Prípad kardinála z Burkiny Faso je naozaj jedinečný. O tom, či sa konkláve nakoniec zúčastní, alebo nie, bude s najväčšou pravdepodobnosťou už v piatok (2. 5.) diskutovať kongregácia kardinálov, ktorá bude musieť túto situáciu rozlúsknuť,“ uviedol cirkevný analytik Imrich Gazda pre web tvnoviny.
Niektoré dokumenty o kardinálovi tvrdia, že 80 rokov mal už v januári, iné zas hovoria, že sa ich dožije až v decembri. Kardinál hovorí, že za zmätok v jeho dokumentoch môže krutá situácia v krajine. Uňho doma sa totižto nie každému dieťaťu po narodení okamžite dostalo úradne zapísaného dátumu narodenia.
Nejde pritom o taký ojedinelý prípad. S podobnými nejasnosťami sa Vatikán stretol aj v prípade kardinála z Kene.
