Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 4.11.2024
sk
Karol
cz
Karel

V týchto dňoch si pripomíname päťdesiate výročie misie Apollo 11 a legendárne slová Neila Armstronga, ktorý ako prvý človek vstúpil na mesačný povrch: „Malý krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo.“

Na Mesiac sa ľudia vrátili ešte päťkrát, v rokoch 1969 až 1972 sa na povrch obežnice Zeme dostala dokopy dvanástka mužov. Vždy pod vlajkou USA. Tieto výkony sú aj dnes natoľko neuveriteľné, že mnohí neveria, že sa takéto niečo stalo a pristátie na Mesiaci považujú za hoax.

NASA údajne celú misiu na Mesiac sfalšovala, aby prekonala Sovietsky zväz a dosiahla veľké propagandistické víťazstvo pre USA. Na tento účel mala naverbovať najlepších filmárov, technikov a ďalšie múdre hlavy. Fotografie a videozáznam bol vraj natočený v hollywoodskom štúdiu pod taktovkou režiséra Stanleyho Kubricka. Zvláštne je, že skeptici sa venujú takmer výhradne prvej misii. Ostatných päť ciest väčšinou ignorujú. To páchne bulšitom.

Toto sú najznámejšie „dôkazy“ o nepristátí na Mesiaci a vysvetlenie, prečo ide o nezmysly: 

Vo vesmíre je vysoká radiácia, ktorá by ľudskú posádku zabila!

Reč je o Van Allenovych pásoch. Sú to radiačné kotúče, ktoré vo vesmíre obklopujú Zem. Ľudia z NASA na to ale mysleli a loď zaizolovali dostatočne na to, aby bola posádka chránená. Počas dvoch hodín v radiačnom poli neboli astronauti vystavení nebezpečným úrovniam radiácie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_radiation_belt#/media/File:Van_Allen_radiation_belt.svg

Prečo na fotkách nie sú žiadne hviezdy na oblohe??? Je to tak naschvál spravené, aby sa podľa hviezd nedalo zistiť, že sú v skutočnosti na Zemi!

Ak je deň a pozrieš sa na oblohu, tak čo vidíš? Hviezdy väčšinou nie. To isté platí aj na Mesiaci. Všetky pristátia sa uskutočnili počas lunárneho dňa, keď svieti slnko a preto hviezdy nebolo vidno. Kamery v takýchto svetelných podmienkach jednoducho nemohli zaznamenať slabučké svetlo vzdialených hviezd.

NASA

Prečo vlajka vlaje? Veď je tam vákuum! To nemôže!!!

Vlajka sa pri zapichovaní do povrchu rozvibrovala. Bola pokrčená a počas pohybu mohli tiene vytvoriť dojem, že veje vo vánku. Na tomto gifku vidno dve fotografie, ktoré boli vytvorené po tom, čo sa zástava na svojom mieste ustálila. Akosi sa nehýbe.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0a/AldrinFlag-animation.gif

Prečo je na tomto kameni písmeno C? Je to len štúdiová rekvizita!

Na pôvodnom filme sa takýto artefakt nenachádza. Céčko teda vzniklo pri reprodukcii, zrejme tlačovou chybou.

NASA

Tiene majú rozličnú dĺžku a nie sú súbežné! To znamená, že zábery vznikli v štúdiu pred reflektormi!

Podľa NASA za tento efekt môže poloha Slnka relatívne k Mesiacu. Podobný jav môžeme sledovať aj na Zemi, keď je slnko veľmi nízko na oblohe. Prispelo k tomu aj to, že fotografie sú zhotovené na nerovnom teréne a svetlom povrchu.

NASA

Ak bol Neil Armstrong prvým človekom na Mesiaci, kto ho odfotil z mesačného povrchu?

Kamery. Kamery lunárneho modulu.

NASA

Ako by sa niečo také veľké vôbec dalo utajiť???

Počet zapojených ľudí

Len do projektu prvého letu na Mesiac sa zapojilo asi 400-tisíc ľudí. Ľudí, z ktorých mnohí žijú dodnes, ľudí, ktorí existujú, majú svoje rodiny a pre NASA vykonávali reálne pracovné úkony. Naozaj by NASA platila takú enormnú masu ľudí len preto, aby plnili zbytočné úlohy, slúžiace ako zástierka pre natočenie filmu v ateliéri? Naozaj by všetci z nich dokázali 50 rokov mlčať a nepriniesť žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že pristátie na Mesiaci je hoax?

Niečo priniesli, niečo tam nechali.

Misia Apollo 11 doviezla 385 kilogramov mesačných kameňov. Okrem americkej zástavy, kusov vybavenia a stôp, ktoré po rokoch odfotili sondy z rôznych krajín, nechali Američania na Mesiaci aj niečo ďalšie. Reflexné mriežky. Vďaka nim bolo možné odmerať presnú vzdialenosť Zeme a Mesiaca. Dodnes sa dá za použitia laseru vykonať jednoduchý experiment. Namieri sa na mriežku, zablikne a na základe času, za ktorý sa odraz vráti na Zem, zistíme vzdialenosť dvoch vesmírnych telies. Túto vec potvrdili aj Mythbusters, skutočné autority!

Sovietska reakcia

Pokiaľ by misie na Mesiac naozaj boli len klamom, sovietske spravodajské služby boli dosť schopné na to, aby získali dostatok presvedčivých dôkazov. To sa nestalo. Sovietske médiá priniesli správy o americkom úspechu, podali to ale tak, akoby vlastne o nič nešlo a nie je dôvod, aby to bežného občana ZSSR zaujímalo. Zopár politikov a akademikov sa o americkej misii vyjadrilo s obdivom a astronautom zagratulovalo. Ťažko uveriť tomu, že by najväčší rival USA nejakým spôsobom spolupracoval na sprisahaní.

Zdroje: howstuffworks.com, wikipedia.org, parade.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.