Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.11.2023
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Konšpiračné teórie sú jedným z charakteristických javov súčasného sveta. Žiaľ, často sme zavalení obrovským húfom informácií aj dezinformácií a pre mnohých ľudí je ťažké sa v nich vyznať. Výber z tých najšialenejších konšpiračných teórií sme ti priniesli aj na EMEFKA v dvoch článkoch (prvý tu, druhý tu). Ako uvádza aj portál Unilad, odborníci sa v novej štúdii zamerali na osobnostné črty zarytých konšpirátorov.

Narcizmus, manipulácia či psychopatia

Viera v konšpirácie je, pravdaže, úplne iracionálna, pretože sa nespolieha na seriózne bádanie a dôkazy. Je to proste viera, ktorá sa nedá vyvrátiť, takže je veľmi ťažké proti nej nejako bojovať. Konšpirátori totiž fakty buď ignorujú, alebo ich považujú za podvrhy, a teda súčasť sprisahania. Nehľadiac už na to, že mnohé konšpirácie sú vyslovene nebezpečné a v krajných prípadoch môžu viesť až k násilným prejavom.

Shutterstock

Výsledky spomínanej štúdie boli zverejnené vo vedeckom magazíne Personality and Individual Differences. Psychológovia na základe analýz konšpirátorov uviedli, že sa v ich osobnostiach objavujú mnohé patologické črty. Okrem iného je to narcizmus, sadizmus, psychopatia či tendencie k manipulácii.

„Konšpiračné teórie môžu na prvý pohľad pôsobiť relatívne nevinne, ale sú spájané s vážnymi dôsledkami pre skutočný svet,“ objasnil psychológ Cameron S. Kay. Ako dodal, viera v konšpirácie má silné korene a ľudia, ktorí sa ich držia, vykazujú vyššie znaky xenofóbie, antisemitizmu, neochotu voliť, neochotu riešiť klimatickú zmenu či odmietavý postoj k vakcínam a vede ako takej.

Shutterstock

Na základe štúdie tiež vyplynulo, že mnohí ľudia sa vďaka viere v konšpiračné teórie cítia výnimoční, majú pocit, že všetkých „prekukli“ a odhalili skryté mechanizmy politiky či sveta. Zároveň sa u nich objavuje silná nedôvera voči inštitúciám či iným ľuďom, tendencia k manipulovaniu či fatalizmus. Podľa Camerona S. Kaya je dôležité pochopiť nielen myseľ konšpirátorov, ale aj dôvody, prečo ich tieto teórie priťahujú. Len tak sa proti nim dá účinne bojovať.

Čítaj ďalej: Najbizarnejšie a najšialenejšie konšpiračné teórie, ktorým niektorí ľudia veria


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.