Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Čo si budeme hovoriť, konšpiračné teórie ľuďom zatemňujú mozog a oni sú následne schopní tvrdiť absolútne šialené absurdity. Nájdeme medzi nimi tvrdenia, že Mesiac je len hologram, že Elvis žije a že všetko riadia reptiliáni (a to sú ešte tie miernejšie tvrdenia). Keď v roku 2020 na svet udrela pandémia koronavírusu, konšpirátori neostali svojej povesti nič dlžní. Okamžite rozšírili ďalšie množstvo dezinformácií a hoaxov o víruse samotnom a neskôr aj o očkovaní.

Ako píše portál Bored Panda, jedna presvedčená antivaxerka chcela túto „zlovestnú konšpiráciu“ odhaliť priamo pred lekárskou komisiou. Namiesto toho sa ale poriadne strápnila a vyslúžila si len výsmech. Americká zdravotná sestra Joanna Overholt sa netajila tým, že podľa jej názoru je očkovanie to najhoršie zlo. Tvrdila, že očkovacia látka spôsobí telu obrovské škody. Dokonca tvrdila, že keď dostala svoju dávku vakcíny, jej telo sa zmagnetizovalo. Inak povedané, že priťahuje všetky kovové predmety.

Shutterstock

Demonštrácia nevyšla

Vcelku absurdné tvrdenie, že? Joanna ale neostala len pri slovách a rozhodla sa svoje tvrdenia dokázať. K telu si priložila kľúče a spinku a môžeš dvakrát hádať, čo sa stalo (myslíme ale, že ti bude stačiť jeden pokus). No áno, kľúče a spinka proste spadli na zem.

Aby sme ale boli úplne fér, aj malému dieťaťu je jasné, že ak na tieto predmety vyvinieme tlak, tak na niekoľko sekúnd k telu naozaj priľnú. Presne o to sa evidentne snažila aj Joanna, ale príliš jej to nevyšlo. Keďže vyvinula tlak, tak jej kľúče síce na hrudi ostali prilepené, ale keď ich skúšala priložiť na krk, tak proste odpadli. To isté sa stalo aj so spinkou. Joanna si navyše vo svojom zápale zrejme ani neuvedomila, že väčšina kľúčov už dnes nie je magnetická. Nuž, asi chyba vo výpočtoch.

Odborníci upozorňujú, že hoci sa nám tento prípad môže zdať vtipný, dezinformačná kampaň proti vakcínam môže stáť mnohých ľudí životy. Väčšinou tieto hoaxy šíria konzervatívci, krajná pravica, náboženskí fanatici či voliči Donalda Trumpa. Vedci navyše povedali, že tvrdenie, že vakcíny z človeka urobia akýsi „chodiaci magnet“, sú úplne absurdné a nezmyselné.

S podobnými prípadmi nezmyselných hoaxov a konšpirácií sa musíme trápiť aj na Slovensku. A podľa odborníkov práve kvôli nim zrejme nedosiahneme kolektívnu imunitu, čo znamená, že pandémia tu s nami ostane o to dlhšie. Takto to dopadá, keď ľudia veria šarlatánom a nie špičkovým vedcom.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.