Čítanie kníh je skvelým spôsobom, ako uniknúť z reality, zrelaxovať sa a oddýchnuť si. Rôzne fiktívne príbehy sú na to ako stvorené. No o to zaujímavejšie a inšpirujúcejšie dokážu byť práve také príbehy, ktoré sú založené na skutočných udalostiach alebo reálnych osobách.
Pripomínajú nám, že každý z nás môže s trochou úsilia niečo dosiahnuť. No keďže u väčšiny ľudí platí to slávne „začnem zajtra“, stačí, ak si dnes prečítate nejakú inšpiratívnu knihu.
V tomto článku vám predstavíme román o žene, ktorá svojou krásou pobláznila celý Hollywood a svojím intelektom sa zaslúžila o vývoj modernej komunikácie.
Kto je Marie Benedict?
Pod pseudonymom Marie Benedict sa skrýva americká spisovateľka Heather Benedict Terrell. Vyštudovala históriu na Boston College a následne právo na Boston University School of Law.
Pod menom Marie Benedict píše knihy zameriavajúce sa na rôzne inteligentné ženy, ktoré sa však vo svojej dobe nemohli presadiť a žili tak v tieni mužov.
V príbehu The Other Einstein z roku 2016 opisuje príbeh geniálnej študentky fyziky, ktorá sa neskôr vydá za svojho spolužiaka Alberta Einsteina. Príbeh sleduje jej zápas s predsudkami zo strany sveta a aj jej slávneho manžela.
V jej najnovšej knihe s názvom Lady Clementine, ktorá vyšla začiatkom tohto roka, sa zameriava na Clementine, manželku jedného z najvýznamnejších štátnikov 20. storočia – Winstona Churchilla. Príbeh opisuje jej lásku a podporu, ktorú manželovi preukazovala, a starostlivosť, ktorá mu mnohokrát zachránila život.
Vďaka vydavateľstvu Lindeni si teraz máte možnosť prečítať jednu z jej kníh aj v slovenčine. Jediná žena v miestnosti zachytáva život pozoruhodnej ženy Hedy Lamarrovej, ktorej priekopnícky vynález spôsobil revolúciu v modernej komunikácii.
O čom je kniha Jediná žena v miestnosti?
Hedy Kieslerová bola mladá talentovaná herečka židovského pôvodu. Jej krása ju zachránila pred nacistami a viedla k manželstvu s bohatým a vplyvným rakúskym obchodníkom so zbraňami.
Friedricha Mandla opantala dokonalým telom a krásnou tvárou, jej myseľ však (ako mnohí iní) veľmi podcenil. Ako jeho manželka si na bohatých viedenských večierkoch vypočula o plánoch a problémoch Tretej ríše, ktorým rozumela viac, než by ktokoľvek predpokladal.
Podarilo sa jej zosnovať útek a vymaniť sa z moci chorobne žiarlivého manžela. Dostala sa až do Hollywoodu, kde sa stala Hedy Lamarrovou, hviezdou filmového plátna. Hedy však bola okrem úspešnej hereckej kariéry aj vedkyňou a vynálezkyňou. Poznala zopár nepriateľových tajomstiev a prístroj, ktorý vytvorila, mohol pomôcť krajine v boji proti nacistom… keby ju bol niekto počúval.
Ako sa páčila kniha nám?
Autorka sa rozhodla staviť na ľahko čitateľný a svižný štýl písania, vďaka ktorému príbeh rýchlo napreduje a nestane sa, že by ste sa zasekli na nejakom hluchom mieste. Keďže má kniha ani nie tristo strán a väčší formát, autorka si musela vybrať len isté úseky Hedinho pozoruhodného života, ktoré v každej kapitole oddelila dátumom.
Príbeh je rozprávaný v prvej osobe, a tak sa má čitateľ možnosť dozvedieť „z prvej ruky“, aké je to byť obdivovanou herečkou, židovkou v Rakúsku tesne pred druhou svetovou vojnou a manželkou vysokopostaveného rakúskeho obchodníka.
Napriek tomu, že Hedy je ako postava niekedy v opisoch svojich pocitov strohejšia, dozviete sa veľa o tom, ako to vyzerá na obchodných večeriach s politikmi, ako sa správali k herečkám z iných krajín v Hollywoode a aké bolo pre ženu ťažké uplatniť sa ako vynálezkyňa.
Autorka neplytvá slovami na detailné opisy a rozťahané pasáže plné metafor. Sústredí sa na dôležité momenty v živote Hedy, ktoré ju formovali ako človeka a ktoré ju poháňali v túžbe prispieť svojou troškou do boja proti nacistom. Jediná žena v miestnosti je teda čosi ako súhrn najdôležitejších informácií o žene, ktorá mala ambíciu svojou inteligenciou a nezlomnosťou zmeniť svet, keby len dostala šancu…
6 zaujímavostí o Hedy Lamarrovej:
1. Bola prvou ženou, ktorá sa zjavila vo filme úplne nahá
V dnešnej dobe nie sú nahé fotky celebrít ničím nezvyčajným, no v prvej polovici dvadsiateho storočia to bolo niečo nemysliteľné. Hedy spôsobila obrovský škandál, ktorý ju prenasledoval ešte dlhé roky, keď sa v roku 1932 zjavila úplne nahá vo svojom prvom filme Extase od režiséra Gustava Machatého.
Snímka navyše obsahovala scénu, ktorá zachytávala ženský orgazmus, čo bolo rovnako prelomové. Film Extase bol v niektorých krajinách zakázaný, alebo boli tieto scény vystrihnuté.
2. Bola považovaná za najkrajšiu ženu Hollywoodu
Hedy sa už odmalička stretávala s tým, že ju všetci chválili za jej výnimočný vzhľad. Keď sa dostala do Hollywoodu, takmer okamžite sa stala jednou z najžiadanejších herečiek svojej doby. Stala sa z nej módna ikona, ktorú chceli všetky ženy napodobniť. Jej čierne havranie vlasy, bledá pleť, zelené oči a klenuté obočie sa stali na niekoľko rokov symbolom krásy.
3. Mala 6 manželov a šesťkrát sa rozviedla
Hedy sa nikdy netajila tým, že striedala priateľov a milencov ako ponožky. Raz za čas sa však našiel muž, ktorý ju očaril natoľko, že si ho rozhodla vziať. Väčšinou to boli muži z filmovej brandže, ako herci alebo režiséri, no aj vysokopostavení obchodníci či právnici.
No „najzaujímavejšie“ manželstvo mala so svojím prvým mužom – Friedrichom Mandlom. Bol to rakúsky obchodník so zbraňami, ktorý sa netajil tým, že podporuje fašistických vodcov Hitlera a Mussoliniho. Mandl bol násilnícky a často ju zatváral doma. Napokon sa jej od neho podarilo ujsť, a to jej otvorilo cestu do Hollywoodu.
https://www.instagram.com/p/B_c62xtF2f2/
4. Podarilo sa jej vyzbierať vyše 25 miliónov dolárov na podporu armády
V Amerike bola síce Hedy ako židovka pred nacistickou ideológiou relatívne v bezpečí, no keď aj USA vstúpili do vojny, Hedy sa rozhodla pomáhať, ako najlepšie vedela. Pomocou svojej slávy a popularity sa jej podarilo na predávaní vojnových dlhopisov vyzbierať vyše 25 miliónov dolárov, ktoré putovali do štátnej kasy na podporu armády.
5. Jej vynález spôsobil revolúciu v modernej komunikácii
Hedy nebola len pekná tvárička, za ktorú ju všetci považovali. V skutočnosti sa zaujímala o politiku, vedu a vynálezy. V roku 1942 spolu s hudobníkom Georgom Antheilom vymysleli systém založený na striedaní frekvencií, vďaka ktorým by vyriešili problém s rádiovým riadením námorných torpéd.
Námorníctvo však ich revolučný nápad odmietlo, pričom jedným z dôvodov bolo aj to, že nechceli použiť mechanizmus, ktorý navrhla žena.
Jej nápad sa začal realizovať až o dvadsať rokov neskôr počas kubánskej krízy. Vtedy však už platnosť jej patentu vypršala a Hedy z toho nič nemala. Na sklonku života sa však aspoň dočkala čestného uznania za prínos k rozvoju techniky. Jej vynález sa napokon stal základom na fungovanie družicových komunikačných sietí.
6. Mala obrovský strach z toho, že s pribúdajúcim vekom stratí svoju krásu
Keďže jej kariéra a úspechy stáli z veľkej časti na jej vzhľade, Hedy mala hrôzu z toho, že raz jej krása vymizne. Keď mala okolo štyridsiatky, ukončila svoju hereckú kariéru a postupne sa začala oddávať plastickým operáciám, prostredníctvom ktorých si chcela zachovať svoj vzhľad. Tie však neboli veľmi kvalitné a napokon dosiahla len to, že svoju prirodzenú krásu úplne stratila.
https://www.instagram.com/p/BkSjr5DhX63/
Hedy Lamarrová bola ženou mnohých tvárí. Opantala Hollywood svojou krásou, no zároveň sa pričinila o rozvoj techniky, vďaka ktorej máme dnes napríklad fungujúce mobily a wifi. Ak vás jej život zaujal, určite si nenechajte ujsť knihu Jediná žena v miestnosti.
Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.
Tento obsah vznikol v spolupráci s Albatros Media Slovakia s.r.o.