Existujú jedlá, ktoré sú pre jedného úplnou lahôdkou a druhému sa obracia žalúdok len pri pomyslení na ne. Vôbec nemusíme cestovať do ďalekých exotických krajín, aj slovenská kuchyňa totiž pozná zopár receptov s kontroverznou povesťou. Minule sme si predstavili prvú päticu, teraz prichádza pokračovanie.
Niektorí ich milujú, iní zasa nenávidia. Je však isté, že prítomnosť týchto jedál vždy vyvolá vášnivú debatu.
Kačacie hlavy v polievke
Kým platilo, že väčšinu mäsa, ktoré ľudia zjedli, pochádzalo z ich vlastných dvorov a chlievikov, bolo štandardom zabité zviera využiť do poslednej kostičky. Odpadu takmer nebolo. V minulých dobách sa bežne ocitali v polievke aj kačacie hlavy, ktoré dnes už len tak ľahko nenájdeme. Väčšina výrobcov ich dnes predáva ako potravu pre psy.
Mozočky s vajcom
Mozočky (najčastejšie bravčové) vôbec nemusí byť ľahké dostať! Tento delikátny orgán sa veľmi rýchlo kazí, a preto ho treba skonzumovať pomerne skoro po zakáľačke. Hoci je náročné mozočky nájsť, väčšinou sú veľmi lacné. Mozočky sa väčšinou pripravujú opečené na panvici s cibuľkou a s vajíčkami.
Býčie žľazy
V mnohých častiach sveta je rozšírené presvedčenie, že pokiaľ človek zje časť zo zvieraťa, získa nejaké jeho vlastnosti. Zrejme tak niekomu napadlo zjesť býčie gule a dúfať, že vďaka tomu získa vitalitu a pohlavnú energiu býka. Bez ohľadu na to, či to naozaj funguje, rôzne kuchyne sveta považujú býčie žľazy za vynikajúcu lahôdku. Jemné mäso je možné pripraviť rozmanitými spôsobmi.
Bravčový chvost
Napriek tomu, čo si bežný človek predstaví, pojem bravčový chvost neoznačuje len samotný zatočený chvostík. Mäsiari tak označujú celú „koncovú“ časť prasiatka, ktorá obsahuje kosť aj jemné a kvalitné mäso, pripomínajúce stehno. Vďaka tomu je možné pripraviť ho ako akékoľvek iné bravčové mäso. Na samotný chvost si trúfa len málo labužníkov. Tie sa väčšinou predávajú sušené ako maškrta pre psy.
Kôpor
Kôpor je známy vďaka svojej jedinečnej vôni a chuti. Zároveň je to presne to, čím sa môže mnohým ľuďom protiviť. Silnú arómu je ťažké si s čímkoľvek zameniť a pokiaľ niekto pri stole otvorí fľašku s kôprom, každému je podľa nosa jasné, o čo ide. Niekto sa poteší, niekto sa odvracia. Aj nepriatelia kôpru by svoj odpor mali skúsiť prehodnotiť – rastlinka má totiž blahodarné účinky na trávenie.
Prečítaj si tiež 1. časť tohto článku: Kontroverzné jedlá, ktoré delia ľudí na dve skupiny