Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Existujú jedlá, ktoré sú pre jedného úplnou lahôdkou a druhému sa obracia žalúdok len pri pomyslení na ne. Vôbec nemusíme cestovať do ďalekých exotických krajín, aj slovenská kuchyňa totiž pozná zopár receptov s kontroverznou povesťou. Minule sme si predstavili prvú päticu, teraz prichádza pokračovanie.

Niektorí ich milujú, iní zasa nenávidia. Je však isté, že prítomnosť týchto jedál vždy vyvolá vášnivú debatu.

Kačacie hlavy v polievke

Kým platilo, že väčšinu mäsa, ktoré ľudia zjedli, pochádzalo z ich vlastných dvorov a chlievikov, bolo štandardom zabité zviera využiť do poslednej kostičky. Odpadu takmer nebolo. V minulých dobách sa bežne ocitali v polievke aj kačacie hlavy, ktoré dnes už len tak ľahko nenájdeme. Väčšina výrobcov ich dnes predáva ako potravu pre psy.

Artcavemaniac / EMEFKA

Mozočky s vajcom

Mozočky (najčastejšie bravčové) vôbec nemusí byť ľahké dostať! Tento delikátny orgán sa veľmi rýchlo kazí, a preto ho treba skonzumovať pomerne skoro po zakáľačke. Hoci je náročné mozočky nájsť, väčšinou sú veľmi lacné. Mozočky sa väčšinou pripravujú opečené na panvici s cibuľkou a s vajíčkami.

Artcavemaniac / EMEFKA

Býčie žľazy

V mnohých častiach sveta je rozšírené presvedčenie, že pokiaľ človek zje časť zo zvieraťa, získa nejaké jeho vlastnosti. Zrejme tak niekomu napadlo zjesť býčie gule a dúfať, že vďaka tomu získa vitalitu a pohlavnú energiu býka. Bez ohľadu na to, či to naozaj funguje, rôzne kuchyne sveta považujú býčie žľazy za vynikajúcu lahôdku. Jemné mäso je možné pripraviť rozmanitými spôsobmi.

Artcavemaniac / EMEFKA

Bravčový chvost

Napriek tomu, čo si bežný človek predstaví, pojem bravčový chvost neoznačuje len samotný zatočený chvostík. Mäsiari tak označujú celú „koncovú“ časť prasiatka, ktorá obsahuje kosť aj jemné a kvalitné mäso, pripomínajúce stehno. Vďaka tomu je možné pripraviť ho ako akékoľvek iné bravčové mäso. Na samotný chvost si trúfa len málo labužníkov. Tie sa väčšinou predávajú sušené ako maškrta pre psy.

Artcavemaniac / EMEFKA

Kôpor

Kôpor je známy vďaka svojej jedinečnej vôni a chuti. Zároveň je to presne to, čím sa môže mnohým ľuďom protiviť. Silnú arómu je ťažké si s čímkoľvek zameniť a pokiaľ niekto pri stole otvorí fľašku s kôprom, každému je podľa nosa jasné, o čo ide. Niekto sa poteší, niekto sa odvracia. Aj nepriatelia kôpru by svoj odpor mali skúsiť prehodnotiť – rastlinka má totiž blahodarné účinky na trávenie.

Artcavemaniac / EMEFKA

Prečítaj si tiež 1. časť tohto článku: Kontroverzné jedlá, ktoré delia ľudí na dve skupiny


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michal Kozár
Na portále Emefka sa venujem kresleniu komiksových článkov a obrázkov. V kresbách sa snažím vtipným štýlom podať životné situácie, ľudské výrazy, príbehy, či emócie. Mojou hlavnou úlohou je zachytiť dej v čo najjednoduchšej, no zároveň vtipnej forme. Kreativitou dodávam člankom jedinečnosť a výraz.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť