Hollywood je kraj snov, kam sa filmoví tvorcovia chodia postaviť na vrchol kinematografie. Ide o jednu veľkú mašinériu meniacu vízie na miliardy dolárov, kde sa herci a režiséri stávajú bohmi. Neraz sa však tento pocit nedotknuteľnosti môže obrátiť proti nim. V tomto článku sa pozrieme na to, ako to dopadne, keď si uznávaný herec či režisér myslí, že mu patrí svet.
Veľakrát to končí katastrofálne. Najprv pre ľudí, ktorým sa rozhodne ublížiť, a potom aj preňho. Niektorí z týchto filmových tvorcov už nikdy nič nenatočia a iní zas aj áno, ale v omnoho menšom meradle než vtedy, keď boli ešte pri koryte slávy.
Ezra Miller
Herec Ezra Miller, známy najmä ako predstaviteľ Flasha v DCEU, sa od roku 2020 stal terčom viacerých škandálov, ktoré vážne poškodili jeho reputáciu. V roku 2022 bol niekoľkokrát zatknutý na Havaji – najskôr za vyčíňanie v karaoke bare, potom za útok na ženu. Okrem toho čelil obvineniam zo zneužívania 18-ročnej aktivistky Tokaty Iron Eyes, ktorú údajne manipuloval a ohrozoval už od jej neplnoletosti.
V ďalšom incidente, o ktorom píše web People, bol obvinený z vlámania sa do domu vo Vermonte. Tieto prípady vytvorili obraz herca s nevyspytateľným a znepokojivým správaním. To okamžite vyvolalo obavy o jeho duševné zdravie aj bezpečnosť ľudí v jeho okolí. Napriek týmto škandálom filmové štúdio Warner Bros. nezrušilo film The Flash z roku 2023, kde Miller stvárnil hlavnú postavu. Premiéru však sprevádzala minimálna propagácia a herec sa nezúčastnil tlačových akcií.

Film síce nebol úplným prepadákom, no nesplnil očakávania a utrpel na povesti kvôli Millerovým problémom. Odvtedy sa herec stiahol z verejného života a štúdiá sa zdráhajú s ním ďalej spolupracovať. Jeho kariéra sa momentálne nachádza na mŕtvom bode. Formálne sa ešte neukončila, no jeho ďalšie kroky v Hollywoode nie sú veľmi nádejné.
Mel Gibson
Mel Gibson, kedysi jeden z najväčších hollywoodskych hercov a režisérov, zodpovedný za skvostné filmy ako Braveheart, The Passion of the Christ a Apocalypto, zažil prudký pád po sérii škandálov. V roku 2006 bol počas zadržania za šoférovanie pod vplyvom alkoholu zachytený, ako vyslovuje rasistické poznámky voči policajtovi.
Následne v roku 2010 unikla nahrávka, na ktorej vulgárne a rasisticky uráža svoju vtedajšiu priateľku Oksanu Grigorievu. V tej istej nahrávke aj priznáva fyzické násilie. Ako píše web Variety, tieto incidenty viedli k jeho spoločenskému a profesijnému vylúčeniu – stratili sa mu ponuky, agenti a aj podpora filmového priemyslu.
Gibson zmizol z verejnosti na niekoľko rokov a jeho meno sa stalo synonymom hollywoodskeho pádu. Prekvapivý návrat prišiel až v roku 2016, keď jeho vojnový film Hacksaw Ridge získal viacero oscarových nominácií. Nominovali ho aj za najlepšiu réžiu. Hoci ho časť verejnosti a priemyslu stále vníma kontroverzne, Gibson sa pomaly vrátil k práci. Prevažne ale ide o nezávislé alebo konzervatívne orientované filmy. Jeho kariéra sa síce neskončila úplne, no jej sláva a vplyv ostali naveky oslabené.
Kevin Spacey
Kevin Spacey, geniálny herec, dvojnásobný držiteľ Oscara a hviezda seriálu House of Cards, bol v roku 2017 obvinený hercom Anthonym Rappom zo se*uálneho obťažovania, ku ktorému malo dôjsť, keď bol Rapp ešte neplnoletý. Po tomto odhalení sa prihlásilo viac ako 30 ďalších mužov s podobnými obvineniami zo zneužitia. Tie sa mali udiať počas Spaceyho pôsobenia v divadlách či pri filmových projektoch.
Netflix ho okamžite prepustil zo seriálu House of Cards. Tvorcovia ho vystrihli z filmu All the Money in the World a prakticky zo dňa na deň sa stal nežiaducou osobou v Hollywoode. V nasledujúcich rokoch čelil Spacey viacerým právnym procesom. Web Today píše, že niektoré sa zrušili pre nedostatok dôkazov, iné skončili jeho oslobodením, vrátane veľkého súdneho procesu v Londýne v roku 2023.

Napriek tomu sa jeho kariéra nikdy nespamätala. Veľké štúdiá sa mu vyhýbajú a Spacey je nútený prijímať len drobné úlohy v nezávislých či zahraničných produkciách. Kedysi jeden z najrešpektovanejších hercov svojej generácie sa takto stal symbolom hollywoodskeho pádu po obvineniach z nevhodného správania.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane