Kontroverzný nový zákon EÚ môže zlikvidovať meme stránky!

Prichádzajú temné časy?

Doposiaľ platilo, že radoví užívatelia a stránky si pri tvorení memes nikdy nelámali hlavu nad autorským zákonom. Autori originálnych fotografií a filmov, z ktorých scény sa stali obľúbeným zdrojom vtipov väčšinou ani nemali dôvod namietať voči šíreniu remixov a paródií – veď veľakrát práve obľúbenosť memes dokázala výrazne spopularizovať ich značku. Teraz sa to ale všetko môže zmeniť!

V Európskom parlamente sa 20. a 21. júna bude hlasovať o Smernici EP a Rady o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu. V tomto prípade je trinástka skutočne nešťastné číslo – práve trinásty článok smernice predstavuje životné nebezpečenstvo pre všetky meme stránky – čiže aj EMEFKA!

Nie celkom zrozumiteľný právnický text by sa dal preložiť ako povinnosť prevádzkovateľov digitálnych služieb kontrolovať všetok obsah, ktorý môžu pridávať a publikovať užívatelia, a odstraňovať materiál chránený autorským zákonom. V praxi to môže znamenať, že akékoľvek gify, videá, remixy a memes, ktoré sú odvodené z autorsky chránených diel (zábery z filmov a seriálov a pod.) by nebolo možné zdieľať bez súhlasu tvorcu originálneho diela. Čiže Gizka by napríklad nemohla navštíviť Thanoska bez súhlasu Disney/Marvelu.

Existuje len jeden superhrdina, ktorý by zastavil Thanosa

Gepostet von EMEFKA am Dienstag, 5. Juni 2018

Väčšina firiem samozrejme nemá dostatočné zdroje na to, aby dokázala manuálne skontrolovať obrovské množstvo nahrávaných súborov. Smernica ráta s tým, že na túto úlohu by sa používali automatické filtre. Takéto riešenie predstavuje minimálne dve veľké riziká:

Predpokladá sa, že filtre by boli málo spoľahlivé. Firmy by v snahe vyhnúť sa pokute prejavili tendenciu nastavovať ich veľmi prísne, čím by veľakrát omylom zablokovali aj bezproblémový obsah. Kde sa rúbe les, tam lietajú triesky. Niektorí odborníci uploadovací filter považujú dokonca za porušovanie zákonov EÚ a obmedzovanie slobody prejavu.

https://tenor.com/view/dr-house-oops-gif-6118887

Druhý veľký problém predstavujú náklady na zavedenie filtru. Hlavne malé firmy nedisponujú dostatočnými zdrojmi na zaobstaranie takýchto technológií. Po prijatí novej smernice by sa väčšina startupov v EÚ dostala do veľmi nevýhodnej situácie oproti spoločnostiam zo zvyšku sveta.

https://tenor.com/view/broke-gif-4800807

Treba si uvedomiť, že zatiaľ nič nie je stratené a nové nariadenie ešte nie je platné. Stále zostáva dosť času na to, aby si zákonodarcovia uvedomili nedostatky smernice a jej prijatie zablokovali. Prísny a ťažko aplikovateľný zákon by skutočne ničomu neprospel a jeho zavedením by spoločnosti strácali milióny eur. Preto by počas dôležitého hlasovania všetci zúčastnení mali myslieť na jedno:

https://tenor.com/view/rude-dont-dontbeadick-khloekardashian-gif-4834859

Zdroje: copybuzz.com, piratskastrana.sk
Titulná fotka: shutterstock.com

Reagujte!
Grr Grr
28
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
4
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zdrogovaný muž si zahral GTA v realite - ukradol obrnený transportér a dve hodiny unikal pred políciou

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME