Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 20.6.2024
sk
Valéria
cz
Květa, Květuše
, Kveta

Doposiaľ platilo, že radoví užívatelia a stránky si pri tvorení memes nikdy nelámali hlavu nad autorským zákonom. Autori originálnych fotografií a filmov, z ktorých scény sa stali obľúbeným zdrojom vtipov väčšinou ani nemali dôvod namietať voči šíreniu remixov a paródií – veď veľakrát práve obľúbenosť memes dokázala výrazne spopularizovať ich značku. Teraz sa to ale všetko môže zmeniť!

V Európskom parlamente sa 20. a 21. júna bude hlasovať o Smernici EP a Rady o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu. V tomto prípade je trinástka skutočne nešťastné číslo – práve trinásty článok smernice predstavuje životné nebezpečenstvo pre všetky meme stránky – čiže aj EMEFKA!

Nie celkom zrozumiteľný právnický text by sa dal preložiť ako povinnosť prevádzkovateľov digitálnych služieb kontrolovať všetok obsah, ktorý môžu pridávať a publikovať užívatelia, a odstraňovať materiál chránený autorským zákonom. V praxi to môže znamenať, že akékoľvek gify, videá, remixy a memes, ktoré sú odvodené z autorsky chránených diel (zábery z filmov a seriálov a pod.) by nebolo možné zdieľať bez súhlasu tvorcu originálneho diela. Čiže Gizka by napríklad nemohla navštíviť Thanoska bez súhlasu Disney/Marvelu.

Existuje len jeden superhrdina, ktorý by zastavil Thanosa

Posted by EMEFKA on Tuesday, June 5, 2018

Väčšina firiem samozrejme nemá dostatočné zdroje na to, aby dokázala manuálne skontrolovať obrovské množstvo nahrávaných súborov. Smernica ráta s tým, že na túto úlohu by sa používali automatické filtre. Takéto riešenie predstavuje minimálne dve veľké riziká:

Predpokladá sa, že filtre by boli málo spoľahlivé. Firmy by v snahe vyhnúť sa pokute prejavili tendenciu nastavovať ich veľmi prísne, čím by veľakrát omylom zablokovali aj bezproblémový obsah. Kde sa rúbe les, tam lietajú triesky. Niektorí odborníci uploadovací filter považujú dokonca za porušovanie zákonov EÚ a obmedzovanie slobody prejavu.

https://tenor.com/view/dr-house-oops-gif-6118887

Druhý veľký problém predstavujú náklady na zavedenie filtru. Hlavne malé firmy nedisponujú dostatočnými zdrojmi na zaobstaranie takýchto technológií. Po prijatí novej smernice by sa väčšina startupov v EÚ dostala do veľmi nevýhodnej situácie oproti spoločnostiam zo zvyšku sveta.

https://tenor.com/view/broke-gif-4800807

Treba si uvedomiť, že zatiaľ nič nie je stratené a nové nariadenie ešte nie je platné. Stále zostáva dosť času na to, aby si zákonodarcovia uvedomili nedostatky smernice a jej prijatie zablokovali. Prísny a ťažko aplikovateľný zákon by skutočne ničomu neprospel a jeho zavedením by spoločnosti strácali milióny eur. Preto by počas dôležitého hlasovania všetci zúčastnení mali myslieť na jedno:

https://tenor.com/view/rude-dont-dontbeadick-khloekardashian-gif-4834859

Zdroje: copybuzz.com, piratskastrana.sk
Titulná fotka: shutterstock.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.