Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia
Zdroj: ©Shutterstock

Konzoly na žlté kazetky vychovali celú generáciu slovenských hráčov. Aký je ich príbeh?

90. roky volajú!

Ktorá herná konzola je najlepšia? Hráči a herní novinári môžu viesť vášnivé a zdĺhavé debaty, pri ktorých citujú technické špecifikácie a vzduchom lietajú kadejaké cifry. Toto nikam nevedie. Najlepšia herná konzola je predsa tá, ktorá ti prinesie najviac zábavy a najkrajšie spomienky.

Mnohým Slovákom, ktorých detstvo sa odohrávalo v deväťdesiatych rokoch a v prvej dekáde tohto storočia, sa nezabudnuteľné herné spomienky viažu k veľmi skromným konzolám dovezeným z Ázie.

Hovoria im rôzne. Pre niekoho je to „nintendo“, pre niekoho zasa „tá konzola so žltými kazetkami“. V zahraničí sa ujal názov famiclone, keďže ide o napodobeniny japonskej konzoly Nintendo Famicom, resp. jej exportnej verzie Nintendo Entertainment System (NES).

Klony útočia

Prvé famiclony sa začali vyrábať na konci 80. rokov na Taiwane. Neskôr sa pridala Čína a výroba prebiehala aj v niektorých ďalších štátoch ako Južná Kórea a Rusko. Svet famiclonov je nesmierne rozmanitý a existujú desiatky rôznych modelov zariadení, ktoré patria pod toto označenie.

Shutterstock

Pri výrobe famiclonov sa, samozrejme, zvysoka kakalo na nejaké patenty a ochranné známky. Samotná výroba zariadení prebiehala (až na vzácne výnimky) bez licencie a hry boli takisto pirátené. Hoci funkciou išlo o kópie systémov Nintendo, konzoly a ovládače napodobňovali vzhľad iných zariadení ako Playstation či Sega Mega Drive.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje