Konzumácia priveľkého množstva sladkostí zo sladkého drievka stála muža jeho život

Obľúbená maškrta môže zabíjať.

Zdroj: shutterstock

Glycyrrhiza glabra je odborný názov rastlinky, ktorá sa nazýva aj sladké drievko. Výťažky z tejto rastliny sa už tisícročia používajú v medicíne, väčšina z nás sa s nimi stretla v podobe sladkostí – pelendrekov.

Sladké drievko môžeme považovať za sladkosť, ktorú buď miluješ, alebo nenávidíš. Ľudia sú úplne rovnomerne rozdelení do tímov „milujem ho najviac na svete“ a „nedám to do úst, ani keby ste ma bili“.

shutterstock

Mužovi začali zlyhávať orgány

Odborný žurnál New England Journal of Medicine zverejnil nezvyčajný prípad, ktorý sa odohral v štáte Massachusetts. Stavebného robotníka (54) akoby z ničoho nič postihla zástava srdca. Muž bol záchrankou okamžite odvezený z fastfoodovej reštaurácie, kde si vychutnával obed.

Po prívoze do nemocnice sa stav pacienta podarilo stabilizovať, lekári však s hrôzou zistili, že mu zlyháva viacero orgánov. Veľmi zle na tom boli jeho obličky. Žiaľ, asi po 32 hodinách muž skonal. Zvláštne bolo, že z dlhodobého hľadiska pacient nemal žiadny viditeľný nábeh na kardiovaskulárne ochorenia a jeho smrť bola o to prekvapivejšia.

shutterstock

Počas rozhovorov s rodinou pacienta sa lekári dostali ku stope, ktorá im pomohla objasniť príčinu smrti. Muž mal slabosť pre sladkosti a pred tromi týždňami vymenil ovocné cukríky za maškrty zo sladkého drievka. Chlapík mal skutočne veľkolepý apetít a počas dňa zjedol jedno až dve celé vrecká. Tu lekárom zablikala červená kontrolka.

Jeho zvýšená konzumácia môže byť nebezpečná

Možno to nepatrí medzi všeobecne rozšírené poznatky, ale dokonca aj česká Wikipedia uvádza, že sladké drievko môže byť nebezpečné. Zvýšená konzumácia zvyšuje krvný tlak a môže poškodiť obličky. Na prudké zvýšenie krvného tlaku stačí skonzumovať 50 g denne po dobu dvoch týždňov. Odborníci odporúčajú tehotným ženám, aby sa sladkému drievku vyhli úplne.

shutterstock

Tento prípad so smutným koncom poukazuje na to, že zdravá životospráva a vyvážený jedálniček môžu znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Možno sa ti to ako malému decku nepáčilo, ale rodičia mali pravdu, keď nechceli, aby si na posedenie zjedol balík cukríkov. Väčšina ľudí sa s týmto faktom skôr či neskôr zmieri, žiaľ, nebohý pán sa poučiť nenechal…

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
15 vtipných tweetov o živote žien, v ktorých sa nežné pohlavie určite nájde

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME