Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Glycyrrhiza glabra je odborný názov rastlinky, ktorá sa nazýva aj sladké drievko. Výťažky z tejto rastliny sa už tisícročia používajú v medicíne, väčšina z nás sa s nimi stretla v podobe sladkostí – pelendrekov.

Sladké drievko môžeme považovať za sladkosť, ktorú buď miluješ, alebo nenávidíš. Ľudia sú úplne rovnomerne rozdelení do tímov „milujem ho najviac na svete“ a „nedám to do úst, ani keby ste ma bili“.

shutterstock

Mužovi začali zlyhávať orgány

Odborný žurnál New England Journal of Medicine zverejnil nezvyčajný prípad, ktorý sa odohral v štáte Massachusetts. Stavebného robotníka (54) akoby z ničoho nič postihla zástava srdca. Muž bol záchrankou okamžite odvezený z fastfoodovej reštaurácie, kde si vychutnával obed.

Po prívoze do nemocnice sa stav pacienta podarilo stabilizovať, lekári však s hrôzou zistili, že mu zlyháva viacero orgánov. Veľmi zle na tom boli jeho obličky. Žiaľ, asi po 32 hodinách muž skonal. Zvláštne bolo, že z dlhodobého hľadiska pacient nemal žiadny viditeľný nábeh na kardiovaskulárne ochorenia a jeho smrť bola o to prekvapivejšia.

shutterstock

Počas rozhovorov s rodinou pacienta sa lekári dostali ku stope, ktorá im pomohla objasniť príčinu smrti. Muž mal slabosť pre sladkosti a pred tromi týždňami vymenil ovocné cukríky za maškrty zo sladkého drievka. Chlapík mal skutočne veľkolepý apetít a počas dňa zjedol jedno až dve celé vrecká. Tu lekárom zablikala červená kontrolka.

Jeho zvýšená konzumácia môže byť nebezpečná

Možno to nepatrí medzi všeobecne rozšírené poznatky, ale dokonca aj česká Wikipedia uvádza, že sladké drievko môže byť nebezpečné. Zvýšená konzumácia zvyšuje krvný tlak a môže poškodiť obličky. Na prudké zvýšenie krvného tlaku stačí skonzumovať 50 g denne po dobu dvoch týždňov. Odborníci odporúčajú tehotným ženám, aby sa sladkému drievku vyhli úplne.

shutterstock

Tento prípad so smutným koncom poukazuje na to, že zdravá životospráva a vyvážený jedálniček môžu znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Možno sa ti to ako malému decku nepáčilo, ale rodičia mali pravdu, keď nechceli, aby si na posedenie zjedol balík cukríkov. Väčšina ľudí sa s týmto faktom skôr či neskôr zmieri, žiaľ, nebohý pán sa poučiť nenechal…


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť