Kopy jedla, hudba a divoká zábava. Ako vyzerajú tradičné slovenské fašiangy?

Video ti stručne vysvetlí všetko, čo potrebuješ vedieť.

Zdroj: KARLOFF

Pri slove fašiangy sa asi každému rozsvieti kontrolka a povie si, že ide sviatočné obdobie, ktoré naši predkovia oslavovali. Tam to zväčša končí. Čím sú fašiangy výnimočné? Odkiaľ sa vzal taký divný názov?

Fašiangy symbolizujú koniec zimy a príchod jari. Sú obdobím zábavy a dobrého jedla pred nástupom pôstu. Oslavy príchodu jari boli známe už v pohanských časoch, neskôr splynuli s kresťanskými tradíciami. Kým v Česku sa udržal slovanský variant masopust, na Slovensku bol nahradený termínom prevzatým z nemčiny.

Tatratea opäť prichádza s videom, v ktorom stručne a jasne vysvetľuje pôvod a podstatu slovenských tradícií:

Vyzerá to tak, že hlavným cieľom fašiangov bolo vždy poriadne sa odtrhnúť od reťaze a užiť si nespútanú zábavu. Taká príjemná prestávka medzi vážnymi duchovnými sviatkami Vianoc a Veľkej noci padne vždy vhod.

Keďže fašiangy predznamenávali blížiaci sa pôst, pre toto obdobie boli typické rozmanité maškrty. Hodovalo sa skutočne vo veľkom a stoly sa prehýbali pod kopami šišiek, závinov, pampúchov a, samozrejme, aj špecialít z prebiehajúcich zabíjačiek.

profimedia

Zábavy a veselice predstavovali skvelú príležitosť pre hľadanie životnej lásky. Ľudia kedysi trávili väčšinu času v úzkom okruhu známych a na oslavách sa dalo spoznať veľa nových tvárí. Hovorievalo sa, že keď sú fašiangy dlhé, tak sa vydajú aj škaredé dievky.

Oslavy na dedine a oslavy v meste mali kedysi odlišný charakter, no s postupom času tieto rozdiely pominuli. Pre mestá boli typické pochody a plesy cechov a spolkov, na dedine zasa prevládali tradičné podomové návštevy v maskách a divoké tancovačky.

Počas fašiangových osláv sa upúšťalo od prísnych pravidiel morálky a aspoň na krátky čas neplatili takmer žiadne poriadky. Aj napriek drobným regionálnym rozdielom sa dnes Fašiangy oslavujú na celom Slovensku takmer rovnako.

Zdroj: slovakia.travel

Tento obsah vznikol v spolupráci s KARLOFF s.r.o.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
9
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Mrazivé skutočné príbehy od ľudí, ktorí možno zažili chybu v Matrixe


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME