Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Pri slove fašiangy sa asi každému rozsvieti kontrolka a povie si, že ide sviatočné obdobie, ktoré naši predkovia oslavovali. Tam to zväčša končí. Čím sú fašiangy výnimočné? Odkiaľ sa vzal taký divný názov?

Fašiangy symbolizujú koniec zimy a príchod jari. Sú obdobím zábavy a dobrého jedla pred nástupom pôstu. Oslavy príchodu jari boli známe už v pohanských časoch, neskôr splynuli s kresťanskými tradíciami. Kým v Česku sa udržal slovanský variant masopust, na Slovensku bol nahradený termínom prevzatým z nemčiny.

Tatratea opäť prichádza s videom, v ktorom stručne a jasne vysvetľuje pôvod a podstatu slovenských tradícií:

YouTube video

Vyzerá to tak, že hlavným cieľom fašiangov bolo vždy poriadne sa odtrhnúť od reťaze a užiť si nespútanú zábavu. Taká príjemná prestávka medzi vážnymi duchovnými sviatkami Vianoc a Veľkej noci padne vždy vhod.

Keďže fašiangy predznamenávali blížiaci sa pôst, pre toto obdobie boli typické rozmanité maškrty. Hodovalo sa skutočne vo veľkom a stoly sa prehýbali pod kopami šišiek, závinov, pampúchov a, samozrejme, aj špecialít z prebiehajúcich zabíjačiek.

profimedia

Zábavy a veselice predstavovali skvelú príležitosť pre hľadanie životnej lásky. Ľudia kedysi trávili väčšinu času v úzkom okruhu známych a na oslavách sa dalo spoznať veľa nových tvárí. Hovorievalo sa, že keď sú fašiangy dlhé, tak sa vydajú aj škaredé dievky.

Oslavy na dedine a oslavy v meste mali kedysi odlišný charakter, no s postupom času tieto rozdiely pominuli. Pre mestá boli typické pochody a plesy cechov a spolkov, na dedine zasa prevládali tradičné podomové návštevy v maskách a divoké tancovačky.

https://www.instagram.com/p/BRG2UClAX5b/

Počas fašiangových osláv sa upúšťalo od prísnych pravidiel morálky a aspoň na krátky čas neplatili takmer žiadne poriadky. Aj napriek drobným regionálnym rozdielom sa dnes Fašiangy oslavujú na celom Slovensku takmer rovnako.

Zdroj: slovakia.travel

Tento obsah vznikol v spolupráci s KARLOFF s.r.o.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.