Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Profimedia

Koronavírus nie je prvý. 10 pandémií a epidémií, ktorým v minulosti ľudstvo muselo čeliť

Smrtiace epidémie a pandémie nie sú žiadnou novinkou.

Svet sa posledné roky trápi dôsledkami pandémie koronavírusu. Štáty v roku 2020 prijali radikálne bezpečnostné opatrenia, politici vyzývali ľudí, aby dbali na osobnú hygienu, nosili rúška a zredukovali sociálne kontakty na minimum.

Nie je to však prvýkrát, čo ľudstvo muselo bojovať s rôznymi pandémiami a epidémiami. V tomto článku sa pozrieme na 10 z nich.

1. Aténsky mor

Epidémia, ktorá vošla do dejín pod názvom aténsky mor, sa začala šíriť v starovekom Grécku v roku 430 pred naším letopočtom. Trvala celkom päť rokov. Ako hovorí už názov, nákaza zasiahla mimoriadne tvrdo najmä Atény.

Celkovo jej padlo za obeť 75- až 100-tisíc ľudí. Medzi symptómy patrili horúčka, kašeľ, nespavosť, hnačka, kýchanie či začervenanie očí. Bádatelia sa dlho snažili zistiť, čo bolo príčinou moru, a dodnes na túto otázku neexistuje jasná odpoveď. Je ale možné, že išlo o epidémiu týfusu či vírusu Eboly.

epidémia, pandémia, história, koronavírus, aténsky mor
Profimedia

2. Čierna smrť

Čierna smrť patrí medzi vôbec najhoršie morové pandémie ľudstva. V Európe sa rozšírila v roku 1346 a trvala až do roku 1353. Objavila sa však aj v Ázii a na Blízkom východe. Mor zrejme vznikol v strednej Ázii alebo v Indii a do Európy sa dostal prostredníctvom obchodníkov. Na ohromnom rozšírení nákazy sa do veľkej miery podieľali aj faktory ako vojna, hlad a počasie.

Čiernej smrti padla za obeť takmer polovica Európy, teda približne 34 miliónov ľudí. Celkové číslo obetí je okolo 75 miliónov. Vedci už vedia, že pôvodcom moru bola s najväčšou pravdepodobnosťou baktéria yersinia pestis. Medzi príznaky patril výskyt čiernych rán v dôsledku podkožného krvácania. Častými boli aj sčernenie končekov prstov, vracanie krvi a horúčka.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje