Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Košice nezvládajú nával utečencov. Podľa primátora sú na prahu humanitárnej katastrofy

Na starostlivosť o utečencov potrebuje mesto sto dobrovoľníkov na deň pri 5-zmennej prevádzke.


Mesto Košice je podľa jeho primátora Jaroslava Polačeka na prahu humanitárnej katastrofy. Informovala o tom Jana Poľová z Magistrátu mesta Košice. „Aj keď robíme všetko, čo je v našich silách, len s dobrovoľníkmi a bez akejkoľvek pomoci štátu už nebudeme vedieť zvládnuť postarať sa o ďalších obyvateľov Ukrajiny, ktorí každý deň v čoraz väčšom počte prichádzajú do nášho mesta,“ uviedol Polaček.

Mesto Košice už situáciu nezvláda

Ako ďalej informoval, denne do Košíc prichádzajú desiatky autobusov a individuálne stovky ľudí z Ukrajiny. Samosprávy nemajú kompetenciu v tomto mimoriadnom stave pomáhať ľuďom utekajúcim pred vojnou, je to podľa Polačeka úloha štátu. „My nemôžeme tieto otázky riešiť a ani v nich rozhodovať, máme úplne iné úlohy. Chceme sa však o týchto ľudí postarať, venujeme sa im, ako najviac môžeme, ale kapacitne to už mesto Košice nezvláda,“ uviedol Polaček.

TASR

Zabezpečujú stravu aj núdzové ubytovanie

Na kúpalisku Červená hviezda pri železničnej stanici mesto uplynulý štvrtok spustilo prevádzku pracoviska pomoci všetkým ľuďom, ktorí do Košíc prichádzajú z Ukrajiny. Mesto zabezpečilo stravu aj núdzové ubytovanie.

„Už neraz sa stalo, že v noci nám tam naraz dorazilo viacero autobusov s utečencami. Dnes v noci nám prišlo bez predchádzajúceho avíza v priebehu poldruha hodiny zhruba 500 utečencov. Za uplynulý deň sme vybavili zhruba 1 500 ľudí. S vypätím všetkých síl sa o nich naši dobrovoľníci postarali a my sme preto rozšírili kapacitu tohto hotspotu z pôvodných 300 na súčasných 400 miest,“ informoval primátor.

Nemajú dostatok informácií

Na starostlivosť o utečencov potrebuje mesto sto dobrovoľníkov na deň pri 5-zmennej prevádzke. Ak by chceli vo vlastnej réžii zabezpečiť len bežnú stravu pre utečencov, vyšlo by ich to denne na 5 000 eur. Ako ďalej uviedol primátor, v priebehu dneška sa z neoficiálnych zdrojov dozvedeli, že na železničnú stanicu prídu ešte dnes večer a v noci z Čiernej nad Tisou vlaky so stovkami utečencov, ktorí potrebujú pomoc, a tak by to odteraz malo byť aj v ďalších dňoch.

TASR

„Nevieme, koľko ľudí bude v tých vlakoch a koľko z nich bude potrebovať ubytovanie. Je nefér, aby sme od predstaviteľov štátu nemali konkrétne a priame informácie. Je nefér, že nás štát neinformuje, čo sa deje, nikto nevydáva pokyny a rozhodnutia. Chceme pomáhať, no musíme sa pozerať aj na Košičanov a naše mesto,“ uviedol Polaček.

Žiadajú, aby velenie prevzal štát

Vyzývame, aby štát okamžite rozhodol a dal pokyny, čo máme robiť. Nemáme informácie o tom, koľko ľudí prijalo azyl, koľko tu chce zostať. Nemáme informácie ani dáta. Bez nich a podpory nevieme, ako máme postupovať a aké máme prijímať rozhodnutia,“ uviedol primátor.

Mesto podľa Polačeka už pred 11 dňami prosilo o pomoc Okresný úrad v Košiciach. Požiadali ich o 5 000 postelí a matracov, ktoré by využili v stanovom mestečku. Prisľúbilo ich 1 000 pre mesto a ďalších 1 000 pre Košický samosprávny kraj.

TASR

Každý deň sa na ne pýtame, nikto nevie, kde sú, ale vraj tu už mali byť. Žiaľ, nie sú. Štát tvrdí, že sa na takýto scenár mesiace pripravoval. Táto humanitárna kríza však nemôže byť založená len na dobrovoľníkoch a samosprávach, ktoré nahrádzajú štát. Ešte minulý týždeň sme požiadali o aspoň 20 vojakov, ktorí by nám pomáhali s utečencami. Doposiaľ sme aj napriek urgenciám nedostali nikoho,“ dodal Polaček.

Zdroj: SITA


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť