Kozmetika je už niekoľko stáročí neodmysliteľnou súčasťou života mnohých žien. Už od čias starovekého Egypta, Grécka a Ríma až po hviezdy zlatého veku Hollywoodu zohráva líčenie dôležitú úlohu nielen v tom, ako sa ženy navzájom vnímajú, ale aj v tom, ako sa cítia ony samy.
V dnešnej dobe sa už ženy nemusia až tak obávať toho, z čoho kozmetické výrobky pozostávajú. Vďaka prísnemu testovaniu zodpovedajú skrášľovacie produkty vysokým štandardom a pre človeka nepredstavujú nebezpečenstvo. V minulosti to však bolo trošku iné.
Pery červené ako krv, doslova
Karmínovo červené pery sa naprieč stáročiami považujú za symbol ženskej krásy. Na to, že krvavé pery sú veľmi atraktívne a dokážu všetkých naokolo paralyzovať, prišli ľudia už dávno. Tí v kozmetickom priemysle teda venovali nemalé úsilie tomu, aby našli zložku, ktorou by túto žiarivú farbu mohli dosiahnuť.
Nanešťastie, podarilo sa. Kľúčovou ingredienciou krásnej červenej farby rúžu, po ktorej prahli všetky ženy, sa stala košelina (červec nopálový) – hmyz, ktorý sa vyskytuje v Južnej a Strednej Amerike a na Kanárskych ostrovoch. Samica tohto druhu sa živí bobuľami červeného kaktusu, vďaka čomu získava sýto červenú farbu.
Tieto chrobáčiky sa zozbierajú a následne hneď usušia, lebo iba vtedy si farbivo zachováva sýty odtieň. Rozdrvené chrobáky ako prísada do rúžu však neboli ničím novým. Už za čias Kleopatry vznikli recepty na rúž, ktorých hlavnú zložku tvorili rozomleté mravce a chrobáky.
Dámy v minulosti, pre ktoré sa stal červený rúž symbolom boja za rovnosť a emancipáciu, asi netušili, že si na pery natierajú usušené a pomleté chrobáčiky. A keby si netušil, karmín sa takýmto spôsobom získava dodnes.
Falošné obočie
Obočie je zložkou módy, ktorá v priebehu rokov podliehala rôznym štýlom a výrazne sa menila. V minulosti sa obočie zvyklo používať aj ako prostriedok na vyjadrenie emócií. Napríklad v starovekom Egypte si ho majitelia mačiek, ktoré sú v tejto krajine posvätnými zvieratami, po smrti svojho miláčika na znak smútku oholili.
Jedným z najpodivnejších trendov však bolo starogrécke unibrow, doslovne preložené ako jednoobočie. Ženy v Grécku totiž verili, že nedotknuté, prirodzené obočie je symbolom čistoty, najvyšším vyjadrením krásy a inteligencie.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo ženy po použití púdru v minulosti zomierali
- Ktorá žena mala najčernejšie zuby, no napriek tomu ju uctievali
- Čím si ženy v minulosti lakovali nechty
- Aká bola v renesancii daň za zvodný pohľad
- Kde má svoje korene vodoodolná maskara
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom