Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 15.12.2024
sk
Ivica
cz
Radana
Zdroj: ©Shutterstock

Krajina, kde je šťastie zákonom. 8 faktov o Bhutáne, štáte, aký nemá obdobu

Namiesto hrubého domáceho produktu hrubé celonárodné šťastie?

Učupená v Himalájach medzi Indiou a Čínou sa rozprestiera krajinka ako žiadna iná. Bhután, dlhým tvarom Bhutánske kráľovstvo, sa vymyká štandardom po všetkých stránkach. Tretina celkovej populácie krajiny má 14 rokov a priemerný vek obyvateľstva je 22.

Títo ľudia nefajčia, nejazdia autami a pravdepodobne ani len netušia, čo je to Instagram. A predsa sú šťastní. Možno preto, že sa okolo tejto abstraktnej emócie točí celá ich ideológia.

1. Ekológia je na prvom mieste

Obyvatelia Bhutánu nežijú na úkor prírody, ale v súlade s ňou. Práve preto je táto krajina jedinou na svete, ktorá absorbuje viac oxidu uhličitého ako vyprodukuje. Vyše 65 percent krajiny pokrývajú hory, po ktorých sa v záujme ich ochrany nesmie loziť, a lesy, plné ohrozených živočíšnych druhov. Ich usmrtenie sa trestá smrťou, no tento zákon je celkom zbytočný. Tamojším obyvateľom by ani nenapadlo ohroziť zviera za účelom vlastného profitu.

Igelitové tašky sú na území krajiny zakázané už od roku 1999. To je dávno predtým, ako podobné kroky začali zvažovať ostatné ekologicky zmýšľajúce krajiny. Nanešťastie sa tento zákaz neuchytil tak, ako krajina plánovala. Ďalšie pokusy o elimináciu igelitiek prišli v roku 2005 a 2009, bohužiaľ ani tie neboli na sto percent úspešné. Bhután však boj s týmito taškami nevzdáva a opakovane sa snaží uviesť zákon do praxe.

Bhután, Ázia, fakty a zaujímavosti, svet, cestovanie
Shutterstock

Ďalším opatrením je zákaz používania aj dovozu chemických hnojív. Všetko, čo vyrastie na území krajiny, je teda čisté, organické a zdravotne nezávadné. Ak vás toto všetko neutvrdilo v tom, že je Bhután najekologickejšou krajinou na svete, tak sa o to nepochybne postará ich svetový rekord z roku 2015.

Vtedy sa tamojším obyvateľom podarilo len počas jednej jedinej hodiny vysadiť takmer 50-tisíc stromov. Niečo podobné sa zopakovalo o rok neskôr pri príležitosti narodenia bhutánskeho princa. Viac ako desať tisíc dobrovoľníkov na jeho počesť vysadilo vyše 108-tisíc malých stromčekov.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zbláznili sme sa. Rozdávali sme EMEFKA Premium členstvo na mesiac úplne zadarmo

2. Zdravotná starostlivosť zdarma

Bhutánu sa podarilo to, o čom mnohé iné krajiny môžu len snívať. Každý obyvateľ má nárok na poskytnutie štandardnej zdravotnej starostlivosti zdarma.

Na výber majú spomedzi lekárov, ktorí praktikujú tradičnú medicínu, aj moderných, a sami sa môžu rozhodnúť, ktorému sa zveria do rúk. Otázka financovania takéhoto druhu zdravotnej starostlivosti je však stále prítomná a nedá sa s určitosťou povedať, ako dlho vydrží.

Bhután, Ázia, fakty a zaujímavosti, svet, cestovanie
Shutterstock

3. Ministerstvo šťastia

Väčšina krajín od svojich občanov očakáva produktivitu. Chcú, aby pracovali, zarábali, nakupovali a svojou troškou prispeli k chodu celkovej ekonomiky. Pokiaľ odvádzate dane, je všetko v poriadku a na otázku, či ste naozaj šťastní, sa vás nikto nepýta. V Bhutáne na to idú trošku inak.

Ich filozofia sa netočí okolo hrubého domáceho produktu, ale okolo hrubého celonárodného šťastia. Bohatstvo krajiny sa neodvíja od toho, koľko toho obyvatelia vyprodukujú, spotrebujú a koľko predajú. Odvíja sa od toho, či sú šťastní, spokojní a zabezpečení. To je jedným z hlavných cieľov vlády a toto odvetvie spravuje Ministerstvo šťastia.

Bhután, Ázia, fakty a zaujímavosti, svet, cestovanie
Shutterstock

Vďaka tejto filozofii je Bhután krajinou s nulovým zločinom. Nie je naň dôvod, keď majú všetci všetkého dostatok, nikto netrpí hladom a nikto nie je bez domova. Táto politika sa totiž priamo dotýka aj problematiky bezdomovcom, ktorí v Butháne neexistujú. Ak niekto skončí na ulici, stačí, aby to oznámil kompetentným. Tí mu pridelia kúsok pôdy, na ktorom si môže postaviť dom a vypestovať jedlo.

4. Jedlo a čili

Bhutánčania milujú čili. Veľa čili. Koniec-koncov, ich národné jedlo je vlastne len kombinácia čili a syru. Počas jesenných príprav na tuhú zimu nie je žiadnym prekvapením nájsť strechy miestnych domov pokryté sušiacimi sa papričkami, od vrchu až po spodok. Obyvatelia nemajú strach skladovať svoje zásoby takto verejne, pretože vedia, že by ich nikto neukradol.

Bhután, Ázia, fakty a zaujímavosti, svet, cestovanie
Shutterstock

Ďalšou podstatnou zložkou ich potravy je ryža. Klasická ryža by v tomto podnebnom pásme nemala šancu vyrásť, preto ju nahradila ryža červená. Tá je o čosi tvrdšia a má trochu inú chuť, no princíp je rovnaký a stále je to ryža. Ryžová úroda sa zbiera na jeseň, opäť v rámci príprav na prichádzajúcu zimu, a vyžaduje si všetku pracovnú silu, ktorou krajina disponuje.

Zaujímavou tradíciou spojenou s jedlom je jeho odmietanie. V Bhutáne je slušné nezobrať si jedlo na prvýkrát. Najprv treba odmietnuť slovami „meshu meshu“ a zakryť si ústa rukou. Ponúknuť sa môžete až potom, čo sa celý proces zopakuje dva či tri razy.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.