Tunisko, obľúbená turistická destinácia, v podstate vždy stálo na hranici dvoch svetov. Starovekú rivalitu medzi Kartágom a Rímom neskôr vystriedal súboj kríža a polmesiaca, keď kresťanské štáty na Malte a na Sicílii boli akoby na dohodenie kameňom z moslimského Tuniska.
Krajina vďaka tomu načerpala vplyvy mnohých kultúr a môže sa pýšiť pestrým historickým dedičstvom. Tento kontrast a zároveň súlad dvoch svetov sa odzrkadľuje v tuniskej spoločnosti, kultúre aj v kuchyni.
1. V blízkosti dnešného hlavného mesta Tunis sa nachádzajú pozostatky mesta Kartágo. To založili v 9. storočí pred naším letopočtom Feničania a mestský štát čoskoro prerástol do rozsiahlej ríše. Kartágo bolo jedinou mocnosťou, ktorá sa dokázala vyrovnať Rímu. V ich vzájomnej konfrontácii počas tzv. púnskych vojen bolo však Kartágo porazené a zničené.
2. Rimania toto územie integrovali do svojej ríše a vybudovali množstvo úctyhodných stavieb. Amfiteáter El Džem sa dodnes zachoval vo veľmi dobrom stave a návštevníkom poskytuje jedinečný pohľad do histórie. Prakticky ide o Koloseum s horším marketingom, na ktoré sa neprávom zabúda.
3. Nie všade sa smúti v čiernom. V Tunisku a v niekoľkých ďalších krajinách Afriky je za farbu smútku považovaná červená. Na pohreboch teda vidíme ľudí nastúpených v žiarivo červenom oblečení.
4. Tunisania majú medzi Arabmi povesť progresívne a demokraticky mysliaceho národa. Ľudia z ostatných arabských krajín vnímajú Tunisko ako veľmi liberálny (až takmer „európsky“) štát, čo, samozrejme, znamená, že liberálne orientovaní Arabi ho obdivujú a konzervatívci sú z neho znepokojení.
5. Veľmi liberálny v arabskom svete znamená napríklad aj to, že ženy môžu dediť pôdu. V krajine je zakázané mnohoženstvo, oproti iným arabským štátom majú ženy ľahší prístup k rozvodu a vo všeobecnosti disponujú najlepším postavením v celom arabskom svete.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane