Zdroj: ©Shutterstock

Krajina na hranici dvoch svetov. 10 zaujímavých faktov o slnečnom Tunisku

Obľúbená turistická destinácia sa dá považovať za hranicu dvoch svetov.

6. Väčšinu obyvateľstva Tuniska tvoria arabizovaní Berberi. Hovorovým jazykom je tuniská arabčina, v médiách a v školách sa používa moderná spisovná arabčina. Silné postavenie má francúzština, keďže krajina sa niekoľko desaťročí nachádzala pod francúzskou správou. Najpopulárnejšími cudzími jazykmi sú popri nej angličtina a taliančina.

7. Vyprahnutý juh krajiny obývajú tradičné berberské kmene. Zaujímavú súčasť ich životného štýlu predstavujú podzemné domovy, vhodný úkryt pred všadeprítomnou horúčavou. Malé mesto Matmata tvoria obydlia vyhĺbené v zemi, ktoré sú pospájané tunelmi.

Mohlo by ťa zaujímať:

Pacientov vozia na zákrok v Nemocnici Bory zadarmo. Kto má na to nárok?

8. Ak sa ti tento koncept zdá povedomý, je dosť možné, že si sa s ním stretol v niektorom filme zo série Star Wars. Väčšina záberov znázorňujúcich planétu Tatooine bola natočená v tuniskej púšti. Budovy vo filmoch predstavujú mix lokálnej berberskej architektúry a kulís postavených filmármi. Tieto miesta sa dajú navštíviť.

10 zaujímavostí o slnečnom Tunisku
Profimedia

9. Pre Tunisko sú typické veľké regionálne rozdiely spôsobené klímou. Husto obývaný sever je pomerne úrodný a pestujú sa tu napríklad citrusy, datle či paradajky. Na východe sa poľnohospodári musia obmedziť a pestujú prevažne len olivy. Hlbšie vnútrozemie je suché, neúrodné a obývané prevažne len (polo)nomádskymi kmeňmi.

10. Tuniská kuchyňa skvelo odráža geografickú polohu krajiny – nájdeme v nej stredomorský vplyv, čím nám môže pripomínať talianske jedlá, zároveň sú jej súčasťou typické africko-berberské prvky. Dobre známym jedlom je kuskus, ktorý je považovaný za národné jedlo Tuniska. Masfuf je kuskus podávaný s olivovým olejom a maslom/mliekom. Často sa konzumuje s orechmi či ovocím.

10 zaujímavostí o slnečnom Tunisku
Profimedia

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné