Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Online podvody sú, žiaľ, už bežným evergreenom dnešnej digitálnej doby. Podvodníci si ale uvedomujú, že spamy o „nigérijskom princovi“, ktorý chce poslať milióny náhodným ľuďom, už príliš nefungujú, tak volia sofistikovanejšie metódy. Na jednu z nich upozornila nedávno na svojej facebookovej stránke aj polícia Slovenskej republiky. Ako vo svojom príspevku uvádza, cieľom týchto podvodov sú väčšinou ženy, ale ani to už neplatí na sto percent.

Polícia totiž dala do pozornosti prípad „mladej atraktívnej vojačky z Ameriky“, ktorá na Facebooku vyhľadáva single mužov v strednom veku. Lámanou slovenčinou či solídnou angličtinou si s nimi začne písať a manipulovať ich. Táto konverzácia môže trvať aj mesiace, ale napokon príde na lámanie chleba. „Vojačka“ si vypýta peniaze. Často s dodatkom, že je vo vojnovej zóne a k financiám nemá jednoduchý prístup.

SITUÁCIA SA OTOČILA: TENTOKRÁT SÚ V AKCII AMERICKÉ VOJAČKY, ZAMERALI SA NA SLOVENSKÝCH MUŽOVV priebehu tohto týždňa sa…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Wednesday, June 9, 2021

Ľudia často zaplatia obrovské sumy peňazí

A nájde sa dosť ľudí, ktorí sú pobláznení jej lichôtkami a fintami, a peniaze jej proste pošlú, pretože veria, že si píšu so skutočnou osobou. V skutočnosti profil spravuje podvodník, ktorý do profilu umiestnil fotku atraktívnej krásky nájdenú na internete. Najprv od muža vábi menšie sumy (napríklad za letenku, keďže mu tvrdí, že sa ho chystá navštíviť), ale ako polícia upozorňuje, postupne sa tieto žiadosti nabaľujú a zväčšujú. Výsledkom je často úplný bankrot a strata celoživotných úspor.

Polícia zverejnila jeden z takýchto falošných profilov na svojej stránke. Mužom zákona ho poslal človek, ktorého táto „vojačka“ oslovila. On s ňou udržiaval komunikáciu čisto len preto, aby zistil, či si od neho naozaj vypýta peniaze. A ako iste správne tipuješ, presne to sa aj stalo. Dokonca prišla na rad aj obľúbená finta zo súdka „nigérijský princ“, keď podvodník mužovi ponúkal, že sa s ním rozdelí o 1,5 milióna dolárov.

Shutterstock

Polícia ľuďom radí, aby v prípade oslovenia podobnými profilmi s nimi nijako nekomunikovali a proste ich ignorovali. Prípadne je možné ich zablokovať. Dôležité je ale vysvetliť nástrahy online prostredia aj iným ľuďom v rodine. Predsa len, nie každý vie v zákutiach internetu patrične „chodiť“ a môže skočiť na lep práve podobným podvodníkom.

Ak si človek uvedomí svoj omyl po tom, čo už poslal peniaze, treba sa okamžite obrátiť na banku a políciu. Smutným faktom ale ostáva, že stopa po páchateľoch často vedie ďaleko do zahraničia a ich vypátranie je veľmi náročné. Ak už teda raz peniaze týmto podvodníkom pošleš, je len malá šanca, že ich ešte niekedy uvidíš.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.