Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 26.9.2023
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Vybrali sme pre vás 8 najlepších destinácií, ktoré sme počas vianočných sviatkov navštívili, alebo máme v pláne navštíviť. Nanešťastie sa do všetkých týchto destinácií v tomto období nedostaneme. Avšak, môžu slúžiť ako inšpirácia pre váš cestovateľský plán do budúcna, no možno i teraz.

Madeira, Portugalsko

Ak by ste chceli stráviť vianočné sviatky v teple, tak súostrovie Madeira je na to dokonalé. Teploty sa tu počas zimy pohybujú okolo 20-22 stupňov Celzia. Prekvapí vás tiež svojou vianočnou výzdobou, ktorou na tomto portugalskom ostrove nešetrili.

Môžete si tu vychutnávať víno s kvapkou brandy, pozorovať delfíny a veľryby, alebo aj navštíviť dedinku Santana, ktorá je význačná kamennými domčekmi v tvare A so slamenými strechami. Počas sviatkov má hlavné mesto súostrovia Funchal pre vás pripravené nádherné výzdoby, ktoré vás vnesú do nevšednej teplej zimy Vianoc.

Shutterstock

Talin, Estónsko

Ak vyhľadávate poriadnu zimu, ale zato srdce hrejúce zážitky a jedny z najkrajších vianočných trhov v Európe, tak je pre vás hlavné mesto Estónska tou pravou destináciou. Pobaltské štáty žijú Vianocami, pretože je to (ako u nás) jedno z najkrajších období v roku. Slnka im tam veľa nesvieti, a tak mestá doslova ožijú a je cítiť úžasnú, až uvoľňujúcu atmosféru.

Niekedy, pri dobrej viditeľnosti, je možné z brehu talinských prístavov pozorovať vzdialené Fínsko. Takisto tu premáva trajekt, ktorým sa za zhruba 50 eur dostanete do Helsiniek, a tak si môžete víkendovým pobytom užiť dve hlavné mestá a zažiť atmosféru Vianoc aj vo fínskom hlavnom meste.

Shutterstock

Viedeň, Rakúsko

Od nás na skok. Varené víno, Mozartove gule, Stephansplatz, vianočné koledy a výzdoba, ktorá vás ohúri. Stačí sa dobre obliecť, naložiť posádku do auta a vydať sa na západ len hodinu od Bratislavy a vychutnať si vianočnú atmosféru Viedne. Pred radnicou na Rathausplatz obyčajne nájdete až 150 vianočných stánkov.

Môžete si tu zakorčuľovať na verejnom klzisku alebo odložiť svoje deti na kolotoče. Romantiku so svojou polovičkou si môžete užiť prechádzkami popri zámku Schönbrunn. Nájdete tu aj limitované edície remeselníckych výrobkov z majstrovských dielní. Jednoducho 10/10.

Shutterstock

Praha, Česká republika

Neviete po anglicky, nemecky, portugalsky? Ešteže tu máme bratov Čechov a ich stovežatú Prahu. Síce asi nie je najbezpečnejšie obdobie na cestovanie do Českej republiky, avšak veríme, že už po vakcíne sa nám otvoria brány do tohto kráľovského mesta.

Svetoznáme vianočné trhy na Staromestskom a Václavskom námestí sú z dôvodu obáv šírenia koronavírusu zrušené. Stále sa ale nájde výdajné okienko, kde si vezmete teplý punč a vyberiete sa na prechádzku po Karlovom moste a užijete si magické chvíle s výhľadom na staré mesto a výzdobu, ktorá sa slovami len ťažko opisuje.

Shutterstock

Gdansk, Poľsko

Prístavné poľské mesto, nazývané tiež poľské zlato. Trhy sa tu za priaznivých okolností konajú na námestí s názvom Targ Węglowy. V nemom úžase tam môžete sledovať nádherne vysvietené dekorácie, ktoré sú rozmiestnené po celom meste a nezabudnite ani na ruské koleso, ktoré na námestí určite neprehliadnete.

Poľskou špecialitou sú okrem presladených kroviek aj grilované oštiepky. Nesmiete si zabudnúť vypýtať likér Soplica s príchuťou lieskového orecha, ktorý si viete zmiešať s mliekom a alkoholické Monte je na svete.

Shutterstock

Bratislava, Slovensko

Naše hlavné mesto toho ponúka veľa, potom prídu Vianoce a v Bratislave sa spomalí čas. Ľudia sú veselší, štedrejší a na Hlavnom námestí ľudia nasávajú vianočnú atmosféru. Hlavné námestie sa tiež pýši 17-metrovým stromčekom, ktorému dodáva čaro Vianoc drevený betlehem s ľudovými komponentmi.

Mesto v spolupráci so známou Bielou nocou rozsvietilo svetelné inštalácie po celom meste, ktoré vám určite dodajú kultúrny zážitok. Síce nebudú trhy ako trhy, ale stále si viete „splašiť“ nejaký turbo punč a užívať si atmosféru. Niet tu čo dodať, Európa nás vníma a zahraniční študenti nám povedali, že to tu máme počas Vianoc ozaj rozprávkové.

Shutterstock

Ľubľana, Slovinsko

Mesto sa počas Vianoc rozjasní bielou a fialovou farbou, ktorej svetlá sa odrážajú od pretekajúcej rieky Ľubľanica. Hlavné mesto Slovinska ponúka na svojich trhoch takmer všetko to, čo u nás, avšak s tým rozdielom, že miestni umelci tu predávajú svoje dizajnérske kúsky, ktoré len tak v obchodoch nekúpite. Koná sa tu aj sprievod Deda Mráza, ktorý rozprávkovú atmosféru len umocňuje. Všetko, čo musíte urobiť, je nechať sa unášať atmosférou Ľubľany.

Shutterstock

Riga, Lotyšsko

Nájdete tu najväčší indoor market v Európe, kde nakúpite ozaj všeličo. Kochať sa budete môcť ďalšou znamenitou pobaltskou výzdobou na brehoch rieky Daugavy. Hlavné mesto Lotyšska a prechádzky po jej uličkách nevieme opísať. Spolu s ľuďmi, s ktorými sme tam boli, sme sa zhodli na tom, že takýto pocit je špecifický len v rižských uličkách.

Toto miesto nás svojím spôsobom očarilo a poznačilo do konca života nádhernými spomienkami na varené víno, prechádzky, zdvorilých ľudí a krásne pamiatky, ako napríklad Socha slobody, alebo aj modernejší železničný most spájajúci brehy Daugavy, ktorý je vždy úchvatne ozdobený.

Toto miesto vám v spomienkach zanechá krásnu stopu pokoja a spomienku na bezstarostnosť. Zaujímavosťou je, že Riga sa môže pochváliť aj tým, že tu stál prvý dekorovaný vianočný stromček v Európe. To robí toto mesto ešte zaujímavejším pre to, aby ste ho aspoň raz v živote navštívili.

Shutterstock

Toto boli nami vybrané miesta, na ktorých sme boli alebo by sme chceli ísť počas sviatkov radosti a pokoja. Podeľte sa s nami, ktoré destinácie počas Vianoc najradšej navštevujete vy?


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.