Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Krkolomné slová a názvy značiek, ktoré veľa ľudí vyslovuje zle

Keď šoféruješ lambordžíni a ješ pritom chese kake.


Nikto z nás nie je bezchybný. Menších či väčších omylov sa dopúšťame dennodenne pri rozličných činnostiach: v práci, v domácnosti, dokonca aj pri rozprávaní. Jednoduché to nie je hlavne pri názvoch značiek a pomenovaniach, ktoré majú pôvod v inom jazyku ako v slovenčine. Tak vznikajú vtipné situácie a nezabudnuteľné skomoleniny, ktoré sú neraz hitom internetu.

Xiaomi

Túto čínsku spoločnosť orientovanú na vývoj a predaj svetoznámych elektronických zariadení pozná množstvo ľudí na celom svete. Čínske telefóny, tablety, televízory či dokonca slúchadlá značky Xiaomi sa však oveľa ľahšie používajú, ako vyslovujú. Niekomu sa môže aj pri takomto zdanlivo jednoduchom pomenovaní ľahko popliesť jazyk.

Shutterstock

Pre tých, ktorí sa s výslovnosťou svetoznámej čínskej firmy nestretli, zväčša platí: keď nepoznáš výslovnosť, prečítaj. Samozrejme, čínsku stranu by takéto riešenie asi nepotešilo. Názov by sa mal po správnosti vysloviť ako „Šaomi“, ale povedzme si pravdu, z úst kupujúcich alebo diskutujúcich o tejto značke sa dá započuť kadečo. Predajcovia technologických noviniek tejto značky by o tom vedeli rozprávať siahodlhé príbehy.

Elle

Tento názov je známy najmä dámam, ktoré nedajú dopustiť na módu a rady sa ňou inšpirujú aj prostredníctvom časopisov. Práve vychytený medzinárodný časopis Elle je malou módnou encyklopédiou, v ktorej ženy dlhé roky priam hltali strany, aby sa dozvedeli o horúcich trendoch z módnych mól, o novinkách z kozmetiky či pikoškách zo sveta šoubiznisu.

Kým bol internet ešte v plienkach, módne maniačky na časopis dychtivo čakali každý mesiac pred novinovými stánkami. A vypýtať si svoj obľúbený plátok bolo niekedy naozaj zaujímavé. Dámy, ktoré netušili, že za názvom časopisu Elle je ukryté francúzske zámeno „ona“, ho čítali najčastejšie tak, ako ho videli napísané. V skutočnosti výslovnosť pomenovania populárneho časopisu mala znieť „el“.

Shutterstock
Nepríjemný zážitok v taxíku. Zuzana Kovačič Hanzelová vyzýva k odinštalovaniu známej aplikácie

Odporúčame prečítať:

Nepríjemný zážitok v taxíku. Zuzana Kovačič Hanzelová vyzýva k odinštalovaniu známej aplikácie

Lamborghini

Taliančina je ľubozvučný svetový jazyk, ktorý znie našincom melodicky a jemne. Talianske slová sú popretkávané samohláskami a vo výslovnosti často počujeme paralelu s našimi mäkkými spoluhláskami, ako sú „č“, „dž“ alebo „ň“. Preto, keď sa učíme taliančinu alebo zachytíme nejaké talianske slovo bez predošlých hlbších znalostí tohto jazyka, máme sklon prispôsobiť si výslovnosť tej našej slovenskej alebo nami zidealizovanej talianskej.

Pravdou ale je, že to, čo naša hlava označí za správne, nie je vždy to pravé. Príkladom je preslávená značka automobilov Lamborghini (čítaj Lamborgini), ktorú stále niektorí vyslovujú s „dž“.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť