Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Krokodílie slzy či boj s veternými mlynmi. Kde sa vzali tieto známe slovné spojenia?

Kde majú svoje korene často používané slovné spojenia?

Známe slovné spojenia o krokodílích slzách, Pyrrhovom víťazstve či boji s veternými mlynmi používame často a úplne automaticky. Málokedy sa ale zamyslíme nad tým, kde majú tieto frazeologizmy svoje korene.

V tomto článku sa na pôvod niektorých z nich pozrieme trochu bližšie. Mnohé z nich pochádzajú zo starovekých mýtov, románov či kníh, ale odkazujú aj na skutočné historické udalosti.

1. „Plakal krokodílie slzy.“

Keď o niekom vyhlásime, že plakal krokodílie slzy, myslíme tým, že jeho smútok nie je úprimný. Že je falošný a nútený. Kde sa ale toto spojenie vzalo? Prvýkrát sa s ním zrejme stretávame v 14. storočí. Sir John Mandevill vo svojich pamätiach napísal, že keď krokodíly jedia svoje obete, tak pri tom prelievajú slzy. Skoro akoby im bolo ľúto, že ich požierali. Napriek tomu to ale robili.

O spopularizovanie tohto slovného spojenia sa ale pravdepodobne postaral až v 16. storočí dramatik William Shakespeare. Tento frazeologizmus nájdeme vo viacerých jeho hrách, napríklad Othello či Henrich VI. Zaujímavosťou je, že krokodíly často pri požieraní obetí naozaj prelievajú slzy. Avšak nemá to žiadny súvis s ich emóciami. Slzy im skrátka pomáhajú prečisťovať a zvlhčovať oči.

krokodíl, krokodílie slzy, príslovie, vznik, pôvod, história, slovné spojenie
Shutterstock

2. „Bolo to Pyrrhovo víťazstvo.“

Označenie Pyrrhovo víťazstvo používame v situácii, v ktorej dotyčný síce nad súperom v niečom zvíťazil, ale v konečnom dôsledku tento úspech nemal žiadny reálny dopad. V skutočnosti tak o žiadne víťazstvo nešlo, hoci „papierovo“ áno. Človek, ktorý dosiahol Pyrrhovo víťazstvo, tak síce má na konte úspech, ale ten mu vlastne priniesol oveľa viac ťažkostí, prípadne bol zaplatený až príliš draho.

Slovné spojenie odkazuje na starovekého bojovníka Pyrrha, kráľa z Epiru, ktorý bojoval proti Rímskej ríši. Zúčastnil sa bitky pri Auscule, z ktorej síce vyšiel ako víťaz, ale zaplatil za to vysokú cenu v podobe mnohých mŕtvych vojakov.

Keď mu dôstojníci zablahoželali k víťazstvu, údajne len utrúsil: „Ešte jedno také víťazstvo a sme zničení.“ Aj napriek oficiálnemu víťazstvu teda šlo skôr o prehru, keďže Pyrrhovo vojsko bolo výrazne oslabené.

príslovie, vznik, pôvod, história, slovné spojenie, Pyrrhovo víťazstvo
Profimedia
7 rád pre každého Slováka. Ak budeš robiť tieto veci, budeš šťastnejší, zdravší a spokojnejší

Mohlo by ťa zaujímať:

7 rád pre každého Slováka. Ak budeš robiť tieto veci, budeš šťastnejší, zdravší a spokojnejší

3. „Treba vyčistiť Augiášov chliev.“

Pokiaľ niekto povie, že „ten Augiášov chliev už treba vyčistiť“, myslí tým, že treba vyčistiť niečo, čo je mimoriadne špinavé, neudržiavané. Význam sa, pravdaže, používa aj v prenesenom slova zmysle. Napríklad v politickom kontexte môže Augiášov chliev označovať korupciu, zločinnosť, rodinkárstvo či mafiánske praktiky. Ak sa niekto podujme ho „vyčistiť“, znamená to, že spustí ozdravné procesy, zbaví sa toxických ľudí a nastaví potrebné reformy, aby danú inštitúciu pozdvihol.

Toto slovné spojenie pochádza z gréckeho mýtu o Héraklovi. Ten dostal za úlohu vyčistiť chliev kráľa Augiáša, ktorý vlastnil 3-tisíc kusov dobytka, ale vôbec sa oň nestaral. Jeho chliev tak bol plný hnoja a hovorilo sa, že je nemožné ho vyčistiť. Pre Hérakla predstavovalo vyčistenie Augiášovho chlieva jednu z dvanástich úloh, ktoré musel splniť, ak chcel dosiahnuť slobodu.

príslovie, vznik, pôvod, história, slovné spojenie, Augiášov chliev
Profimedia

Hérakles si za odmenu od kráľa vypýtal desatinu jeho dobytka. Augiáš súhlasil a posmieval sa mu s tým, že úlohu nikdy nedokáže splniť. Napokon sa mu to ale podarilo. Hérakles stádo vyhnal na pastvu, od chlieva vykopal priekopy k riekam Péneu a Alfeiu a pustil do nich vodu. Tá hnoj okamžite vyplavila.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje