Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon
Zdroj: ©Shutterstock

Krokovanie sa teší stále väčšej popularite. Podľa vedcov stačí iba toľkoto krokov denne, aby si ochránil a podporil svoje zdravie

To číslo je oveľa menšie, ako si myslíš.

Chôdza je pre človeka najprirodzenejšou formou pohybu. Dlho sa považovala za liek na väčšinu chorôb a jej výhody sú medzi odborníkmi, ale aj laikmi všeobecne známe. Napriek tomu sme si už zvykli radšej sa všade odviezť autom, prípadne využiť mestskú hromadnú dopravu.

V poslednom období sa však krokovanie medzi ľuďmi pomerne výrazne rozšírilo. Pešia chôdza ti vie ponúknuť naozaj veľa, od fyzického blaha pre tvoje telo až po mentálny oddych a relaxáciu. Koľko krokov je podľa vedcov potrebných na to, aby sa to pozitívne prejavilo na našom organizme?

Vedci zistili, že každodenná prechádzka nás skutočne môže udržať v zdraví a počet potrebných krokov je oveľa nižší, ako si predtým mysleli. Výskumy, ktorých výsledky propaguje aj spoločnosť Better Health Channel, totiž potvrdili teoretické postuláty o tom, že chôdza je jednou z najlepších vecí, ktoré môže niekto urobiť na zlepšenie a udržanie si celkového zdravia.

Ako môže chôdza pomôcť?

Chôdza zvyšuje kardiovaskulárnu kondíciu, posilňuje kosti, svaly a šľachy, nehovoriac o podpore vytrvalosti a, samozrejme, o jej účinkoch na zníženie hmotnosti.

Vzhľadom na všetky tieto benefity sa môže zdať, že si to vyžaduje prejsť niekoľko kilometrov, aby sa všetky spomenuté procesy v našom tele vôbec spustili, nieto ešte aby priniesli aj nejaký viditeľný efekt, napríklad posilnenie stehenných svalov či ubudnutie centimetrov z pása. Najnovšie štúdie však dokazujú presný opak.

krokovanie, kráčanie, veda, zdravie
Shutterstock

Je to menej ako 4 000

Výskumníci nedávno zistili, že stačí urobiť 3 967 krokov denne, aby sme znížili celkové riziko úmrtia. Okrem toho vedci tiež zistili, že na predídenie ochoreniam srdcia a kardiovaskulárneho systému stačí denne prejsť len 2 337 krokov. To je až prekvapivo málo, no nie?

Štúdiu prinášajúcu tieto výsledky publikovali v časopise European Journal of Preventive Medicine. Odhalila, to, čo sa ale dalo prirodzene predpokladať – čím viac človek chodí, tým viac výhod z tohto pohybu získava. Napríklad riziko úmrtia na srdcovo-cievne ochorenia naďalej výrazne klesá pri každých 500 až 1000 krokoch, ktoré sa k prechádzke pridajú, uvádza štúdia.

Malé prídavky stačia

Pridanie krokov po prírastkoch v tisíckach viedlo k 15 % zníženiu úmrtnosti na rôzne príčiny. Pridanie 5 stoviek krokov bolo podľa autorov štúdie spojené so 7% poklesom úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia.

Odporúčame prečítať:

Kevin a mokrí banditi bojujú aj v roku 2024! Fanúšik vytvoril falošný trailer na nový diel Sám doma

Hlavným autorom štúdie bol Maciej Banach, profesor kardiológie na Lekárskej univerzite v Lodži. Vo vyhlásení k výskumu profesor Banach dodal, že jeho zistenia sa vzťahujú na mužov a ženy bez ohľadu na ich vek, ako aj bez ohľadu na klímu, v ktorej žili.

Banach ďalej vysvetlil, že „hlavným hrdinom“ jeho štúdie bola zmena životného štýlu. Dodal, že chôdza môže byť rovnako dobrá alebo dokonca účinnejšia pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych chorôb a predlžovaní života ako pokročilé riešenia v podobe liekov.

„Vo svete, kde máme stále pokročilejšie lieky na zacielenie na špecifické ochorenia, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, verím, že by sme mali vždy klásť dôraz na zmeny životného štýlu vrátane stravovania a cvičenia,“ povedal Banach.

chôdza zdravie počet krokov
Shutterstock

Jedna z najväčších štúdií svojho druhu

Jednou z hlavných silných stránok Banachovej štúdie bolo, že išlo o metaanalýzu. Znamená to, že čerpala aj z iných výskumov pokrývajúcich údaje o ľuďoch, ktorí vykonali denne viac ako 16 000 krokov. To robí z Banachovej štúdie jednu z najväčších svojho druhu.

Bohužiaľ, jedným z hlavných obmedzení štúdie bolo, že pozostávala prevažne z pozorovacích údajov. To podľa tlačovej správy o štúdii znamená, že nedokáže až tak presvedčivo a exaktne preukázať súvislosť medzi zvýšeným počtom krokov a znížením rizika úmrtia.

Štúdia však aj napriek tomu zostáva dôležitým príspevkom k doterajším vedeckým poznatkom o sile chôdze. Možno bude stačiť na to, aby povzbudila niektorých ľudí dosiahnuť míľnik 4 000 krokov denne.

chôdza zdravie počet krokov
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.