6 krokov, ktoré ťa naučia mať sa rád. A tiež sa dozvieš, prečo by si to mal vlastne urobiť

Staraj sa o svoje mentálne zdravie!

Zdroj: pexels.com

Sebaláska je pojem, ktorý je medzi ľuďmi stále častejšie skloňovaný. Rozhodne to nie je len nejaká prázdna fráza. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by sa mal o ňu zaujímať každý z nás. Bez rozdielu veku, pohlavia a mnohých iných okolností. Čo to vlastne tá sebaláska, fráza „mať sa rád“ je a ako niečo také dosiahnuť, ti vysvetlíme v niekoľkých nasledujúcich bodoch.

Možno si už viackrát počul skloňovať slovo sebaláska. Nejde však o to, že sa budeš objímať pred zrkadlom. Pod týmto pojmom sa skrýva mnoho rôznych vysvetlení. Netreba si to ale zamieňať s nejakým prehnaným sebavedomím alebo narcizmom.

Sebaláska je, jednoducho povedané, spôsob, akým sa naučíš mať rád sám seba.  Znamená to, že nebudeš na seba príliš kritický a nebudeš sám voči sebe vynášať súdy. Je to spôsob, akým by si sa mal správať sám k sebe, rovnako, ako by si sa správal ku kamarátovi, na ktorom ti záleží.

Stefan Stefancik, Pexels

O čom je „mať sa rád“?

Mnohí z nás si povedia, že sú tuční, že na ich tele nie je nič pekné. Alebo sú k sebe kritickí, lebo si zdriemli, namiesto toho, aby išli v piatok večer von. Samozrejme, potrebujeme mať zdravú kritiku voči sebe, ale treba to vyvážiť aj tými dobrými vecami.

Keď si povieš, že máš široké boky a je to vec, kvôli ktorej sa nebudeš nikdy nikomu páčiť, nie je to sebaláska. Sebaláska nastáva vtedy, keď si povieš, že okej, možno mám veľké boky, ale mám pekné oči.

Sebaláska však nie je dôležitá iba vo vzťahu k nám samým. Odvíja sa od toho mnoho ďalších vecí. Možno si už počul, že až keď dosiahneš akýsi stav spokojnosti a vyrovnanosti, začneš priťahovať iných ľudí. Rovnako budeš lepšie pôsobiť na pohovore do práce, po ktorej tak veľmi túžiš. Jednoducho ti to pozitívne ovplyvní celý život.

Nie je to však nejaký pocit, vďaka ktorému sa cítiš dobre. Je to stav uznania samého seba, keď si si istý pozitívami aj negatívami, ktoré máš. Vzniká prostredníctvom aktivít, ktoré podporujú náš psychický, fyzický a duchovný rast.

Čím viac vykonávaš aktivity, ktoré ti pomáhajú v sebaláske, tým lepšie vieš vnímať svoje slabé a silné stránky. Oveľa menej si potrebujeme ospravedlňovať svoje chyby, nehľadáme nejaké mentálne upokojenie u iných osôb, lebo vieme, že všetko, čo chceme, dosiahneme iba svojím vlastným úsilím.

KAL VISUALS, Unsplash

Ako podporiť sebalásku?

1. Buď vnímavejší 

Vytvor si otvorený, nesúdiaci a zvedavý postoj k sebe samému. Zabudni na všetky negatívne myšlienky, ktoré voči sebe smeruješ. Povedal by si toľko negatívnych vecí, koľko ich hovoríš o sebe, tvojmu kamarátovi? Ak sa ti však nepáči, že máš napríklad na bruchu pneumatiky, rob s tým niečo. Namiesto toho, aby si sa len kritizoval. Takto to funguje pri všetkom.

2. Nezabudni na ľudskosť

Si človek a nie stroj. Ľudia robia chyby, a preto by si sa za ne nemal neustále kritizovať. Ak nejakú chybu spravíš alebo nejak inak sklameš sám seba, tak to otoč na poučenie. Ak si cvičil menej, ako si chcel, tak si povedz, že je super, že si sa vôbec odhodlal cvičiť. Z chýb sa treba poučiť, povedať si, čo môžeš nabudúce urobiť inak alebo lepšie. Namiesto toho, aby si si nadával, že si hlupák.

3. Ide o to, čo potrebuješ, nie čo chceš

Akonáhle sa sústredíš na to, čo potrebuješ, pomôže ti to odvrátiť sa od automatických vzorcov správania, ktoré negatívne vplývajú na tvoj život. Napríklad: naozaj potrebuješ ďalšie oblečenie, alebo ho len chceš? Naozaj potrebuješ scrollovať mobil hodiny, alebo to len chceš?

Sústreď sa na aktivity, z ktorých niečo máš, ktoré majú pre teba úžitok, pridanú hodnotu. Netreba však zabúdať, že niekedy potrebuješ aj obyčajné ležanie pred seriálom. Sám však vieš, kde je tá zdravá hranica.

Self Love GIF by xxiyaa - Find & Share on GIPHY

4. Činnosti, ktoré rozvíjajú sebalásku

Nie je to len o tom, že prestaneš mať voči sebe negatívne myšlienky a budeš na seba menej kritický. Budeš sa mať radšej, keď sa začneš lepšie starať o svoje základné potreby. Ľudia, ktorí majú dobrú sebalásku, denne robia mnohé zdravé aktivity: cvičia, venujú sa koníčkom, majú dostatočný spánok, vyváženú stravu, intimitu a zdravé sociálne vzťahy.

5. Dávaj si pozor na ľudí okolo seba

Ak máš pri sebe ľudí, ktorí doslova ťažia z tvojho nešťastia alebo sa o teba vôbec nezaujímajú, tak v tvojom živote nemajú miesto. Ako sa hovorí: s kým si, taký si. Ľudia, s ktorými sa stretávaš, ťa ovplyvňujú viac, ako si možno myslíš.

6. Dajte svojmu životu zmysel

Filozofovať nad zmyslom života by sme mohli donekonečna. Každý však vidí zmysel života v niečom inom. Nemusíš si stanoviť nejaký brutálny cieľ, že budeš mať o päť rokov deti a postavený dom. Tvoj zmysel nemusí byť úplne jasný.

Ak sa rozhodneš, že chceš žiť zdravý a zmysluplný život, bude sa ti viac dariť plniť svoje ciele. Nie je však zdravé len tak plynúť životom a každý deň čakať na vykúpenie – víkend a neustále sa točiť v tomto začarovanom kruhu.

Sasha Freemind, Unsplash

Čo by si ešte mal vedieť o sebaláske:

• znižuje úzkosti a stres
• si vďaka nej viac optimistickejší
• dosiahneš zdravé sebavedomie
• tak veľmi, ako ľúbiš seba, následne ľúbiš aj iných

Nemusíš hneď začať praktizovať všetky kroky naraz, choď na to postupne. Teraz ti to možno príde ako prázdne reči, no stačí, že začneš pracovať na jednom z bodov, a pocítiš zmeny. Predstav si potom, čo nastane, keď sa budeš snažiť dodržiavať všetky tieto kroky. Prajeme veľa šťastia na ceste k sebaláske!

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
37
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Americký YouTuber na svojom kanáli zábavne rozobral Slovensko, jeho dejiny a geografiu


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME