Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Každý, kto začínal s knihami od útleho veku, vie, že existuje istá nepísaná postupnosť, čo sa týka žánrov… Najprv si obľúbiš rozprávky pre deti – nevinné, kde dobro vždy zvíťazí nad zlom. Postupne, ako rastieš, to už nie sú vždy príbehy opísané cez ružové okuliare, ale vyhráva v tebe túžba po dobrodružstve a napätí. Potom však objavíš fantasy žáner – príbehy, v ktorých neexistujú žiadne fyzikálne zákony a v ktorých je možné všetko…

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že fantasy knihy sú určené iba pre dospievajúcich čitateľov, milovníci kníh však vedia, že opak je pravdou. Jedným z najobľúbenejších fantasy príbehov, ktoré majú v obľube aj dospelí čitatelia po celom svete, je kultová sága Kroniky Amberu od Rogera Zelazneho, ktorý sa právom považuje za overenú spisovateľskú legendu.

Ria Veresová / EMEFKA

Kto je Roger Zelazny?

Roger Zelazny patrí k zakladateľom fantastiky. Je majstrom improvizácie, má elegantný štýl, neskutočnú fantáziu a bezkonkurenčný zmysel pre tvorbu príťažlivých hrdinov. Napísal viac ako 50 románov a 150 poviedok, ale jeho vrcholným a nezabudnuteľným dielom sú Kroniky Amberu.

V 60. rokoch dvadsiateho storočia písal najmä krátke prózy, v ktorých prejavil úctyhodnú originalitu a invenciu, vďaka čomu sa stal popredným autorom Novej vlny. Zvýšená produkcia ho v tom čase donútila používať pri niektorých kratších poviedkach pseudonym Harrison Denmark.

Jeho dielo získalo v oblasti sci-fi a fantasy veľmi pozitívne hodnotenie a päťkrát ho odmenili cenou Hugo a trikrát cenou Nebula. Vrcholom jeho obrazotvornosti sa pre mnohých čitateľov stali práve Kroniky Amberu – fantastický príbeh o tom, že skutočné hranice sú iba v našich mysliach.

O čom je sága Kroniky Amberu?

História stáročí v kocke je vždy o tom istom: večný boj o miesto na tróne. Aj vo svete fantasy sú bezcharakterní zloduchovia, ktorí chcú okradnúť zákonitých nasledovníkov o ich právo vládnuť, milovať a mať priateľov. V boji o moc sú prípustné všetky prostriedky, nevynímajúc vraždy, krivé obvinenia a atentáty, len aby protivníka odstavili.

Cyklus desiatich diel o fiktívnom svete Amber, v ktorom je Amber skutočné kráľovstvo a Zem len tieň, teda paralelný svet, oprávnene možno nazvať vrcholným dielom a dnes už aj najlepšou klasikou v žánri fantasy literatúry. Kráľovskí potomkovia, ktorým žiadne intrigy nie sú cudzie, zvádzajú neľútostné boje o trón Amberu. Príťažlivý magický svet ťa ohúri novými zvratmi, odhalenými tajomstvami aj poetickou romantikou.

Knižnú ságu Kroniky Amberu si teraz môžeš kúpiť so zľavou 39 %
Ria Veresová / EMEFKA

V prvej pentalógii je hlavným hrdinom amberský princ Corwin, ktorý sa prebudí v nemocnici na Zemi a nevie, kto je a kde sa nachádza. Pri autonehode utrpel stratu pamäti, no našťastie stretne brata Randoma, ktorý mu otvorí cestu do Tieňov. Cez Vzor pod hladinou mora sa dostane do Amberu a zrazu si na všetko spomenie.

Postupne odhaľuje, ako rôzne skupiny jeho kráľovských súrodencov kujú úklady a bojujú proti sebe, aby získali trón. Corwin sa počas dobrodružstiev, ktoré zažíva pri boji na obranu Amberu proti netvorom z čiernej cesty, zapletie s Darou. Tá mu porodí syna Merlina, ktorému Corwin už ako dospelému celý tento príbeh rozpráva.

Ria Veresová / EMEFKA

V druhej pentalógii sa osudy potomkov vládcu Oberona ďalej komplikujú – zrada, nenávisť, intrigy, boj o moc a pomsta nadobúdajú na intenzite. V urputnom boji ničia všetko, len aby si čo najväčšmi ublížili. Príbehy rozpráva Corwinov syn Merlin, ktorý je predurčený na záchranu Amberu.

Keďže je jeho matkou Dara z Dvorov Chaosu, Merlin stojí pred ťažkou dilemou, či sa pridá na stranu poriadku, alebo chaosu. Merlin, ako je zvykom v jeho rodine, strávil istý čas v tieňovej Zemi, kde sa vypracoval na počítačového experta. Jeho zážitky sú často zo sveta science-fiction, keďže podstatnú úlohu zohráva počítač, ktorý sám vymyslel.

Ria Veresová / EMEFKA

Čo nás na tejto ságe zaujalo?

1. Originalita

Časy, keď sme celé dni (a hlavne noci) holdovali fantasy príbehom, sú už nenávratne preč, čo je dôvodom, prečo sme túto knihu na začiatku považovali za skutočnú výzvu. Predsa len – 1400 strán v žánri, ktorý už v našom „chcem si prečítať“ zozname v podstate vôbec nefiguruje, dá psychike zabrať. Teda, mysleli sme si.

Na naše prekvapenie sa kniha čítala veľmi dobre, strany ubiehali, a ani sme sa nenazdali, boli sme v polovici príbehu, za čo nepochybne môže autorov štýl a celkové prostredie, ktoré v tomto diele vytvoril. Bolo okúzľujúce čítať tento nezvyčajný mix dvoch žánrov, ktoré si bežne nevyberáme.

2. „Science-fantasy“

Zatiaľ čo v prvej pentalógii – v Corwinovom cykle – prevláda fantasy žáner, Merlinov cyklus je veľmi husto popretkávaný sci-fi prvkami, vďaka čomu si u ostrieľaných čitateľov vyslúžila táto sága označenie „science-fantasy“. Možno to znie na prvýkrát zvláštne, ale môžeš sa spoľahnúť, že je to v deji veľmi príjemná a kompatibilná kombinácia.

A ak ťa o tom nepresvedčíme my, tak to zaručene zvládne predstava programátora v obleku, ako diskutuje so sfingou o komplikovanej hádanke, pomocou superpočítača cestuje medzi svetmi a na ruke má živú reťaz.

Ria Veresová / EMEFKA
3. Luxusné prevedenie vhodné ako darček pre náročného čitateľa

Keďže vydanie prvej časti tejto ságy siaha až do roku 1970, je pochopiteľné, že si k nej mladší čitatelia, ktorí fičia na moderných young adult knihách, nemusia nájsť ten správny vzťah. Ak však máš v okruhu blízkych ostrieľaného milovníka fantasy alebo sci-fi žánru, máš o darček k najbližšiemu sviatku postarané.

Luxusné a prepracované vydanie v darčekovom boxe od vydavateľstva Tatran totiž poteší aj toho najnáročnejšieho čitateľa. Obrovskou výhodou je veľmi kvalitný a vyšperkovaný preklad, ktorý nám závidia aj čitatelia z Česka, kde (podľa recenzií) mali na prekladateľov, bohužiaľ, smolu.

4. Podobnosť s kultovou sériou Pieseň ľadu a ohňa

V prípade, že si už Kroniky Amberu čítal a motív sa ti nápadne podobal na dej série Pieseň ľadu a ohňa (Hra o tróny), nemusíš sa cítiť previnilo. Ako vydavateľstvo Tatran uvádza na svojom blogu – nie je žiadnym tajomstvom, že jedni z najlepších fantasy autorov našich čias George R. R. Martin a Roger Zelazny boli rovesníkmi a priateľmi.

Martin rozpráva o zosnulom Zelaznom vždy veľmi láskyplne a dokonca označil Kroniky Amberu za jednu z inšpirácií pre Pieseň ľadu a ohňa – obe série totiž čerpajú z reálnych udalostí – zo slávnej vojny ruží.

Ria Veresová / EMEFKA

Či už si milovníkom fantasy, alebo sci-fi žánru, kultové dielo Kroniky Amberu v luxusnom prevedení môžeš považovať za skutočný skvost, ktorý si v tvojej domácej knižnici jednoznačne zaslúži čestné miesto.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s. r.o.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.